Antalya

Bu kanser aşılama yöntemi ile önlenebilir

Tıbbı Onkoloji Uzmanı Dr. Mustafa Serkan Alemdar, 1-31 Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Bu kanser aşılama yöntemi ile önlenebilir

Tıbbı Onkoloji Uzmanı Dr. Mustafa Serkan Alemdar, 1-31 Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Alemdar, “Rahim ağzı kanseri, nedeni net olarak aydınlatılmış ve aşılama ile önlenebilir bir kanserdir” dedi.
Rahim ağzı kanseri, Türkiye’de kadınlarda en sık görülen 10 kanser türü arasında yer alıyor. HPV aşısı, tarama testleri ve düzenli takip ile önlenebilecek rahim ağzı kanserinde farkındalık oluşturabilmek adına her yıl 1-31 Ocak Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı olarak kutlanıyor. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Tıbbı Onkoloji Uzmanı Dr. Mustafa Serkan Alemdar, rahim ağzı kanseri hakkında bilgi vererek aşılama ve düzenli takibin önemine değindi.

“Türkiye’de kadınlarda tanı konulan ilk 10 kanser içinde yer alıyor”

 


Rahim ağzı kanseri hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Alemdar, “Rahim ağzı kanseri, servikste bulunan normal hücrelerin anormal hücrelere dönüşümü ve kontrolsüz çoğalması ile oluşur. Rahim ağzı kanseri Türkiye’de kadınlarda tanı konulan ilk 10 kanser içinde yer almakta olup, en sık görülen 3. jinekolojik kanserdir. Rahim ağzı kanseri gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre daha sık görülmektedir. Vakaların yarısından fazlası kaynakları kısıtlı olan ülkelerde görülmektedir. Bu durumun temel sebepleri tarama yöntemlerine ulaşmadaki zorluk ve Human Papilloma Virüs (HPV) aşılamasının yeterli düzeyde olmamasıdır” diye konuştu.

“Sigara risk faktörü”

 


Sigaranın rahim ağzı kanseri için risk oluşturduğunu belirten Uzm. Dr. Alemdar, “Rahim ağzı kanserinin bilinen en önemli risk faktörü HPV enfeksiyonu olup vakaların yaklaşık yüzde 99’undan sorumludur. Diğer önemli risk faktörü ise sigaradır. Bunların dışında düşük sosyoekonomik düzey, uzun süreli doğum kontrol hapı kullanmak ve çok eşlilik risk faktörleri arasında yer almaktadır. HPV’nin neden olduğu rahim ağzı kanserlerinin çoğunda HPV tip 16 ya da 18 tespit edilmektedir. Bağışıklık sistemini baskılayan durumlar (HIV enfeksiyonu, organ nakli vb.) serviks kanseri riskini artırmaktadır” dedi.

“Taramanın önemi”


Erken evre serviks kanseri vakalarının çoğunda tanı anında herhangi bir belirti görülmediğine, tarama ile tanı konulduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Alemdar, “Semptomatik olanlarda en sık görülen 2 belirti ise düzensiz vajinal kanama ve cinsel ilişki sonrası kanamadır. Serviks kanseri taraması önerilmekte olup pap smear testi ya da HPV testi ya da ikisi birlikte (co-test) tarama amaçlı kullanılabilir. Sadece pap smear testi taramada kullanılacaksa her 3 yılda bir, HPV testi kullanılacaksa her 5 yılda bir, ikili test kullanılacaksa her 5 yılda bir tarama yapılması önerilmektedir” şeklinde konuştu.

“Aşılama ile önlenebilir”


Serviks kanserinden korunmak ve gelişimini önlemek için HPV aşılamasının önemine değinen Uzm. Dr. Alemdar, “HPV aşılaması 9-14 yaş arasında 2 doz, 15 yaşından sonra 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Kadınlarda 45 yaşına kadar aşılama yapılabilmektedir, ancak mümkün olan en erken dönemde ve mümkünse ilk cinsel ilişkiden önce yapılması önerilmektedir. Serviks kanseri tarama programlarında serviks kanseri şüphesi olan vakalarda ileri incelemeler yapılmakta, şüpheli alanlardan biyopsiler alınmaktadır. Patoloji sonucu malignite gelen hastalarda görüntüleme yöntemleri ile evrelendirme yapılmaktadır. Evresi belirlendikten sonra tedavi planlaması yapılmaktadır. Evreye göre cerrahi, kemo-radyoterapi ve kemoterapi-hedefli tedaviler-immunoterapiler tedavi seçenekleri olarak yer almaktadır. Rahim ağzı kanseri nedeni net olarak aydınlatılmış ve aşılama ile önlenebilir bir kanserdir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Tütüncü, "Antalya’mız için gece gündüz bal arısı gibi çalışacağız”
Yerel

Tütüncü, "Antalya’mız için gece gündüz bal arısı gibi çalışacağız”

Muratpaşa Kızılarık Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışında konuşan Cumhur İttifakı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, “Antalya’mız için önümüzdeki 5 yıl boyunca, gece gündüz adeta bir bal arısı gibi çalışacak, trafikten toplu ulaşıma, Kızılarık’tan Kırcami’ne kadar imar sorunlarını çözeceğiz.” dedi.

Başkan Böcek, “Yerelden kalkınmada model olduk”
Yerel

Başkan Böcek, “Yerelden kalkınmada model olduk”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yerelden kalkınmada model olduğuna belirterek, “Antalya’da destek verdiğimiz kooperatif sayısını 53’e çıkarttık. Kooperatiflerimizin enerji maliyetlerini yüzde 80’ini karşılıyoruz. Kooperatiflere bu yıl 80 milyon TL bütçe ayırdık” dedi.

Antalya’da VoSahne coşkusu
Yaşam

Antalya’da VoSahne coşkusu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, VoSahne’nin “Müzik Şehrin Kalbinde Konseri”ne katıldı. Antalyalıların yoğun ilgi gösterdiği ve müzik dolu bir gün geçirdiği konserde Başkan Muhittin Böcek “Konserlerin iptal edilmediği günlerde buluşacağız” diye konuştu.

 Başkan Böcek Runtalya’da koştu
Spor

Başkan Böcek Runtalya’da koştu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Valisi Hulusi Şahin ile birlikte 19. Antalya Maratonu Runtalya’nın startını vererek, koşuya katıldı. Maratonda, 52 ülkeden 1600’ü yabancı toplam 9 bin 600 sporcu koştu. Dereceye girenlere ödülleri Vali Şahin ve Başkan Böcek tarafından verildi.

Akdeniz Üniversitesi’nde Bölge Üniversiteleri Rektörler Toplantısı Gerçekleştirildi
Yaşam

Akdeniz Üniversitesi’nde Bölge Üniversiteleri Rektörler Toplantısı Gerçekleştirildi

Akdeniz Üniversitesi’nde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında bölge üniversite rektörleri ile toplantı gerçekleştirildi.

Konyaaltı’nda özel öğrencilere deprem tatbikatı
Yaşam

Konyaaltı’nda özel öğrencilere deprem tatbikatı

Konyaaltı Belediyesi Destek Hizmetleri Sivil Savunma Ekipleri tarafından Dr. Günseli-Dr. Bülent Akınsal Özel Eğitim Ortaokulu ve Özel Eğitim Meslek Okulu’nda özel öğrencilere Deprem Haftası nedeniyle acil durum eğitimi ve deprem tatbikatı gerçekleştirildi.