Burdur

Burdur'da öğrenciler hünerlerini sergiledi

Burdur'da Çevre Haftası kapsamında düzenlenen programda Vali Türker Öksüz, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Zeren ve protokolle birlikte sergiyi gezerek atıklardan yapılan eserler hakkında bilgi aldı.

Burdur'da öğrenciler hünerlerini sergiledi

Burdur Valisi Türker Öksüz, bu yıl "Hepimizin Bir Dünyası Var" temasıyla kutlanan Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından birlikte düzenlenen programa katıldı.

Türkiye Yardım Sevenler Derneği İlk-Ortaokulunda düzenlenen programda, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi sonrasında Vali Öksüz ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Zeren tarafından konuşma yapıldı. Hafta kapsamında okullarda düzenlenen 'Sıfır Atık Yolunda Dönüşümden Tasarıma' yarışmasında dereceye giren öğrencilerin bisikletle ödüllendirildiği programın devamında Vali Öksüz, beraberinde yer alan Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara ve protokolle birlikte sergiyi gezerek atıklardan yapılan eserler hakkında öğrenciler ve öğretmenlerden bilgi aldı.

Vali Öksüz yaptığı konuşmada, "Bugün "Türkiye Çevre Haftası" olarak kutladığımız bir haftadayız. 1970'li yıllara kadar gidiyor. Bilindiği üzere 70'li yıllarda çok ciddi çevre sorunları ile karşılaşılıyor. Çünkü hızlı bir sanayileşme, kentleşme, nüfus artışı beraberimde çok önemli problemleri gündeme getiriyor. 1972 yılında Stockholm'de ki konferansta Dünya Çevre Günü olarak kutlanmasına karar veriliyor. Çevre gününde nelere dikkat çekmemiz lazım? neleri hatırlatmak nelerin farkındalığını artırmamız lazım. Elbette içinde yaşadığımız dünyanın, toprağın, suyun, havanın her şeyin canlı cansız tüm varlıkların hepsinin farkında olmalıyız. İnsanoğlu olarak çevremizi maalesef iyi kullanmıyoruz. Doğayı kirletiyoruz, çevreyi kirletiyoruz, biyolojik çeşitliliğe zarar veriyoruz. Bizim artık bu konuda daha bilinçlenmeye, önemle hatırlamaya ihtiyacımız var. İnsanoğlu içinde yaşadığı çevrenin tüm canlı cansız varlıkları ile onlara müşfik davranmaya onlarla uyumlu bir hayat sürdürmeye ihtiyacı var. Aslında bu önemli de bir sorumluluktur ve bir medeniyettir. Medeniyetin gereği çevre ile barışık ona zarar vermeden ekolojik sistem içerisinde o dengeyi muhafaza ederek yaşamaktır. Çevreyi korumak aslında sadece kamunun görevi değil hepimizin görevidir. Genç yaşlı çocuk demeden hepimiz çevre konusunda bilincimizi artırmaya yaşadığımız dünyayı gelecek nesillere temiz bir şekilde aktarmak gibi bir misyona sahibiz. Çevre sadece bize sadece geçmişten kalan değil geleceğe emanet etmemiz gereken canlı ve cansız varlıkları ile bir bütündür. Bunu hiç aklımızdan çıkarmamamız lazım. Tabi bu konuda çevrenin korunması ile ilgili farkındalığı artırmak yönünde çevre bilinci oluşturma yönünde çok güzel de projeler uygulanıyor. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin başlattığı sıfır atık projesi çevre bilincinin gelişmesi yönünde önemli projelerden birisidir. Burada da öğrencilerimizin sıfır atıktan oluşturduğu ürünleri göreceğiz bunun da çok kıymetli olduğunu hatırlatmak istiyorum unutmamamız gereken bir şey var hepimizin sağlıklı dengeli bir çevrede yaşama hakkımız var bu hem anayasal güvence altına alınmış hem insani olarak hepimizin buna hakkı var. Ama bunu sağlayabilmemiz için her şeyden önce doğaya karşı daha müşfik olmamız, doğal kaynaklarımızı çok iyi kullanmamız, havayı suyu iyi kullanmamız ve suyu kullanırken tasarruflu olmamız lazım.

