Tarımsal malzeme ve ekipmanları üreticilerine önemli fırsat

Türkiye tarım makineleri sektöründe yakaladığı yükseliş ivmesini Kamerun pazarına da taşımak istiyor. İşte detaylar...

Tarımsal malzeme ve ekipmanları üreticilerine önemli fırsat

Tarım, geçmişten bugüne kadar ekonomik yükselişin en önemli saç ayaklarından birini oluşturmuş, tarımsal alanda ortaya konan üretim ise güçlü ekonomileri ve refah seviyesi yüksek toplumların bir anahtarı olmuştur. Türkiye ise özellikle tropik-subtropik iklim özellikleri ve dört mevsim yapısı sayesinde dünyanın birçok farklı bölgelerinde yapılan tarımsal mekanizasyon süreçlerine katkı yapmak adına büyük potansiyele sahip bir ülkedir. Türkiye ekonomisinde oldukça önemli bir yer edinen tarım, ülkenin milli gelirindeki payı açısından oldukça önemli bir rol oynamıştır. Türkiye’de uygulanan ekonomi ve sanayi politikaları da makine ve ekipman sektörünün gelişimini doğrudan etkilemiştir. Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilen kapsamlı tarım fuarları ise dünya çapında oldukça ilgi çekici bir seviyeye gelmiştir. Son zamanlarda tarım makineleri ihracat payının ciddi bir seviyeye ulaşması ise bu durumu destekler niteliktedir.

Türkiye tarım makineleri ihracatında yükselişte

Türkiye 1924 yılından bugüne tarımsal mekanizasyon üretimiyle asırlık bir tecrübeye sahip olmasıyla dikkat çekiyorken, yaklaşık 1,8 milyon adetlik traktör varlığı, 50 milyar dolarlık sektör hacmi, 2 milyar dolara yaklaşan tarımsal mekanizasyon ihracatıyla da bölge coğrafyasının dinamik bir gücü olarak ön plana çıkıyor. Son rakamlara bakıldığında ise Türkiye tarım makineleri sektöründe 2023 yılı Ocak-Haziran dönemi ihracatının, 2022 yılı seviyesine göre değer bazında yüzde 1,5 arttığı ve 710 milyon dolar seviyesine yükseldiği görülüyor. Bu verilerle tarım makineleri sektörü, genel makine sektörler sıralamasında 23 sektör arasında 6. sıraya ismini yazdırıyor.

Kamerun’dan Türkiye’nin tarımsal malzeme ve ekipman üreticilerine dev fırsat

Şirketlerin global ölçekte ticaret yapmalarına olanak sağlayan Türkiye’nin en büyük e-ihracat platformu Turkishexporter, tarımın her türlü kolunda güçlü bir ihracat potansiyeli gösteren Türkiye’ye, Kamerun tarım pazarına açılması için bir fırsat kapısı araladı. Kamerun’da verdiği kapsamlı hizmetlerle faaliyet gösteren bir ithalatçı firma, TurkishExporter’a bıraktığı ithalat ilanıyla, Türkiye’deki üreticilerden çok çeşitli tarım malzemeleri ve ekipmanları istedi. İthalatçı firma istediği ürünleri ise şöyle sıraladı; “Tarımsal ilaçlama dronu, böcek ve mantar ilacı, yaprak gübresi ve sulama pompası.”

kaynak: dünya

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl  Türkiye 1. si olduk…
Yerel

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl Türkiye 1. si olduk…

Uluslararası Tarım Fuarına katılan Başkan Çöl : SANDIKLI’mız Dünya Tarımının markası olan Roterdam olacak demiştik...

IJAN Sera Sistemleri, Dünya Markası Olma Yolunda
Yerel

IJAN Sera Sistemleri, Dünya Markası Olma Yolunda

Burdur'un Bucak ilçesinde faaliyet gösteren IJAN Sera Sistemleri, Growtech 2023 Fuarı'nda büyük ilgi gördü. Fuarda sergilenen teknolojik modern seralar, yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçilerden tam not aldı.

Growtech Antalya dünya tarım sektörü profesyonelleri ile buluşacak
Yaşam

Growtech Antalya dünya tarım sektörü profesyonelleri ile buluşacak

Antalya ANFAŞ Fuar Merkezi'nde bu yıl 22-25 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek dünyanın en büyük örtü altı tarım sektörü fuarı Growtech Antalaya, yeni bir görünüş ve vizyon ile 22. kez dünya tarım sektörü profesyonellerini bir araya getirecek.

Kumlucalı üreticiler kapalı devre sulama tesislerinden dolayı mutlu
Yaşam

Kumlucalı üreticiler kapalı devre sulama tesislerinden dolayı mutlu

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kumluca ilçesi Beykonak Mahallesi’ne kazandırdığı kapalı devre sulama sistemi üreticilerin yüzünü güldürüyor.

Türkiye’nin en yenilikçi ürünleri ödülleri sahiplerine kavuştu
Türkiye

Türkiye’nin en yenilikçi ürünleri ödülleri sahiplerine kavuştu

2. Tarım, Gıda ve Gastronomi İnovasyon Zirvesi’nde "En Yenilikçi Arı Ürünü" kategorisinde ödülün sahibi Bee & You Rhinapi Burun Spreyi oldu. Devamı haberimizde..

Moving Proje Kapsamında  Macaristan Başkenti  Budapeşte yapılan geziye katılan Elmalı İlçe Tarım ve Orman  Müdürü Dilek Boğatimur "Elmalı domatesleri tadım etkinliğinde en çok beğenilen ürünlerdi
Yaşam

Moving Proje Kapsamında Macaristan Başkenti Budapeşte yapılan geziye katılan Elmalı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Dilek Boğatimur "Elmalı domatesleri tadım etkinliğinde en çok beğenilen ürünlerdi

17 ülkeden 120 den fazla değerli akademisyenler, aktivistler, tarımın paydaşları, lider çiftçiler Budapeşte de Bir araya geldiler .