Burdur

Hayvanlarda ayak ve tırnak hastalıklarına MAKÜ den çözüm

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bilim insanları tarafından geliştirilen MAKÜ Hoof Jel tırnak bakım ürünü, hayvanlarda ayak ve tırnak hastalıklarına karşı etkili bir çözüm sunuyor.

Hayvanlarda ayak ve tırnak hastalıklarına MAKÜ den çözüm

MAKÜ’den Hayvanlarda Ayak ve Tırnak Hastalıklarına Yenilikçi Jel Çözümü: Verim Kayıpları Önlenecek

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) hayvancılık alanında yürüttüğü projelerden elde ettiği nitelikli bilgiyi sektöre aktarmaya devam ediyor. MAKÜ’lü bilim insanları hayvanlarda sıkça görülen ayak ve tırnak hastalıklarına karşı geliştirdikleri jel krem ile etkili bir çözüm sunuyorlar.

Hayvancılık alanında ihtisaslaşmış olan MAKÜ yine yetiştiricilerin en önemli sıkıntısı olan hayvanlardaki ayak ve tırnak hastalıklarına çare buldu. Sektörün sorunlarına çözüm bulma ve yetiştiricilerin hayvanlarındaki sıkıntılarına çare olabilmeyi kendilerine görev edinen MAKÜ’lü bilim insanları yine bir ilke daha imza attılar. Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Kale öncülüğünde yürütülen çalışmalar sonucunda, zararlı kimyasallar içermeyen tamamen bitkisel ve çevre dostu MAKÜ Hoof Jel Ayak ve Tırnak Bakım Ürünü geliştirildi.

Çalışmaların yapıldığı üniversitenin adını alan jelin üretimi tamamlandı ve piyasaya sürülerek satışlara başlandı. Yerel bir firma olan Master Vet Group ile yapılan işbirliğiyle ticari olarak da faaliyete başlanılan MAKÜ Hoof Jel’in ticarileşme sürecini de MAKÜ Teknoloji Transfer Merkezi üstlendi. Ürün, hem yetiştiricilere hem de veteriner hekimlere büyük bir kolaylık sağlayacak.

Sığır, koyun, keçi ve atların ayak ve tırnak problemlerinde ve topallıklarında tedavi amaçlı kullanılan MAKÜ Hoof Jel tırnak bakım ürünü şimdiden tedavi sürecinde alternatif bir ürün olarak piyasada yer almış durumda.

Tırnak bakım ürününün yetiştiriciler ve veteriner hekimler için oldukça faydalı bir ürün olduğunu belirten ve tırnak bakım ürünü hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet Kale; “Geliştirmiş olduğumuz MAKÜ Hoof Jel hayvanlardaki ayak ve tırnak hastalıklarının tedavisinde kullanılan yeni bir üründür. Bu ürünün en büyük yeniliği hayvanlara herhangi bir bandaj uygulaması yapmadan direkt hayvanların yara bölgesinin ya da ayak hastalığının olduğu o lezyonun bölgesine direk fırça yardımıyla sürülen bir jel olmasıdır. Jelin tırnağa sürüldükten sonra 10 dakikaya kadar kuruması ve kuruma sonrasında da hayvanın normal yaşam alanına geçmesi sağlanıyor. Bu sayede de hayvanda kendi ortamında hiç bandajsız olarak 3 gün aralıklı 3 kez uygulama sonrasında yara iyileşmesi ve topallığın azalması başlıyor. Yetiştiriciler tarafından özellikle çok kolaylıkla uygulanıyor. Bunun yanında hekimler, tırnak uzmanları ve veteriner teknisyenler tarafından kolaylıkla uygulanacak bir üründür. Tırnak hastalıklarının büyük problem olması nedeniyle bu ürünü geliştirirken viroloji, cerrahi, mikrobiyoloji, eczacı ve dahiliye uzmanı arkadaşlarımız ile birlikte bir ekiple çalıştık. Bu 6 yıllık bir süreçti, saha denemeleri yapıldı, sonuçlar ortaya kondu ve sonuçta da gayet olumlu sonuçlar aldık. Şu anda da piyasada ürünümüz satışa sunuldu. Buradaki en büyük problem iki önemli anaerobik bakterinin ayak lezyonlarından yaşam alanlarının gaita ve idrar nedeniyle uzaklaştırılamaması ve yaranın tedavi edilememesidir. Sürülen jel hem yarayı iyileştirmekte hem de bu iki bakteriden kurtulmak mümkün olmaktadır. Ayrıca bandajsız tedavi hem iş gücünden hem de bandaj masraflarından veteriner hekimleri ve yetiştiricileri kurtarmaktadır. Bu ürün sadece sığır için değil, koyun ve keçilerdeki piyeten dediğimiz ayak hastalıklarında da kullanılabilen bir üründür. Ayrıca atlarda da ayak hastalıkları rahatsızlıklarında kullanılan bir üründür. Bu ürün neden önemlidir? Bugün bir ayak hastalığı sonucunda eğer hayvan kesime gittiğinde neredeyse yetiştirici %50 oranında bir ekonomik kayba uğramaktadır. Biz bu kaybın önüne geçerek hem ülke ekonomisine katkı sağlıyor, hem de bireysel olarak yetiştiricinin masraflarının önüne geçmiş oluyoruz. Ben üniversitemize, bu üretimde yer alan tüm ekibimize, hocalarımıza ve bizi destekleyen firmamıza canı gönülden teşekkür etmeyi bir borç bilirim.” ifadelerini kullandı.