Önümüzde bir de küresel ısınma ve iklim değişikliği diye bir gerçek var. Görünüyor ki zamanla su kaynakları kirleniyor. İklimde sıcaklık artışları doğadaki dengeyi bozuyor. Bunlar hep insan kaynaklı değişimler onun için hatırımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Çünkü artık geleceğimizi ve çocuklarımızın geleceğini ilgilendiriyor. Sağlıklı sıhhatli yaşamak için çevre günü etkinliklerini sadece 5 Haziran'a sıkıştırmadan her gün bu anlayışla çevreye karşı saygılı olmak, bu güzel vatanın evlatları olarak çevrenin bize miras olarak kalmasından ziyade gelecek nesillere emanetimiz olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyor ve tüm vatandaşlarımızın bu vesile ile dünya çevre gününü kutluyorum.

Gelişmiş bir ülke olmak istiyorsak, medeni bir ülke olmak istiyorsak, çevreye karşı duyarlı olmamız lazım. Herkesi çevreye karşı doğal kaynaklarımıza karşı toprağımıza suyumuza karşı tüm canlı ve cansız varlıklara karşı saygılı olmaya onlarla hoşgörülü bir yaşam ilişkisi kurmaya davet ediyorum" dedi.

Programa başta Vali Türker Öksüz, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, kurum müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Burdur'da öğrenciler hünerlerini sergiledi Burdur'da öğrenciler hünerlerini sergiledi Burdur'da öğrenciler hünerlerini sergiledi Burdur'da öğrenciler hünerlerini sergiledi Burdur'da öğrenciler hünerlerini sergiledi Burdur'da öğrenciler hünerlerini sergiledi

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur Belediyesi YKS' ye girecek öğrencileri unutmadı
Yaşam

Burdur Belediyesi YKS' ye girecek öğrencileri unutmadı

Burdur Belediyesi 8-9 Haziran tarihlerinde YKS’ye girecek öğrencilere ücretsiz ulaşım desteği sağlayacak. Detaylar burada...

Burdur'da kaç öğrenci LGS sınavına girecek? Detaylar belli oldu
Yerel

Burdur'da kaç öğrenci LGS sınavına girecek? Detaylar belli oldu

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı için Sınav giriş bilgileri, sınav tarihi ve saatleri, sınav kaç oturum olacak ve kaç dakika sürecek gibi bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

Emniyetli Afişler Sergisi Sanat ve Güvenliği bir araya getirdi
Yerel

Emniyetli Afişler Sergisi Sanat ve Güvenliği bir araya getirdi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sanat ve Tasarım Fakültesi ve Burdur Emniyet Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen Emniyetli Afişler Sergisi, sanat ve güvenliği bir araya getirdi.

MAKÜ Öğrencilerinden Yapay Zeka ile Mehmet Akif Ersoy Portresi
Yerel

MAKÜ Öğrencilerinden Yapay Zeka ile Mehmet Akif Ersoy Portresi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencileri, milli şair Mehmet Akif Ersoy'u modern teknolojiyle buluşturarak dikkat çekici bir projeye imza attı. Yapay zeka ve metahuman teknolojisi ile oluşturulan Mehmet Akif Ersoy heykeli, ziyaretçilerin sorularını yanıtlayabiliyor ve şiir okuyabiliyor.

BİF Gönüllüler Üyesi Köydeki Öğrencileri Mutlu Etti!
Yerel

BİF Gönüllüler Üyesi Köydeki Öğrencileri Mutlu Etti!

Bucak İşletme Fakültesi'nin "BİF Gönüllüler" üyesi öğrenciler, Bucak Gençlik Merkezi gönüllüleri ile birlikte Karacaören Köyü'ndeki Ümmü Yaman İlk/Ortaokulu'na bir ziyaret gerçekleştirdi.

Gölhisar'da Trafik Haftasında Öğrencilere Eğitim
Yerel

Gölhisar'da Trafik Haftasında Öğrencilere Eğitim

Burdur Valiliği'ne bağlı İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme ve Büro Amirliği tarafından Gölhisar Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencilerine Karayolu Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında trafik eğitimi verildi.