Antalya

Antalya'nın Antik Liman ve Kentlerine Yoğun İlgi

Türkiye'nin en çok turist ağırlayan üçüncü ülkesi Antalya'da Ramazan Bayramı'nda antik kentler yoğun ilgi gördü. Olympos, Aspendos, Side ve Phaselis'i 9 günlük tatilde yaklaşık 100 bin kişi ziyaret etti.

Antalya'nın Antik Liman ve Kentlerine Yoğun İlgi

Türkiye turizminin önemli merkezlerinden Antalya’da Ramazan Bayramı'nda her şey dahil oteller dolup taşarken, çevresinde bulunan antik kentler de yoğun ilgi gördü. Antalya’nın antik liman ve kentlerinden Olympos, Phaselis, Aspendos ve Side'yi 9 günlük tatilde yaklaşık 100 bin kişi ziyaret etti.

Türkiye, dünyanın en çok turist ağırlayan üçüncü ülkesi durumunda ve bunun önemli bir bölümü Antalya'yı tercih edenlerden oluşuyor. Kum, deniz ve güneş turizmi için Antalya merkez yoğun şekilde tercih edilirken, kültürel miras meraklılarının da dikkatini çekiyor. Geçtiğimiz yıl dünyanın önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya'daki müze ve ören yerleri, 3 milyon 269 bin ziyaretçiyi ağırladı. Antalya'da turizm sezonunu 12 aya yaymayı hedefleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültürel miras çalışmalarını da bu amacın en önemli ayaklarından biri olarak görüyor.

Olympos en çok ziyaret edilen antik kent oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayram tatilinin uzatılması yönündeki kararı erken bildirmesi, turizm sektörünün yüzünü güldürdü. Tatilin açıklanmasıyla birlikte seyahat hazırlıklarına başlayan vatandaşlar, ören yerlerini ve müzeleri de programına aldı. Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre Antalya'da deniz ve tarihi mirası bir arada barındıran Olympos Antik Kenti en çok ziyaret edilen antik kent oldu. 19 bin 747 kişinin ziyaret ettiği Olympos Ören Yeri'ni, 19 bin 586 turisti ağırlamasıyla Aspendos Antik Kenti takip etti. Ramazan Bayramı'nda Side Antik Kenti 15 bin 320, Faselis Antik Kenti 14 bin 399 ve Antalya Arkeoloji Müzesi ise 7 bin 863 ziyaretçiyi ağırladı.

2028 yılı sonuna kadar, 5,5 milyar lira ödenek ayrıldı

Geçtiğimiz ay Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Side Antik Kenti Karşılama Merkezi'nin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2028 yılı sonuna kadar Antalya'daki arkeolojik alanlarına kazılar, restorasyon ve çevre düzenlemeleri için 5,5 milyar lira ödenek ayrıldığını ifade etmişti. Ersoy, "Türk arkeolojisi artık hem kazılarıyla hem de kazılardaki koruma çalışmalarıyla dünya arkeolojisinin en önemli paydaşlarından biri haline gelmiştir. 2028 yılı sonuna kadar Antalya'daki arkeolojik alanlarımıza kazılar, restorasyon ve çevre düzenlemeleri için 5,5 milyar lira ödenek ayırdık. Dünyanın en önemli koleksiyonlarından birine sahip olan Antalya Arkeoloji Müzesi'nin yeniden yapımıyla ilgili çalışmalara başladık" diye konuşmuştu.Antalya'nın Antik Liman ve Kentlerine Yoğun İlgiAntalya'nın Antik Liman ve Kentlerine Yoğun İlgiAntalya'nın Antik Liman ve Kentlerine Yoğun İlgi 

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Yıllar önce Türkiye’den çalınarak Amerika’ya götürülen 9 parçadan oluşan 6 tarihi eser ait oldukları yere götürüldü.
Yerel

Yıllar önce Türkiye’den çalınarak Amerika’ya götürülen 9 parçadan oluşan 6 tarihi eser ait oldukları yere götürüldü.

Seneler önce Türkiye’den çalınarak Amerika’ya götürülen tarihi eserler ait oldukları yere götürüldü.

Emeklilerin bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? Detaylar Geldi!
Yerel

Emeklilerin bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? Detaylar Geldi!

Emekli bayram ikramiyesi için tarih araştırmaları başladı. Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde emeklilerin hesaplarına yatırılan bayram ikramiyeleri için sorgulamalar sürüyor. Peki, 2024 emekli bayram ikramiyesi ne zaman yatacak, bayramdan önce yatar mı?

Burdur'da yarın bu yollar kapalı olacak! Valilik Duyurdu!
Yerel

Burdur'da yarın bu yollar kapalı olacak! Valilik Duyurdu!

Burdur'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı programı kapsamında bazı güzergahlar trafiğe kapatılacak. Detaylar haberimizde...

14 Mayıs Eczacılık Bayramı Burdur'da kutlandı
Yerel

14 Mayıs Eczacılık Bayramı Burdur'da kutlandı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 15. Bölge Isparta Eczacı Odası'nın düzenlediği 14 Mayıs Eczacılık Bayramı kutlama programına katıldı.

Ercengiz Atatürk Anıtına Eczacılık Bayramını kutladı
Yerel

Ercengiz Atatürk Anıtına Eczacılık Bayramını kutladı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 14 Mayıs Eczacılık Bayramı etkinliği kapsamında Atatürk Anıtına çelenk bıraktı.

Burdur'da  19 Mayıs Gençlik Festivali
Yerel

Burdur'da 19 Mayıs Gençlik Festivali

Burdur Belediyesi, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlamak için 17-18 Mayıs tarihleri arasında Gençlik Festivali düzenliyor. Festivalde Postmodern, Süleyman ve Orkestrası, Grup Segah THM ve 3XL sahne alacak.