Bucak Belediyesi çevre bilinci, atık dönüşümü ve kaynakların tasarruflu kullanılması konularında farkındalık yaratmak amacıyla ilçeye geri dönüşüm parkı kazandırdı. Burdur’da bir ilk olan parktaki tüm materyaller geri dönüşebilir malzemelerden üretildi.
Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal yaptığı açıklamada “Sıfır Atık Projesi çerçevesinde atıkların geri dönüşümüne dikkat çekmek ve özellikle yeni nesillerde farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Geri Dönüşüm Parkı, Burdur’daki ilk geri dönüşüm parkı olma özelliğine sahip. 7’den 70’e her yaş grubundan misafirlerini ağırlamaya başlayan geri dönüşüm parkımız, bünyesinde yer alan ve yine konteynerden dönüştürülmüş geri dönüşüm alanları ile ailelerin çocuklarıyla birlikte huzurla vakit geçireceği yeni bir mekân olacak.” dedi.
Başkan Ünal açıklamasının devamında, “Trafik Eğitim parkı yanındaki alan üzerinde yapımını tamamladığımız parkta yer alan her şey, geri dönüşüme tabi tutulan atık malzeme ve materyallerden yapıldı. Toplamda 1800² alanı kapsamakta olan parkımızın içerisinde dinlenme alanı ve yürüyüş yolları da bulunuyor. Parkımızda, hurdaya ayrılmış metal, plastik, cam, tahta gibi çeşitli atık malzemeler yeniden değerlendirilerek, çocuklarımızın güvenle oynayabileceği oyun grubu, varillerden elde edilmiş koltuk, ağaç kütüklerinden yapılmış oyuncaklar, tekerlerden yapılmış fotoğraf objeleri, köprüler, mini amfi, sahne, zekâ geliştirici oyunlar, salıncaklar, tahterevalli, zıp zıplar, metalden yapılmış figürlerde yer alıyor.” dedi.
Özellikle sıfır atık noktasında doğada yok olması yıllar süren cam, pil, metal ve plastik malzeme gibi nitelikli atıkların usulüne uygun toplanması ve geri dönüşüme tabi tutulmasının bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemi bilinen bir uygulama olduğunu vurgulayan Başkan Ünal, hayata geçirilen projenin bu uygulamanın somut bir yansıması olduğunu kaydetti. Proje kapsamında parkta yer alacak oyun grubu ve figürlerin, adeta bir zanaatkâr gibi işlenerek yeniden şekillendirildiğini belirten Başkan Ünal, parkta zaman geçirecek herkesin aslında her atığın çöp olmadığı noktasında bir yandan hemfikir olacağını bir yandan da hurdadan oyuncağa uzanan o muhteşem dönüşümü fark edeceklerini kaydetti.
Antalya Kepez Belediyesinin, ünlü Kazak ozanı ve atışma geleneğinin ustası Jambıl Jabayev’in ismini verdiği parka, Türk halklarının kadim geleneksel müzik aleti olan çift telli dombranın anıtı dikiliyor.
Burdur Belediyesi, Ekrem Kabay Parkı'nda yenileme ve temizlik çalışmalarıyla, duvarlardaki yazıları silerek parkı güzelleştirdi.
Tanıtım turunun en dikkat çekici duraklarından biri olan Sandıklı'nın doğa harikası olan Akdağ Tabiat Parkı, Fransa, Çin, ABD, Azerbaycan ve Hong Kong gibi ülkelerden gelen gazetecilere ev sahipliği yaptı.
Kepez Belediyesi, yeni park yatırımlarıyla çocuklara hem yeşil bir şehirde büyüme hem de oyun aktivitelerini güvenli alanlarda yapma imkânı sunuyor.
Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan, adaylık sürecinde “Kadınların ve çocukların güvenliği için karanlık park kalmayacak” sözünü yerine getiriyor. Aydınlatma sorununun yaşandığı parklar belediye ekipleri tarafından tespit edilerek elektrik direklerinin yenilenmesi çalışmalarına başlandı.
Burdur'un Alyazmalım Piknik Alanı'ndaki oyun parkı kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi. Detaylar haberimizde...