Kış aylarının vazgeçilmezi olan Bucak salebinin değeri günden güne artıyor. Doğada çok zor bulunan salebin toplanması ve yapımı emek gücüne dayalı olduğu için kilogramı 3 bin TL’yi buluyor.
Kahve ve çay kadar geleneksel olan ve kış aylarında en sık tüketilen içeceklerden birisi olan salep, Burdur’un Bucak ilçesinden tüm Türkiye'ye servis ediliyor. Soğuk havalarda ellerden düşmeyen salep aslında salepgiller familyasından gelen otsu bir bitki çeşidi. Mor veya kırmızı renkteki çiçek kısımları salkım salkım, gövde kısmı da silindirik ve dik şekilde. Asıl salep olarak bardaklarla buluşan faydalı toz, salebin yumrularından elde ediliyor. Türkiye'nin Ege, Marmara, Batı Karadeniz bölgelerinde yetişme alanları bulunan salep, özellikle Burdur'un Bucak ilçesinde çok fazla yetişiyor. Bucak salebi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret olarak 2021 yılında tescillendi.
Haberin tamamı için tıklayın
Hakiki Bucak Salebi bu yıl 4 bin TL'den alıcıya ulaşıyor. Peki kış aylarının vazgeçilmezi lezzetli Bucak Salebinin faydaları nelerdir? nasıl tüketilir? İşte Bucak Salebi hakkında bilmeniz gerekenler....
Hakiki Bucak Salebinin faydaları nedir? Mis gibi salebi derinlemesine inceliyoruz. Bu kış, Bucak salebinin eşsiz lezzetini ve faydalarını keşfedin.
Kış aylarının vazgeçilmesi, her derde deva meşhur Bucak salebi, doğada çok zor bulunuyor, kilosu 3 bin liradan satılıyor.
Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, beraberindeki heyet ile birlikte Ankara'da bir takım ziyaretlerde bulundu.
Bucak Belediyesi, Antalya'da düzenlenen organizasyonda Bucak Salebi tescil belgesini aldı, Tosmankara helvası, Çanak Ekmeği ve Bucak Tarhanası için görüştü
Burdur'da 28 Temmuz 2024 Pazar günü elektrik kesintisi var mı? Burdur ve ilçelerinde elektrikler kesilecek mi? Burdur'da yaşanacak elektrik kesintilerini sizler için derledik. Detaylar haberimizde..