Burdur

Asgari ücrette son durum! toplantı tamamlandı

Asgari ücret görüşmelerinde rakam belirsizliği sürüyor. Sendika toplantısı sonucunda karar açıklanacak. İşçiler zam beklentisinde.

Asgari ücrette son durum! toplantı tamamlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki ikinci toplantıda asgari ücret zammı için detaylı görüşmeler yapıldı. Rakam henüz belirtilmese de sendika başkanlarıyla yapılacak toplantının karar açısından önemli olduğu belirtildi.

Peki, mutabakat öncesi rakam belirsizliği devam ediyor mu? Dolar üzerinden pazarlık yapılıyor mu? Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? İşte mevcut asgari ücretin detayları ve güncel durumlar.

İkinci Toplantıda Rakam Belirtilmedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleşen ikinci toplantıda asgari ücret zammı için detaylı görüşmeler yapıldı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, toplantı sonrası yaptığı açıklamada henüz bir rakam üzerinde anlaşma sağlanmadığını belirtti.

Sendika Başkanlarıyla Toplantı Yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın sendika başkanlarıyla gerçekleştireceği toplantının asgari ücretle ilgili olduğunu söyleyen Ağar, toplantı sonucunda komisyonun kararını vereceğini ve Cumhurbaşkanı'nın açıklama yapabileceğini ifade etti.

Mutabakat Öncesi Rakam Belirsizliği

Ağar, henüz işveren ve hükümet tarafından masaya bir rakam konulmadığını belirtirken, bu hafta içinde bir mutabakat sağlanacağını düşündüklerini ifade etti. Asgari ücretin bayramdan önce açıklanacağını tahmin ettiklerini ve geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl ara zam konuşulduğunu söyledi.

Dolar Üzerinden Pazarlık Yapılmıyor

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in 500 dolarlık asgari ücret önerisine ilişkin Ağar, Türk parası üzerinden görüşmelerin yapıldığını ve günün şartlarına göre pazarlık yapılacağını vurguladı. Ağar, bu hafta içinde sonuç alınacağını ve 2024 yılında yeni bir zam yapılacağını sözlerine ekledi.

Mevcut Asgari Ücretin Detayları

Mevcut asgari ücretin net olarak 8.506 lira 80 kuruş olduğunu belirten Ağar, bir işçi için toplam maliyetin ise 11.759 lira 40 kuruş olduğunu açıkladı. Brüt asgari ücretin 10.008 lira olduğunu ve sosyal güvenlik primi ile işveren işsizlik sigorta fonunun diğer maliyetleri oluşturduğunu ifade etti.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Asgari Ücret Yüzde 34 Zamlandı
Türkiye

Asgari Ücret Yüzde 34 Zamlandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 3. toplantısının ardından yapılan açıklamada, asgari ücretin yüzde 34 artırıldığı belirtildi.

Erdoğan'dan milyonları ilgilendiren asgari ücret açıklaması
Türkiye

Erdoğan'dan milyonları ilgilendiren asgari ücret açıklaması

Milyonların merakla beklediği asgari ücret zammı için ikinci görüşme 19 Haziran'da yapılacak. Asgari ücret hakkında konuşan Erdoğan, asgari ücretin tüm tarafların içine sineceğini belirtti. Asgari ücretle birlikte memur maaşı ve yaşlı aylıklarının ödemesine ilişkin de açıklamada bulundu.

Kritik eşiğin belirlendiği asgari ücret ne kadar olacak
Türkiye

Kritik eşiğin belirlendiği asgari ücret ne kadar olacak

Asgari ücret zammı için gündemde hareketliliğin başlaması ile birlikte, asgari ücret zammı için dün ilk toplantı yapıldı. Asgari ücret ara zammı ne kadar olacak ? İşte asgari ücret zammı ile oluşacak net ve brüt rakamlar...

CHP, asgari ücret için zam talebini açıkladı
Türkiye

CHP, asgari ücret için zam talebini açıkladı

Asgari ücret zammının gündeme gelmesi ile birlikte CHP kanadından, asgari ücret zammına dair rakam geldi. Asgari ücret ara zammının 12 bin 751 TL ile 14 bin TL arasında olması gerektiği ifade edildi.

Asgari ücret zammı ne olacak ? Milyonların merakla beklediği toplantı bugün
Türkiye

Asgari ücret zammı ne olacak ? Milyonların merakla beklediği toplantı bugün

Milyonların merakla beklediği asgari ücret zammı için tespit komisyonu toplantısı bugün yapılacak. Komisyonda işçi, işveren ve hükümetten temsilciler yer alacak. İşte detaylar...

Asgari ücret zammı için masada 3 formül
Yerel

Asgari ücret zammı için masada 3 formül

Yeni kabinenin belirlenmesinin ardından, ilk çalışma ekonomi yönünde olacak. Peki milyonlarca vatandaşın beklediği asgari ücret ne olacak ? İşte masadaki 3 formül...