Hakkari’de Ramazan ayının habercisi Berat Kandili’nde camilere akın eden vatandaşlar, dua ve ibadetle geceyi idrak etti.
Berat Kandili, tüm ülkede olduğu gibi Hakkari’de okunan Kur’an-ı Kerim ve yapılan dualarla ihya ediliyor. Hakkari İl Müftülüğü tarafından on bir ayın sultanı Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili münasebetiyle Ulu Cami’de bir program düzenlendi. Akşam namazının ardından camiye gelen çok sayıda vatandaş, namaz kılarak dualar etti. Programda depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifalar ve bölgede çalışanlara kolaylıklar dilenerek, dua edildi.
Gecenin öneminden bahseden İl Müftü Yardımcısı Mehmet Ali Yiğit, Berat Gecesi’nin kurtuluş, af ve arınma gecesi olduğunu belirterek, af ve bağışlanma dilemek için bu tür gün ve geceleri değerlendirerek, idrak edilmesi gerektiğini kaydetti.
Gecede Hakkari merkezdeki cami ve Kur’an kurslarında depremde hayatını kaybedenler için okunan hatimlerin duası da yapıldı. Programa Hakkari İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cami çıkışında müftülük ve hayırsever vatandaşlar tarafından ikramlar yapıldı.
Burdur'un Bucak ilçesinde Müftülük tarafından, Berat Kandili vesilesiyle KYK Yurdunda yatsı namazına müteakip depremzede vatandaşlara 'Berat Kandili Özel Programı' düzenlendi.
Konya’da Berat Kandili münasebetiyle vatandaşlar camileri doldurdu.
Düzce’de 112 yıllık gelenekte akşam namazı sonrasında camide kurulan sofralarda oruçlar açılıp yemekler yendi ve dualar edildi.
Berat Kandili nedeniyle vatandaşlar, Eyüp Sultan Camii’ne akın etti. Kimi vatandaşlar ellerini kaldırıp dua ederken, kimileri de Eyüp Sultan Hazretlerinin kabrine gelerek Kuran’ı Kerim okudu.
Kahramanmaraş’ta çadır mescitte düzenlenen Berat Kandili programında vatandaşlar ellerini semaya açıp dua etti.
Burdur İl Müftüsü Dr. Enver Türkmen, yaklaşan Beraat Gecesi öncesinde mesaj yayımladı.