Kamu Tasarruf Paketinde Neler Var? Kamu Personeli Dikkat Edin!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan kamu tasarruf paketinde neler mi var? 3 yıllık kamuya alım sınırı, kurumlar arası geçiş yasağı, yeni kurum açılmaması ve kurum birleşmeleri gibi önemli detayları öğrenin!

Kamu Tasarruf Paketinde Neler Var? Kamu Personeli Dikkat Edin!

Kamu personeli için yeni dönem! Tedbir paketi açıklandı! Çalışma düzeninde neler değişecek?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile birlikte Kamu Tasarruf Paketini açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, paket kapsamında kamuda çalışan personel ile ilgili yeni tedbirler açıklayarak, 3 yıl kamuya alımın sınırlandığını, kurumlar arası geçişin önleneceğini, yeni kurumların açılmayacağını ve kurumların birleşeceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kamuda tasarruf paketinin detaylarını açıkladı.

KAMU HİZMETİ VERİMLİ VE HIZLI HALE GELECEK, BÜROKRASİ AZALACAK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı tasarruf paketi özellikle kamuda çalışan memur ve diğer kadrodaki personel için önemli yenilikleri de beraberinde getirecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile başlayan kamuda etkin ve hızlı karar alma mekanizmaları tüm teşkilata yayılmış olacak. Bunun yanında kamu hizmeti de verimli ve hızlı hale gelecek, bürokrasi azalacak.

ÇALIŞMA DÜZENİNDE NELER DEĞİŞECEK?

Kamu çalışanları açısından da yaptıkları işi verimli yapma, uzmanlık alanları olan konularda çalışma sağlanmış olacak.

3 yıl boyunca kamuya alımlar sınırlandırılacak. Alımlar emekli olan personel sayısı kadar olacak.

Destek personel sayısı azaltılacak, ihtiyaç dışı kadrolar ihtiyaç olan alanlara yönlendirilecek.

Kamu personelinin aldığı yönetim kurulu ücretlerine de sınırlama getirilecek, belli bir tavanı geçemeyecek ve sayılar düşecek. Münferit olarak devletin bazı özel kuruluşlarındaki payına binaen alınan ücretlerin sınır aşan kısmı bütçeye gelir olarak kaydedilecek.

Bağlı bulunduğu kurum dışında başka kurumlarda görevlendirilenler asli görevlerine dönecek. Kurumlar arası geçiş de sınırlandırılacak.

NE KAZANDIRACAK?

Kamuda personel daha verimli olarak kullanılmış olacak. Böylece 'devlete kapağı atmak' düşüncesi tarihe karışacak. Kamuda iş barışı sağlanacak, kamu hizmetini verenler daha hızlı ve verimli çalışacak. Böylece vatandaş açısından da aldığı kamu hizmetinin kalitesi artacak, hem hizmeti veren hem hizmeti alan memnun olacak.

Farklı kurumlardaki personel uzmanlık alanındaki işlere geri döndüğünde daha verimli çalışacak. Yönetim kurulu üyeliklerine sınırlama getirilerek bu yöndeki spekülasyonların da önüne geçilmiş olacak. Destek personelde fazlalık ortadan kalkacak. Uzmanlık gerektiren alanlarda ihtiyaç duyulan personele kadro açılmış olacak.

KURUMLARIN YAPISINDA NELER DEĞİŞECEK?

Kamu personel rejiminde değişiklikler olurken devletin idari yapısı da yeniden ele alınıyor. Buna göre yeni kurumların kurulması önlenecek.

Bakanlıklarda ya da kamu kuruluşlarında bulunan mükerrer yapılanmalar ortadan kaldırılacak.

Taşra teşkilatlarındaki aynı bakanlığa bağlı farklı yapılanmalar da ortadan kaldırılacak.

NE KAZANDIRACAK?

İdari yapıdaki değişiklikler kamu personel rejiminin daha verimli yönetilmesini sağlarken, gereksiz yapılanmaların ve kadrolaşmaların da önüne geçilecek. Mükerrer yapılanmaların ortadan kalkmasıyla vatandaşın da işini zorlaştıran bürokratik işlemler azalacak, kamu hizmeti daha verimli hale geçirilecek.

