Antalya

Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar

Kene sezonunun açıldığını belirten Prof. Dr. Hüseyin Çetin, Türkiye’de 50’ye yakın kene çeşidinin bulunduğunu ve büyük bir kısmının köpek kenesi olduğunu bildirdi.

Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar

Kene sezonunun açıldığını belirten Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çetin, Türkiye’de 50’ye yakın kene çeşidinin bulunduğunu ve büyük bir kısmının köpek kenesi olduğunu bildirdi. Bu türün özelliklerinden de bahseden Çetin, “İnsan ve hayvan vücuduna tutunmak için, tutunacakları bölgeye anestezik maddeler salgılarlar. Biz bunu hissedemeyiz. Yatıştırıcı ve uyuşturucu maddeler salgılıyorlar. Ayrıca kan emecekleri için kanın pıhtılaşmasını engelleyen antikoagülan maddeler salgılarlar. Bu kan emme sırasında kanın rahat bir şekilde hayvanın vücuduna akmasını sağlar. Yine uyuşturucu madde de bizim onu hissetmememizi sağlar. Çoğu insan bunu fark etmez” dedi.

Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar

Türkiye’de kene sezonu açıldı. Özellikle yaz aylarında hayvanların yanı sıra vatandaşların da korkulu rüyası olan keneler hakkında Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çetin, önemli bilgiler paylaştı. Türkiye’de 50’ye yakın kene türü olduğunu kaydeden Prof. Dr. Hüseyin Çetin, bunların büyük bir kısmının insanları ve hayvanların kanını emen cinslerden oluştuğunu kaydetti. Türkiye’de genelde kedi ve köpeklerde görülen kene cinsinin var olduğunu belirten Çetin, “Türkiye’de 4 türle temsil edilen köpek kenesi bulunuyor. Daha çok köpeklerin kulaklarının içi, göz ve baş kısmı ya da başka kısımlardan kan emerek besleniyor. Hayvan kan emmesini bazen birkaç gün, bazen birkaç haftada tamamlıyor. Bu tutunma olayı da birkaç haftaya kadar sürüyor. Kene kan emmesini tamamladıktan sonra düşüyor ve yumurtlamaya başlıyor” diye konuştu.

Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar

Kenenin hayvanlar üzerindeki tahribatında bahseden Çetin, eğer bir hayvanı yüzlerce kene emerse bunun kansızlık problemine yol açabileceğini, kenenin hastalık taşıması halinde ise bu durumun emilen hayvana da bulaştığını kaydetti.

Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar

Emerken anestezi uyguluyor

Çetin, köpek kenesinin hayvan ve insanlardan kan emerken anestezik işlemler uyguladığını aktararak şu bilgileri paylaştı:
“Keneler insan ve hayvan vücuduna tutunmak için, tutunacakları bölgeye anestezik maddeler salgılarlar. Biz bunu hissedemeyiz. Yatıştırıcı ve uyuşturucu maddeler salgılıyorlar. Ayrıca kan emecekleri için kanın pıhtılaşmasını engelleyen antikoagülan maddeler salgılarlar. Bu kan emme sırasında kanın rahat bir şekilde hayvanın vücuduna akmasını sağlar. Yine uyuşturucu madde de bizim onu hissetmememizi sağlar. Çoğu insan bunu fark etmez. Bazıları sivilce sanıp ‘bu nereden çıktı’ der. Köpeklerde bu uyuşturucu maddeler kısmi felç oluşmasına sebep olabiliyor. Hayvanın hareketini bozabiliyor.”

Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar

“Kene sizin gözle görünmeyecek bir yerinize de tutunabiliyor”

Sahipli, sahipsiz hayvanların genellikle park alanlarında kenelere maruz kalabileceğini belirten Çetin, aynı durumun insanlar için de geçerli olduğunu vurguladı. Çetin, “Bu tutunma olayı birkaç saat sonrasında başlıyor. Bazen siz hayvanı severken vücudunuza bu keneyi alabiliyorsunuz. Kene sizin gözle görünmeyecek bir yerinize de tutunabiliyor. Hastanelerin genelde acil servislerine bu tür de vakalar çok sıklıkla geliyor. Her kene ısırması hastalık anlamına gelmiyor. Çevremizde çok kene tutunması olmuş ama problem olmayan insanı görüyoruz. Bu türdeki insanların kene tutunmasını fark ettiği zaman bir sağlık kuruluşuna gitmesi gerekiyor. Kenenin doktor ya da sağlık çalışanı tarafından çıkartıldıktan sonra bir kan sayımı yapılıyor” ifadelerine yer verdi.

Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar

“1 defada 10 bin yumurta bırakabiliyor”

Kenelerin kan emme işlemi sonrası çiftleşme evresine geçtiğinde oldukça yüksek miktarda yumurtalama gerçekleştirdiğini de aktaran Çetin, “Dişi kene çok kan emip çiftleştikten sonra bir defada binden fazla yumurta bırakabiliyor. Bazen bu sayı bazı türlerde 10 bine kadar çıkabiliyor. Bizim köpek kenesi olarak belirttiğimiz tür, yaklaşık bin 500 ile 4 bin arasında yumurta bırakabiliyor. Bu sayı kanı ne kadar emdiği ve ne kadar beslendiğine bağlı bir durum. Ve bir kene kan emdiğinde normaldeki büyüklüğünün 10-15 katına kadar ulaşabiliyor. Kan emdikten yaklaşık 2-3 hafta sonrası yumurtlama başlıyor ve daha sonrası bu yumurtalardan 2 hafta sonra larva bireyler çıkmış oluyor. Dişi yumurtlamayı genelde toprakta güvenli bölgelerde gerçekleştirir. Kendi vücudunun 3-4 katı büyüklükte yumurta bırakabilir” şeklinde konuştu.

Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar

“Kan emmiş bir keneye kesinlikle dokunmamak lazım”

Çetin, son olarak kenelere çıplak elle temas edilmemesi gerektiğini vurgulayıp, “Vatandaşlarımızın arasında köpek, kedi ve ineklerin üzerindeki kedileri çıplak elle tutarak atılması ile ilgili yanlış bir davranış var. Kan emmiş bir keneye kesinlikle dokunmamak lazım. Çünkü kan yoluyla bulaşabilecek hastalıklar var. Siz keneye dokunduğunuz zaman elinize kan bulaşır ve hastalık da bulaşabilir. Mümkün olduğunca hayvanları veteriner hekime götürmelisiniz” ifadelerini kullandı.

Şekeri bıraksanız vücudunuzda neler olur? İşte inanılmaz 5 etkiŞekeri bıraksanız vücudunuzda neler olur? İşte inanılmaz 5 etki

Birçok hastalık riskini artıran şekeri bırakırsanız, vücudunuzda neler hissedersiniz? Şekeri bırakmanın size nasıl faydası olur? İşte süreç süreç detaylar...
Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylarKene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar

Kene sezonunun açıldığını belirten Prof. Dr. Hüseyin Çetin, Türkiye’de 50’ye yakın kene çeşidinin bulunduğunu ve büyük bir kısmının köpek kenesi olduğunu bildirdi.
Motorinin ardından benzine de zam geldiMotorinin ardından benzine de zam geldi

Motorin zammının ardından bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzine de 76 kuruşluk zam pompaya yansıdı. İşte detaylar...
Düğün sigortası güvencesiyle evleneceklerin içi rahatDüğün sigortası güvencesiyle evleneceklerin içi rahat

Evlilik hazırlığı yapanların, ayrılık, birinci derece akrabalarının ölümü, kaza gibi nedenlerle düğünlerinin iptal edilmesi durumunda çiftlerin ve salon işletmecisinin masrafını karşılayan, 'düğün sigortası' uygulaması hayata geçirildi.
 H]19087[/H] H]19088[/H] 

Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylarKene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylarKene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylarKene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylarKene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylarKene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Antalya'da Genç tasarımcılar, tasarımlarını sergiledi
Magazin

Antalya'da Genç tasarımcılar, tasarımlarını sergiledi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Amsterdam merkezli moda şirketi işbirliğiyle “Yeni Jenerasyon Moda Haftası-Fashion Week NewGen” etkinliğine ev sahipliği yaptı. İşte detaylar...

Hayırseverden Korkuteli MYO’ya Mantar Üretim Odası
Yerel

Hayırseverden Korkuteli MYO’ya Mantar Üretim Odası

Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekokulu’nda “Mantar Üretim Odası” yapımı için Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ile Özdal Kompost AŞ Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever Yüksel Dal öğrencileri için

GÜNKAF, Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak
Yerel

GÜNKAF, Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde 13 üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilecek olan Güney Kariyer Fuarı, 10-11 Nisan’da Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirilecek.

Antalya'nın göbeğinde 35 metre derinlikte obruk
Türkiye

Antalya'nın göbeğinde 35 metre derinlikte obruk

Antalya’da kentin göbeğinde bulunan ve içi tatlı suyla dolu 35 metre derinlikteki obrukta, birçok tatlı su canlısının yaşadığı ortaya çıktı.

Rektörden, kampüs içinde başıboş köpek isyanı
Yerel

Rektörden, kampüs içinde başıboş köpek isyanı

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan: "Yerleşke içinde 200 köpeğimiz var" dedi.

Başkan Topaloğlu geleceğin aşçılarıyla buluştu
Yerel

Başkan Topaloğlu geleceğin aşçılarıyla buluştu

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu’ndaki öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelerek sohbet etti.