Antalya

Yörükler yaylalarına döndü

Antalya’da Nisan ve Mayıs aylarında yaylalara çıkan Yörükler, havaların soğumasıyla dönüşe başladı.

Yörükler yaylalarına döndü

ANTALYA (İHA) - Antalya’da Nisan ve Mayıs aylarında yaylalara çıkan Yörükler, havaların soğumasıyla dönüşe başladı.
Sıcak havalardan etkilenmemek, hayvanlardan daha yüksek verim sağlayıp tereyağı ve peynir yapmak için yeşil meraların bulunduğu Toros Dağları'nın zirvelerine, Akseki'nin yaylalarına Nisan ve Mayıs aylarında çıkan Yörükler, havaların soğumasıyla dönüş hazırlığına girişti. Eskiden at ve develerle yapılan yolculuklar günümüzde kamyon ve diğer motorlu taşıtlar yardımıyla yapılarak köylere dönülüyor.

“Her yıl yüksek rakımlı yaylalara çıkıyoruz”

Yörüklerden Duran Topaça (72) yaptığı açıklamada, hayvancılık mesleğinin atalarından kaldığını söyledi. Manavgat ilçesine bağlı Gecebece Mahallesi'nde yaşadıklarını ve geçimlerini sağladıkları küçükbaş hayvanların daha iyi şartlarda beslenmesi için bahar ve yaz aylarında geniş otlaklara ihtiyaçları olduğunu anlatarak, bu nedenle bu dönemi yüksek rakımlı yaylalarda geçirdiklerini, her yıl Akseki'nin Yarpuz Mahallesi yakınlarında bulunan bin 800 metre rakımlı Kaklıktaş Yaylası'na çıktıklarını, kasım ayının ilk haftasında ise dönüş yolculuklarının başladığını kaydetti.

“Anamdan doğalı davarcılık yapıyorum”

72 yaşında olmasına rağmen halen küçükbaş hayvancılığı yaptığını anlatan Topaça, “Anamdan atamdan davarcılık mesleği kalmış ve halen davarcılık mesleğini sürdürüyorum. Kendim 72 yaşındayım. Yaylaya hava şartlarına göre Mayıs ayının 20’sinde çıkıyoruz ve Kasım ayının 15’inde iniyoruz. Davarcılık gerçekten zor bir meslek. Dağlara çıkıyoruz. Rezilliği çok oluyor. Bırakacağız diyoruz bırakamıyoruz. Çünkü hayvancılık ata mesleğimiz. 6 oğlum var, 4 tanesini okuttum. Devlette çalışıyor. Diğer 2 oğlum ile birlikte davarcılık mesleğine devam ediyoruz ama artık yoruldum. Yapacak gücümüz kalmadı. Davarcılığı artık bırakacağım. Gerçekten çok zor bir meslek. Anamdan doğalı bu mesleği yapıyorum” diye konuştu.

“Eskiden günlerce yürüyerek yaylaya çıkıyorduk”

Hayvanlarımızı eskiden yürüyerek yaylalara çıktıklarını anlatan Topaça, “Şimdi ise hayvanlarımızı kamyonlarla götürüyoruz. Belirli bir yerde indirip oradan yine yaya yolu ile devam ediyoruz. Köyümüzde bulunan ağıllarda hayvanlarımızı besliyoruz. Eşyalarımızı ise traktörlerimiz ile götürüyoruz. Artık göçme zamanımız geldi. Havalar soğumaya başladı” şeklinde konuştu.
Topaça, keçilerin sütünden yoğurt ve peynir yaptıklarını dile getirerek, bunları yaylaya kadar gelen özel müşterilere sattıklarını belirtti.
Yörükler, gelişen teknolojiye bağlı olarak at ve deve sırtında değil, motorlu araçlarla göç ediyor. Yiyecek, giyecek, yatak ve yorganlarını kamyonet, kamyon, traktör ve otomobil gibi çeşitli araçlarla taşıyan Yörüklerin ana geçim kaynağı olan keçiler ise çobanlar tarafından otlatılarak götürülüyor.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Bucak Yörükler Mahallesine Mahalle konağı yapılıyor
Yerel

Bucak Yörükler Mahallesine Mahalle konağı yapılıyor

Bucak Belediyesi tarafından Yörükler Mahallesine vatandaşların toplantı, taziye, asker uğurlama, eğitim, kurs ve kına gibi organizasyonlarını yapabilecekleri bir mahalle konağı inşa ediliyor.

Kıl çadırında sıcak atmosfer! Uğur Önür çaldı, yörükler duramadı
Yerel

Kıl çadırında sıcak atmosfer! Uğur Önür çaldı, yörükler duramadı

Burdur'un kışa hazırlık yapan Yörükleri, geleneksel kıl çadırlarında bir araya gelerek sıcak bir atmosfer oluşturdular.

Burdur'un Yörükleri Antalya'da Yerlerini Aldılar
Yerel

Burdur'un Yörükleri Antalya'da Yerlerini Aldılar

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali 3 Kasım 2023 Cuma günü başladı.

Antalya İbradı İlçesine Yeni Noter Zehra Karaarslan Göreve Başladı
Yaşam

Antalya İbradı İlçesine Yeni Noter Zehra Karaarslan Göreve Başladı

Antalya'nın İbradı ilçesine atanan Noter Zehra Karaarslan Hükümet konağında görev yapmaya başladı.

Kemer Belediyesi Zabıta Denetimleri: Marketlerde Kurallara Uygunluk Kontrolleri
Yaşam

Kemer Belediyesi Zabıta Denetimleri: Marketlerde Kurallara Uygunluk Kontrolleri

Kemer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde bulunan marketlerde denetim yaptı.

Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Uzun; Hibrit Tohum Üretimi ve İhracatı
Yaşam

Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Uzun; Hibrit Tohum Üretimi ve İhracatı

Antalya’da 20 dekar örtü altı alanda eşi ile birlikte hibrit tohum üreten Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Uzun, yurt içine ve yurt dışındaki 35 ülkeye tohum ihracatı yapıyor.