Taşra teşkilatındaki aynı kurumun farklı yapılanmaları ortadan kalktığında vatandaş binalar arasında koşturmaktan kurtulacak, hizmetler tek elden ve kontrol edilebilir şekilde verilecek, yönetim anlamında da çift başlılık ortadan kalkacak. Örneğin illerdeki defterdarlık ve vergi dairelerinin birleşmesi hizmet alanların da verenlerin de işini kolaylaştıracak.

KAMU PERSONELİNİN ÇALIŞMA DÜZENİNDE NELER DEĞİŞECEK?

Savunma ve güvenlik hariç kamuda personel servis hizmeti sözleşme bitiminde sonlandırılacak. Bu noktada personele toplu taşıma desteği verilecek.

Lojman ve tesis alımı durdurulacak. Şu anda kullanılan tesisler ve lojmanların kira bedelleri yeniden gözden geçirilecek.

Kamuda esnek ve uzaktan çalışma modelleri devreye girecek.

Yurtdışı görevlendirmeler sınırlandırılacak.

NE KAZANDIRACAK?

Kamuda ihtiyaç dışı harcamalar ortadan kaldırılırken personele verilecek ulaşım desteği de bir katkı sağlayacak.

Lojman ve tesislerle ilgili kamuoyunda oluşan spekülasyonlar ortadan kalkarken buralardan ciddi tasarruf sağlanacak ve bu kaynaklar yine personele harcanacak.

Uzaktan ve esnek çalışma modelleri ile belli alanlarda kamu personeline kolaylık sağlanacak, hizmetler verimli hale getirilecek. Böylece personelin ofise gitmeden uzaktan hizmet vermesi sağlanarak verimlilik artırılacak.

Yurtdışına gidecek personel için kriterler yeniden belirlenerek bir sınırlama getirilmiş olacak. böylece bu konudaki haksızlık iddiaları da ortadan kalkacak.

kaynak: Sabah

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Antalya Muratpaşa Belediyesinin Derdi Büyük işte sebebi
Yerel

Antalya Muratpaşa Belediyesinin Derdi Büyük işte sebebi

40 yıl öncesine dayanan kamulaştırmalarla ilgili davaların peş peşe sonuçlanmaya başlamasıyla milyarlarca liralık tazminat ödemeleriyle karşı karşıya kalan Muratpaşa Belediyesi, konuyla ilgili olarak kamuoyuna bilgilendirme amaçlı açıklama yaptı...

Burdur Valisi Öksüz'den, kamu bankalarını ziyarette bulundu
Yerel

Burdur Valisi Öksüz'den, kamu bankalarını ziyarette bulundu

Burdur Valisi Türker Öksüz, Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank Burdur Şubelerini ziyaret ederek şube müdürleriyle bir araya geldi.

Kamu Çalışanlarına 2024 İlk Ek Tediye Ödemesi Ne Zaman? Detaylar Burada!
Yerel

Kamu Çalışanlarına 2024 İlk Ek Tediye Ödemesi Ne Zaman? Detaylar Burada!

Kamu çalışanlarına 2024 yılı ilk ek tediye ödemesi bu hafta cuma günü hesaplara aktarılacak. İkinci taksit ise 5 Nisan'da ödenecek. İşte kamu işçilerinin merakla beklediği tediye ödemesi detayları!

 2023 yılında Afyonkarahisar’da 590 kamu yatırımı tamamlandı
Yerel

2023 yılında Afyonkarahisar’da 590 kamu yatırımı tamamlandı

Afyonkarahisar’da 2023 yılı kamu yatırım programında yer alan 916 adet projeden 590’nının tamamlandığı, 176’sının devam ettiği ve 130 projenin ise ihale aşamasında olduğu kaydedildi.

Kamu Hırsızları Yakalandı
Yerel

Kamu Hırsızları Yakalandı

Afyonkarahisar’da kamu kurum ve kuruluşlarından hırsızlık suçundan aranan 3 şahıs Dinar İlçe Jandarma Komutanlığı ve JASAT dedektifleri tarafından yakalandı.

Emniyet Müdürlüğü ekiplerinden 'şok' uygulamalar
Yerel

Emniyet Müdürlüğü ekiplerinden 'şok' uygulamalar

Antalya'da gerçekleştirilen şok uygulamada bin 263 şahsın sorgulaması yapıldı.