Burdur

MAKÜ'den İlk: Artırılmış Gerçeklikle Zenginleştirilmiş STEAM Eğitimi Araştırması

MAKÜ Bilim İnsanları, Artırılmış Gerçeklikle Desteklenen STEAM Eğitiminin Okul Öncesi Çocuklardaki Bilimsel Süreç Becerilerine Etkisini İnceledi. Detaylar Burada...

MAKÜ'den İlk: Artırılmış Gerçeklikle Zenginleştirilmiş STEAM Eğitimi Araştırması

MAKÜ’lü Bilim İnsanlarından Çocuk Gelişimine Yönelik Yenilikçi STEAM Eğitimi Araştırması

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ekber Tomul ve Doktora Öğrencisi Özlem Okatan, MAKÜ Bilimsel Araştırmaları Projeleri (BAP) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu’ndan (TÜBİTAK) aldıkları destekle okul öncesi çocuklar için “Artırılmış Gerçeklik ile Zenginleştirilmiş STEAM Eğitim Etkinliklerinin Okul Öncesi Dönemde Bilimsel Süreç Becerilerine Etkisi: Karma Yöntem” başlıklı projeyi hayata geçirdiler. Anaokulu 5 yaş grubu öğrencilerini kapsayan projede okul öncesi dönemde teknolojik gereçleri kullanan çocukların erken yaşta bilimsel beceri ve süreç becerilerine ilişkin kazanımlar gözlemlendi.

Gölhisar ilçesindeki anaokullarında gerçekleştirilen proje, 5 yaş sınıflarındaki öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini STEAM eğitimi üzerinden değerlendirmeyi amaçlıyor. Kontrol grubu, normal STEAM eğitimi grubu ve artırılmış gerçeklikle desteklenmiş STEAM eğitimi grubu olmak üzere üç farklı grupta uygulanan proje, bu gruplar arasında yapılan karşılaştırmalar ile artırılmış gerçeklikle desteklenmiş STEAM eğitimi verilen grubun bilimsel süreç becerilerinin daha etkili olup olmadığını analiz edecek.

Projenin sorumlusu Prof. Dr. Ekber Tomul, projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, değişen dünyada vatandaşları çağa uygun niteliklerle donatmanın önemine vurgu yaptı. 21. yüzyıl becerilerini geliştirmenin güncel eğitim yaklaşımlarından birinin de STEAM eğitimi olduğunu ifade eden Tomul, projenin kökeninin "Artırılmış Gerçeklik ile Zenginleştirilmiş STEAM Eğitim Etkinliklerinin Okul Öncesi Dönemde Bilimsel Süreç Becerilerine Etkisi: Karma Yöntem" adlı doktora tezinden geldiğini belirtti.

Tomul, projenin odak noktasının erken yaşta çocuklara bilimsel süreç becerileri kazandırmak olduğunu söyleyerek, teknolojinin bu süreçteki etkisini değerlendirmeyi amaçladıklarını belirtti. Proje kapsamında Gölhisar'daki okul öncesi dönem çocukları üzerinde yapılan uygulamaların sonuçları henüz analiz aşamasında olup, beklentilerinin artırılmış gerçeklikle desteklenmiş STEAM eğitimi verilen grubun bilimsel süreç becerilerinin daha yüksek olacağı yönünde olduğunu ifade etti. Analiz çalışmaları devam eden projede, deprem bölgesinde yaşayan MAKÜ öğrencileri arasından seçilen bir lisans, bir yüksek lisans, bir doktora ve bir doktorasını tamamlamış bursiyer öğrenciler de görev almaktadır.

burdur gazetesi 

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Akdeniz Üniversitesi’nde Bölge Üniversiteleri Rektörler Toplantısı Gerçekleştirildi
Yaşam

Akdeniz Üniversitesi’nde Bölge Üniversiteleri Rektörler Toplantısı Gerçekleştirildi

Akdeniz Üniversitesi’nde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında bölge üniversite rektörleri ile toplantı gerçekleştirildi.

MAKÜ'lü akademisyen TRT Müzik'te
Yerel

MAKÜ'lü akademisyen TRT Müzik'te

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Gökhan Çağırgan, TRT Müzik ekranlarında yayınlanan "Türkünün Doğduğu Yer" isimli programa konuk oldu.

Bunu MAKÜ'lü proflar yaptı! Kilosu 10 Bin TL'den satılıyor
Yerel

Bunu MAKÜ'lü proflar yaptı! Kilosu 10 Bin TL'den satılıyor

Burdur'daki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), mikroalg üretim laboratuvarında dışa bağımlılığı azaltmak için Kilosu 10 bin TL olan mikroalg üretimine başladı. Projede mikroalglerden elde edilen yem katkı maddesi hayvancılıkta kullanılacak.

Burdur Valisi Öksüz'den, Ünipark AVM'de İnceleme
Yerel

Burdur Valisi Öksüz'den, Ünipark AVM'de İnceleme

Burdur Valisi Türker Öksüz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ile birlikte Ünipark AVM'de incelemede bulundu. Alışveriş merkezinin içindeki dükkanları gezerek bilgi alan Vali Öksüz, AVM'nin Burdur için önemli bir merkez olacağını belirtti.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü, Yeşilova'da İncelemelerde Bulundu
Yerel

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü, Yeşilova'da İncelemelerde Bulundu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Yeşilova ilçesini ziyaret ederek Kaymakam Zafer Şahin ile buluştu. Ardından Salda Bilim Merkezi'nde incelemelerde bulunan Rektör Dalgar, Yeşilova İsmail Akın Turizm Meslek Yüksekokulu'nu ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi.

MAKÜ Eğitim Fakültesi, Kadın ve Aile Çalışmaları Merkezi İle Şiddete Karşı Dur Etkinlikleri Düzenledi
Yerel

MAKÜ Eğitim Fakültesi, Kadın ve Aile Çalışmaları Merkezi İle Şiddete Karşı Dur Etkinlikleri Düzenledi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Eğitim Fakültesi, Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi işbirliğiyle düzenlenen 'Şiddete Karşı Dur Etkinlikleri', Avşarhan'da gerçekleşti.