Antalya

Yabancılara konut satışında bu il birinci sıraya yerleşti

Türkiye genelinde konut fiyatlarındaki yükseliş, Antalya'nın yabancılara konut satışında İstanbul'u geride bırakmasına neden oldu.

Yabancılara konut satışında bu il birinci sıraya yerleşti

Antalya, Yabancılara Konut Satışında İstanbul'u Geride Bıraktı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ağustos ayı konut satış verilerine göre, geçen yıl ve bu yıl özellikle Rus ve Ukraynalı göçmenlerin etkisiyle yabancılara konut satışında birinci sıraya yükselen ilimiz Antalya, konut fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle İstanbul'u geride bıraktı.

Konut Satışları Genel Olarak Azaldı

Ağustos 2023 verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 azalarak 122 bin 91 oldu. Ocak ile Ağustos ayları arasında 8 aylık dönemde ise İstanbul, 17 bin 408 konut satışı ve yüzde 14,3'lük pay ile en yüksek konut satışına sahip il oldu.

Antalya İstanbul'u Geride Bıraktı

İstanbul'u takip eden iller ise sırasıyla 11 bin 7 konut satışı ile Ankara ve 6 bin 504 konut satışı ile İzmir oldu. Antalya, 5 bin 707 konut satışı ile konut satışlarının en fazla gerçekleştiği dördüncü il oldu. Konut satışlarının en az olduğu iller ise sırasıyla 39 konutla Ardahan, 67 konutla Hakkari ve 139 konutla Artvin olarak kaydedildi. Ocak ile Ağustos döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarında yüzde 15,5'lik bir azalma yaşandı ve toplamda 797 bin 418 konut satışı kaydedildi.

Yabancılara Konut Satışında Antalya Lider

Yabancılara konut satışına bakıldığında ise, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası genelde ilk sırada yer alan İstanbul, geçen yılın aynı dönemi ile bu yıl Temmuz ayına kadar olan satışlarda Antalya'nın gerisine düştü. Ağustos ayı verilerine göre, yabancılara konut satışı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 42 azalarak 3 bin 58 olarak kaydedildi. Ağustos ayında toplam konut satışları içinde yabancılara satışın payı yüzde 2,5 oldu. Yabancılara konut satışında birinci sıraya 1,066 konut satışı ile İstanbul yerleşti. İstanbul'u, 919 konut satışı ile Antalya ve ardından 248 konut satışı ile Mersin izledi.

Antalya Yabancılara En Çok Konut Satışı Yapılan İl

Yabancılara Ocak-Ağustos döneminde yapılan konut satışlarında ise, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43,6'lık bir azalma yaşandı ve toplamda 25 bin 134 konut satışı gerçekleşti. 8 aylık süreçte en fazla konut satışı Antalya'da yapıldı ve 9 bin 365 konut yabancılara satıldı. Antalya'yı 7 bin 987 konut satışı ile İstanbul, 1,965 konut satışı ile Mersin takip etti. Diğer iller sırasıyla Ankara, Bursa, Yalova, İzmir, Muğla, Trabzon ve Sakarya şeklinde sıralandı.

Ruslar Türkiye'de En Fazla Konut Alan Yabancılar

Ülkelere göre en fazla konut satışı, Rus vatandaşlarına yapıldı. Ağustos ayında Rus vatandaşları Türkiye'den 733 konut satın aldı. Ruslar'ı ise sırasıyla; 342 konutla İran, 220 konutla Irak ve 141 konutla Kazakistan vatandaşları takip etti. 8 aylık döneme bakıldığında ise Ruslar 7 bin 961 konut alımı ile birinci sıraya yerleşti. Diğer ülkeler ise İran, Irak, Ukrayna, Kazakistan, Almanya, Kuveyt, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Afganistan ve İngiltere şeklinde sıralandı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Yabancılara Konut Satışında Antalya Yine Lider
Türkiye

Yabancılara Konut Satışında Antalya Yine Lider

Temmuz ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye'den 772 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 272 konut ile İran, 204 konut ile Irak ve 146 konut ile Ukrayna vatandaşları izledi.

Yabancı uyruklular bu tarz evleri tutuyor
Yerel

Yabancı uyruklular bu tarz evleri tutuyor

Bağcılar'da bazı ev sahipleri, harabe şeklinde olan evlerini yabancı uyruklu vatandaşlara fahiş fiyatlarla kiralamaya çalışıyor.

Rusya'dan, yabancı sermayeli bankalara işlem kısıtı
Dünya

Rusya'dan, yabancı sermayeli bankalara işlem kısıtı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kararnameyi imzaladı, ’dost olmayan’ statüdekilere kısıtlama geldi.

Göçmen kaçakçılığı operasyonunda 2 kişi tutuklandı
Yerel

Göçmen kaçakçılığı operasyonunda 2 kişi tutuklandı

Tekne ile Kıbrıs'a kaçırılmak istenen 7 kişi Antalya ili Manavgat ilçesinde jandarma tarafından enselendi. Olaya karıştığı belirlenen 2 yabancı uyruklu organizatör tutuklandı.

Antalya’dan konutlar alan yabancılar  daireleri otel gibi işletmiş
Yaşam

Antalya’dan konutlar alan yabancılar daireleri otel gibi işletmiş

Yabancılara konut satışında 108 bine ulaşan Antalya’nın özellikle Alanya ve Konyaaltı ilçelerinde yabancıların toplu konut alımı yapıp bunu amacı dışında kullandığı görülüyor

Burdur'da Konut Satışları: Çevre İllerden Farklı Bir Tablo
Yerel

Burdur'da Konut Satışları: Çevre İllerden Farklı Bir Tablo

2023 Temmuz ayında Burdur ilinde gerçekleşen konut satışları, çevre iller olan Isparta ve Antalya ile kıyaslandığında daha sınırlı bir artış gösterdi.