MAKÜ Çiftliği, Yüksek Kaliteli Damızlık Buzağıları İhale İle Satışa Sundu
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Çiftliği, tarım, hayvancılık ve genetik araştırmalarda önemli bir rol oynayacak nitelikteki yüksek kaliteli damızlık buzağılarını ihale ile satışa sundu. MAKÜ Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Embriyo Transfer Merkezi'nin ortak çalışmaları sonucunda doğan bu buzağılar, sektörde önemli bir ihtiyacı karşılamak üzere satışa çıkarıldı.
Buzağılar, 5 yıl önce başlayan embriyo transferi çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıktı. Genetik açıdan yüksek kaliteli olan 21 damızlık boğa ve damızlık erkek buzağıdan oluşan grup içinden 14 damızlık erkek buzağı, yapılan ihalede alıcılar arasında kıyasıya bir rekabete sahne oldu. Elde edilen gelir ise yine embriyo transferi ve çiftlikle ilgili projelerde kullanılacak olup, MAKÜ çiftliğinin gelecekteki gelişimine önemli katkı sağlayacak.
Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin düzenlediği ihaleye, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Prof. Dr. Hakan Öner, Merkez Müdürü Dr. Öğr. Gör. İlktan Baştan, Döner Sermaye ve İşletme Müdürü Doç. Dr. Hakkı Kıymık, çiftlik görevlileri ve yetiştiriciler katıldı. Katılımcılar, sektördeki gelişmelere paralel olarak yüksek kaliteli genetik materyallerin önemini vurgulayarak, çiftliğin bu alandaki çalışmalarını takdir ettiler.
Özbekistan ile Damızlık Sığır yetiştiricileri Merkez Birliği arasında, büyükbaş hayvancılık ile ilgili yeni projeler ve kayıt sistemi kurulması hususlarında iş birliği konuları görüşüldü.
Burdur'un Gölhisar ilçesinde bulunan Sorkun Köyü, Kayalar Grup'un damızlık hayvan yetiştiriciliği faaliyetleri sayesinde dünyanın dört bir yanından iş insanının uğrak yeri haline geldi.
Burdur'lu Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, bir dizi ziyaretler için 19 Ekim 2023 Perşembe günü Burdur’a geliyor.
Avusturya Federal Tarım Bakanı Norbert TOTSCHNIG, beraberindeki heyet ile birlikte 28 Mart tarihinde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğini ziyaret etti.
Burdur'da bugün yapılan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği genel kurulunda mevcut başkan Kamil Özcan yeniden başkan seçilerek güven tazeledi.
Ziraat Bankası ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği arasında büyükbaş hayvancılık projeleri kapsamında işbirliği protokolü yapıldı.