Burdur

Kanser Tedavisinde Fark Yaratan Teknolojiler

Kadınlarda kanserden ölümlerin en sık ikinci sebebinin meme kanseri olduğunu belirten uzman isim, meme kanseri tedavileri ile ilgili önemli tavsiye ve açıklamalarda bulundu.

Kanser Tedavisinde Fark Yaratan Teknolojiler

Kadınlarda kanserden ölümlerin en sık ikinci sebebinin meme kanseri olduğunu belirten Prof. Dr. Abut Kebudi, "Meme kanseri olan hastalar tesadüfen tarama yapılırken saptanabilirler veya bize bazı şikayetlerle başvururlar ve tetkiklerde tanı konur. Genetik veya aile kökenli meme kanseri % 15'e varabilen oranda görülebilmektedir. Artık Batı toplumlarında erken tanı çok arttığı için en az tedavi ile en iyi sonuçlar alınmaktadır. Örneğin ABD'de 5 yıllık yaşam beklentisi % 90 civarında seyretmektedir" dedi. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yeni tedavi yöntemlerinin de geliştiğini vurgulayan Prof. Dr. Kebudi, meme kanseri tedavileri ile ilgili önemli tavsiye ve açıklamalarda bulundu.

"Asla zorunlu olmadıkça açık biyopsi yapılmamalıdır"

Prof. Dr. Abut Kebudi, "Asla zorunlu olmadıkça açık biyopsi yapılmamalıdır. Çünkü o tip biyopsiler daha sonra yapacağımız tedaviyi olumsuz etkileyebilmektedir. Hastalığın tedavisini oluştururken tümörün çapı, lenf nodu tutulumu, metastaz olup olmadığı, ayrıca tümörün biyolojik özelliklerini bilmek çok önemlidir" dedi.

"Artık cerrahi tedavide yenilikler var. Sadece hastalığı tedavi etmek yetmiyor, hayat kalitesi de gözetilmeli!"

Prof. Dr. Kebudi, "Cerrahi tedavi olarak eskiden tüm memenin ve koltuk altının alındığı meme kanseri ameliyatları yapılıyordu. Son 50 yılda uygun vakalarda daha sınırlı meme ameliyatları yapılmaya başlandı. Ayrıca, memeden çıkarılacak bölüm büyükse veya memeye daha iyi bir şekil vermek amacıyla onkoplastik meme cerrahisi uygulanmaya başlandı. Koltuk altı bölgesi eskiden komple alınırken şimdi örnekleme ile daha sınırlı cerrahi uygulanmaktadır. Ayrıca akıllı ilaç, immünoterapi vb. gibi yeni tedaviler de söz konusu" diye konuştu.

Prof. Dr. Kebudi, "Meme kanserini tedavi ederken çağdaş tıpta iki amacımız olmalıdır. Birincisi hastaya gereken en yeni, en geçerli tedaviyi uygularken ikinci olarak kozmetik görünümü de hesaplamalıyız" diye belirtti.

Tedavi sıralamasında yenilikler

Ayrıca, Prof. Dr. Kebudi, "Eskiden tanı konulunca genellikle tedavi ameliyatla başlıyor, diğer tedaviler sonra geliyordu. Şimdi tümördeki birçok faktöre göre bazen tedaviye Neoadjuvan Tedavi dediğimiz ilaç tedavisi ile başlayabilmekteyiz" diye vurguladı.

"Mutlaka genetik danışmanlık alınmalıdır"

Prof. Dr. Kebudi, "Meme kanserinin belirtileri için, memede veya koltuk altında sertlik, kızarıklık, memede portakal kabuğu görünümü, iyileşmeyen yaralar, meme cildi veya ucunda çekintiler gözlemlenebilir diye söyleyen Prof. Dr. Kebudi genetik mutasyonun öneminin de altını çizdi. Meme kanseri tedavisinde genetik yapının önemi ile ilgili, "Genetik mutasyon saptandığında mutlaka genetik danışmanlık alınmalıdır. Çünkü, genetik mutasyon sadece ilgili hastanın geleceğini, riskini etkilemekle kalmaz, yakın aile fertlerini de olumsuz etkileyebilir" diye söyledi.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Kanser hakkında doğru bilinen 10 yanlış
Sağlık

Kanser hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Çağın hastalığı olarak tanımlanan kanserle ilgili internet ya da sosyal medya mecralarında birçok yanlış bilgi bulunuyor.

İlk kez uygulanan yöntemle 50 yaşındaki hasta sağlığına kavuştu
Yaşam

İlk kez uygulanan yöntemle 50 yaşındaki hasta sağlığına kavuştu

Alanya’da ilk kez uygulanan yöntemle mesane kanseri hastası 50 yaşındaki Hilmi Demir sağlığına kavuştu.

Kanserde erken teşhis önemli mi? korunma yolları ve belirtileri nelerdir?
Yaşam

Kanserde erken teşhis önemli mi? korunma yolları ve belirtileri nelerdir?

Günümüzün en tehlikeli hastalıklarından olan kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını uyardı. İşte detaylar..

Kanser olduğunu öğrendi, yapay mesane ile tekrar yaşamına devam etti
Sağlık

Kanser olduğunu öğrendi, yapay mesane ile tekrar yaşamına devam etti

Diyarbakır Memorial Hastanesindeki mesane kanseri ameliyatında kullanılan kalın bağırsak yöntemi, hastaların sağlıklı yaşamına daha konforlu bir şekilde dönmesini sağlıyor.

Meydanda “Kanser Bilgilendirme Stantı”
Yerel

Meydanda “Kanser Bilgilendirme Stantı”

1-7 Nisan Kanser Haftası sebebiyle Gazi Osmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından “Kanser Bilgilendirme Stantı” kuruldu.

Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Uçar: “Tütün ve alkol kanseri tetikliyor”
Sağlık

Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Uçar: “Tütün ve alkol kanseri tetikliyor”

Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Uçar, tütün mamülleri, alkol, ultraviyole ışınları, obezite, ve birçok bakterinin kanseri tetiklediğini dile getirdi.