Düzce

Düzce’de 112 yıllık kandil geleneği

Düzce’de 112 yıllık gelenekte akşam namazı sonrasında camide kurulan sofralarda oruçlar açılıp yemekler yendi ve dualar edildi.

Düzce’de 112 yıllık kandil geleneği

Düzce’de bir asrı aşkın zamandır yaşatılan kandil geleneği sürüyor. 112 yıllık gelenekte akşam namazı sonrasında camide kurulan sofralarda oruçlar açılıp yemekler yendi ve dualar edildi.
Düzce’nin Koçyazı Mahallesi’nde kandiller farklı bir gelenekle kutlanıyor. Berat Kandili nedeniyle akşam namazını Koçyazı Mahallesi Camii’nde kılan mahalle halkı, ardından evlerinden getirdikleri ve hazırlattıkları yufka, pilav, tavuk, et ve ayranları caminin içinde yere serdikleri örtülere kurulan sofralarda ikram ediyorlar.
Koçyazı Mahallesi Muhtarı İsmet Mısır, kandil geleneğinin bu yıl 112. yılı olduğunu belirterek, “Öncelikle ülkemizin ve bütün Müslüman aleminin Berat Kandilini kutluyorum. Bundan tam 112 sene önce başlamış olan bu geleneğimiz bu zamana kadar devam ediyor ve etmeye de devam ettirmeye çalışıyoruz. O günlerde fakirliğin, açlığın bol olduğu eski zamanlarda durumu iyi olanlar evlerinde yaptıkları yemekleri, pilavları, etleri, tavukları, ayranları camimize getirip, hep birlikte vatandaşları toplayıp yerlermiş. Hem okumak, hem dua, hem ziyafet hep birlikte yapılıyormuş. Bu gelenek günümüze kadar da devam ediyor. Biz de bu geleneği yaşatmanın gururunu yaşıyoruz. Mahalle cemaatimizin yanı sıra diğer mahallelerden katılım çok oluyor. Biz bu geleneği inşallah devam ettireceğiz. Bizim için manevi havası çok önemli. Çünkü birlik ve beraberliğimizi artırıyor. Bundan sonrada geleneğimizi artırmak için elimizden geleni yapmaya çalışacağız” diye konuştu.
Mahalleli tarafından sunulan ikramların ardından camide Berat Kandili dolayısıyla düzenlenen program takip edildi.

Düzce’de 112 yıllık kandil geleneğiDüzce’de 112 yıllık kandil geleneğiDüzce’de 112 yıllık kandil geleneğiDüzce’de 112 yıllık kandil geleneğiDüzce’de 112 yıllık kandil geleneğiDüzce’de 112 yıllık kandil geleneğiDüzce’de 112 yıllık kandil geleneği

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Bucak KYK Yurdunda Berat Kandili Özel Programı
Yerel

Bucak KYK Yurdunda Berat Kandili Özel Programı

Burdur'un Bucak ilçesinde Müftülük tarafından, Berat Kandili vesilesiyle KYK Yurdunda yatsı namazına müteakip depremzede vatandaşlara 'Berat Kandili Özel Programı' düzenlendi.

Konya’da Berat Kandili’nde camiler dolup taştı
Yerel

Konya’da Berat Kandili’nde camiler dolup taştı

Konya’da Berat Kandili münasebetiyle vatandaşlar camileri doldurdu.

Berat Kandili’nde vatandaşlar Eyüp Sultan Camii’ne akın etti
Türkiye

Berat Kandili’nde vatandaşlar Eyüp Sultan Camii’ne akın etti

Berat Kandili nedeniyle vatandaşlar, Eyüp Sultan Camii’ne akın etti. Kimi vatandaşlar ellerini kaldırıp dua ederken, kimileri de Eyüp Sultan Hazretlerinin kabrine gelerek Kuran’ı Kerim okudu.

Depremin merkezinde Berat Kandili’nde eller semaya açıldı
Yerel

Depremin merkezinde Berat Kandili’nde eller semaya açıldı

Kahramanmaraş’ta çadır mescitte düzenlenen Berat Kandili programında vatandaşlar ellerini semaya açıp dua etti.

Hakkari’de Berat Kandili dualarla idrak edildi
Yerel

Hakkari’de Berat Kandili dualarla idrak edildi

Hakkari’de Ramazan ayının habercisi Berat Kandili’nde camilere akın eden vatandaşlar, dua ve ibadetle geceyi idrak etti.

Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen'den Beraat Gecesi mesajı
Yerel

Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen'den Beraat Gecesi mesajı

Burdur İl Müftüsü Dr. Enver Türkmen, yaklaşan Beraat Gecesi öncesinde mesaj yayımladı.