MAKÜ Hoof Jel Ayak ve Tırnak Bakım Ürününün sektörle buluşması ve sahaya yansıtılması misyonunu üstlenen Master Vet Group Genel Müdürü Veteriner Hekim Ziya Duran; “Master Vet Group olarak hayvan sağlığı sektöründe 17 yıldır çalışmalar yürütmekteyiz. MAKÜ Hoof Jel tırnak bakım ürünü projemizde üniversite ile özel sektör arasında iyi bir ilişki ile ticari olarak faaliyete başladık. Konusunda uzman hocalarımızın Ar-Ge çalışmalarını bütünleştirip sahaya yansıtmış olduk. MAKÜ Hoof Jel at, sığır, koyun, keçi gibi çiftlik hayvanlarının tırnak problemlerinde kullanılıyor. Özellikle süt işletmelerinde tırnak problemleri %30-35 arasında bir verim kayıplarına neden oluyor. Bu verim kayıplarını MAKÜ Hoof Jel ile önlemiş olduk. Sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

MAKÜ’lü bilim insanları tarafından geliştirilen MAKÜ Hoof Jel modelinin hem sektör hem de üniversitenin kazanacağı bir model olduğunun altını çizen MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ürün tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında; “Bugün üniversitemiz için çok önemli bir gün. Üniversitemizde her zaman ifade ettiğimiz gibi hocalarımızın ürettiği bilgiyi ürüne dönüştürecek ve sektörün sorunlarına çözüm üretecek ürünleri piyasaya sunmak ve bu ekosistemi MAKÜ’de oluşturmak en büyük hayalimizdi. Bu çerçevede bugün Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Mehmet Kale hocamızın geliştirmiş olduğu ve yine yerel bir firma olan Master Vet firmasıyla birlikte üretim anlaşmasını yaptığımız bir ürünün lansmanını yapmak için burada toplanmış bulunuyoruz. Hocamızın ürettiği ürün hayvanlarda ayak hastalıkları için önemli bir buluş. Bu ürün üniversitemizde uzun yıllar bir Ar-Ge bilim heyetinin Ar-Ge’leri sonucunda geliştirildi. Bu ürünün patent başvurusu yapılmış olup sonucu beklemekteyiz. Şu anda da ürünün seri üretimi yapılıp artık satışı başladı. Bu model hem hocamızın, hem sektörün, hem de üniversitemizin kazanacağı bir model. Daha önce de cep telefonuna entegre mobil mikroskop projemizde benzer bir açılım yapmıştık. Bu ikinci ürün. İnşallah bu ürünlerin devamı gelecek ve bu şekilde sektörün sorunlarına ve meselelerine çözüm üreten ürünlerle, buluşlarla toplumsal katkı söylemimizin içini doldurmaya devam edeceğiz. Ben, Prof. Dr. Mehmet Kale hocama ve projeyi geliştiren, ürünü geliştiren değerli hocalarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun, inşallah sektörde çok önemli bir sorunun çözümü noktasında bu ürün yaygın olarak kullanılacak, bizler de bunlardan dolayı mutluluk duyacağız. Ürünün ismi de MAKÜ Hoof Jel tırnak bakım ürünü. MAKÜ logolu bir ürün. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Hayvanlarda ayak ve tırnak hastalıklarına MAKÜ den çözüm

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

 Sokak hayvanları için YUVA Projesini hayata geçirildi
Yaşam

Sokak hayvanları için YUVA Projesini hayata geçirildi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. Sınıf öğrencileri Çağatay Ozan Deniz ve Senanur Ayas, fakültede öğrendikleri teorik bilgileri hayata geçirmek amacıyla Yuva Projesi geliştirdi.

MAKÜ Hoof Jel: Hayvanlarda Ayak ve Tırnak Hastalıklarına Bandajsız Çözüm
Yerel

MAKÜ Hoof Jel: Hayvanlarda Ayak ve Tırnak Hastalıklarına Bandajsız Çözüm

MAKÜ Hoof Jel, hayvanlarda ayak ve tırnak hastalıklarına karşı geliştirilen yeni bir üründür. Ürün, bandaj gerektirmeden uygulanabilmesi ve etkili olmasıyla öne çıkıyor.

Manavgat'ta  100 bin lira değerindeki Holstein cinsi inek köpekler tarafından telef edildi
Yaşam

Manavgat'ta 100 bin lira değerindeki Holstein cinsi inek köpekler tarafından telef edildi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan ve memesi parçalanan inek telef oldu. Devamı haberimizde...

Antalya'da otomobilindeki 5 litre suyu köpeklere elleriyle içirdi, duygusal anlar yaşandı
Yaşam

Antalya'da otomobilindeki 5 litre suyu köpeklere elleriyle içirdi, duygusal anlar yaşandı

Antalya'da çiftçilik yapan Turan Şahin, kara yolu kenarında sıcak havada susuz kalarak bitkin düşen sokak köpeklerini görünce kayıtsız kalamadı. Devamı haberimizde...

Ercengiz, sokak hayvanları için yeni önlemler alacak
Yerel

Ercengiz, sokak hayvanları için yeni önlemler alacak

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti. Ercengiz, merkezde bulunan sokak hayvanlarının durumu hakkında bilgi aldı ve yeni önlemler alınacağını açıkladı.

Burdur'da sahipsiz sokak hayvanları için mobil kısırlaştırma aracı çalışıyor
Yerel

Burdur'da sahipsiz sokak hayvanları için mobil kısırlaştırma aracı çalışıyor

Burdur İl Özel İdaresi'nin sahipsiz sokak hayvanları için yürüttüğü çalışmalar kapsamında mobil kısırlaştırma aracı köylerde çalışmalarına devam ediyor.