Türkiye'nin Trakya Bölgesinde Yeni Doğalgaz Merkezi Projesi

Türkiye'nin enerji sektöründeki önemli girişimlerden biri olan Trakya'daki yeni doğalgaz merkezi projesi, ülkenin enerji üssü olma hedefine yönelik kritik bir adımı temsil ediyor. BOTAŞ yetkilileri, Gazprom ile yapılacak görüşmelerde projenin ayrıntılarını ele alacak.

Türkiye'nin Trakya Bölgesinde Yeni Doğalgaz Merkezi Projesi

Türkiye'nin Trakya Bölgesinde Yeni Doğalgaz Merkezi Projesi: Türkiye'nin Trakya bölgesinde inşa edilmesi planlanan yeni doğalgaz merkezi, ülkenin enerji sektöründeki önemli bir girişimi olarak öne çıkıyor.

Trakya'nın Enerji Üssüne Dönüşümü: Trakya'da inşa edilecek olan doğalgaz merkezi, Türkiye'nin enerji üssü haline gelme yolunda önemli bir adım olarak görülüyor ve ülkenin doğalgaz tedarik ve iletim hattı altyapısının güçlendiği bir dönemi işaret ediyor.

Bu yıl içerisinde Trakya'da hayata geçirilmesi planlanan bu merkezin ayrıntıları için, BOTAŞ yetkilileri bu hafta St. Petersburg'a giderek Gazprom ile görüşmeler yapacaklar.

ENERJİ MERKEZİ İÇİN KRİTİK ZİYARET

2023 Kasım'ında yapılan Türk-Rus Karma Ekonomik Komisyonu 18. Dönem Toplantısı'nda Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar arasındaki görüşmeler sırasında belirlenen bu teknik ziyaret, bu hafta gerçekleştirilecek. Novak, daha önce yaptığı açıklamada, gaz merkezi projesinde Rus ve Türk şirketlerinin yakın işbirliği içinde olduğunu ve Türk heyetinin St. Petersburg'a bir ziyaret planladığını belirtmişti. Ayrıca projenin uygulanması için gerekli anlaşmaların yakında tamamlanacağını söylemişti.

Doğal gaz ticaretinde merkez haline gelmek üzere çalışmalarını sürdüren Türkiye, uluslararası doğal gaz projeleri, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisleri ve bölgedeki tek gaz ticaret piyasasına sahip olmanın avantajıyla bu hedefi gerçekleştirmeye hazırlanıyor

İKMAL MERKEZİ DE GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Astana'da yaptıkları bir önceki görüşmede Putin, Türkiye'nin doğalgaz tedarikinde güvenli bir güzergah olduğunu ve ülkede büyük bir ikmal merkezi kurulabileceğini önermişti. Bu öneri Türkiye tarafından olumlu karşılandı. Eğer böyle bir ikmal merkezi kurulursa, Rus gazı Türkiye üzerinden Avrupa ve daha uzak coğrafyalara ulaşabilecek.

TRAKYA, ENERJİ ÜSSÜNE DÖNÜŞECEK

Türkiye, doğalgaz alanında merkezi bir konuma gelmek için Yüzer LNG Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Üniteleri (FSRU), doğalgaz depoları ve bir gaz borsası gibi önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Trakya'da inşa edilecek olan doğalgaz merkezi ile ülke, Avrupa'nın en büyük gaz tedarikçilerinden biri olmayı hedefliyor.

TÜRKİYE'NİN GAZ TEDARİKİ VE İLETİM HATTI ALTYAPISI

Batı Hattı: Bulgaristan sınırından Malkoçlar üzerinden Türkiye'ye giren ve Ankara'ya uzanan 845 kilometrelik Rusya-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı, yıllık 14 milyar metreküp kapasiteye sahip.

Mavi Akım: Rusya'dan Karadeniz üzerinden Türkiye'ye uzanan bu hat, yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz taşıyor ve üç ana bölümden oluşuyor.

TANAP: Azerbaycan gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyor, toplam kapasitesi 29.7 milyar metreküp.

TürkAkım: Rusya'dan başlayıp Türkiye üzerinden geçen ve Avrupa'ya da hizmet veren bu hattın her biri yıllık 15.75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattı var.

İran-Türkiye: Doğubayazıt'tan başlayıp Ankara'ya uzanan bu hat, bir kolu ile Konya üzerinden Seydişehir'e ulaşıyor.

Bakü-Tiflis-Erzurum: Şahdeniz sahasından çıkarılan doğalgazı Türkiye'ye taşıyor.

Türkiye-Yunanistan Gaz Enterkonneksiyonu: Güney Avrupa Gaz Ringi'nin ilk aşamasını oluşturan bu hat, İpsala'dan Yunanistan'a geçerek Gümülcine'de son buluyor.

haber7

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Rusya'dan Türkiye'de gaz merkezi mesajı
Dünya

Rusya'dan Türkiye'de gaz merkezi mesajı

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Türkiye'ye gaz merkezi kurulmasıyla ilgili kararın 2023'te verileceğini belirtti.

Doğalgaza zam yapılacak mı? Bakan merak edilen soruyu cevapladı
Yerel

Doğalgaza zam yapılacak mı? Bakan merak edilen soruyu cevapladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, doğalgaza zam planlarının olmadığını ve Türkiye'nin enerjide tam bağımsız olması gerektiğini söyledi.

Afyonkarahisar'da Doğalgaz Projesi: 3 İlçe ve 11 Beldeye Doğalgaz Götürülüyor!
Yerel

Afyonkarahisar'da Doğalgaz Projesi: 3 İlçe ve 11 Beldeye Doğalgaz Götürülüyor!

Afyonkarahisar’ın 3 ilçesine bağlı yaklaşık 11 beldeye doğalgaz götürülmesi için çalışmalara başlanıldı.

Yeni karar alındı! Sökülüp yerine yenisi takılacak! Tüm illerde zorunlu
Yaşam

Yeni karar alındı! Sökülüp yerine yenisi takılacak! Tüm illerde zorunlu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 1 Ocak 2014-31 Aralık 2019 döneminde piyasaya arz edilmiş doğalgaz sayaçlarının 2025 yılı sonuna kadar sökülerek, yerine geçerli muayenesi olan sayaç takılmasını kararlaştırdı.

Burdur’da doğalgaz patladı; 2 yaralı
Yerel

Burdur’da doğalgaz patladı; 2 yaralı

Burdur’da akşam saatlerinde tek katlı müstakil evde yaşanan doğal gaz patlamasında 2 kişi yaralandı.

Karamanlı'da Yeni Mahalle ve Eşeler Mahallesi'nde Yol Çalışmaları Başladı
Yerel

Karamanlı'da Yeni Mahalle ve Eşeler Mahallesi'nde Yol Çalışmaları Başladı

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Yeni Mahalle ve Eşeler Mahallesi'nde yol çalışmalarının başladığını duyurdu.