Hakkari

Hakkari’de kurtlar saldırdı Böylesı ilk oldu 300 koyun birbirini ezerek telef oldu

İlkbahar mevsiminde Batman’dan Hakkari’ye gelen Abdullah Erden isimli göçere ait koyun sürüsüne iddiaya göre sabah saatlerinde kurtlar saldırdı.

Hakkari’de kurtlar saldırdı Böylesı ilk oldu  300 koyun birbirini ezerek telef oldu

Hakkari’nin Aksu köyünde kurtların saldırısı sonucu 300 koyun birbirlerini ezerek telef oldu.
Edinilen bilgiye göre olay, kent merkezine 90 kilometre mesafede bulunan Aksu (Binevşa) köyüne bağlı Çiçekli mezrasında meydana geldi. İlkbahar mevsiminde Batman’dan Hakkari’ye gelen Abdullah Erden isimli göçere ait koyun sürüsüne iddiaya göre sabah saatlerinde kurtlar saldırdı. Çoban köpeklerinin durumu fark etmesiyle kurtlar ile köpekler arasında boğuşma yaşandı. Bu esnada korkuya kapılan koyun sürüsü tepelik alandan atlamaya ve birbirini ezmeye başladı. Yaşanan olayda 300 koyun telef olurken yüzlercesi de yaralandı.
Zararının 2 milyona yakın olduğunu belirten Batmanlı göçer Abdullah Erden, ”Hayvanlarımızı otlatmak için Hakkari’nin yaylalarına getiriyoruz. Bende sürümü her yıl olduğu gibi ilkbaharda Aksu köyü yaylalarına getirdim. Yaklaşık 4 aydır bu yayladayım. Sabah saatlerinde kurtlar sürüye pusu kurmuştu. Sürü köpeklerimde fark edince sürüye yakın boğuşma yaşandı. Korkuya kapılan sürü tepeden hızla aşağı koştu. Bizler de kurtların peşine düştük. Koyun sürüsünün tepeden inerken birbirini ezdiğini fark ettik. Sürümden 300’ü altta kalarak telef oldu. Birçok hayvanım da sakatlandı. İlk defa bu denli büyük bir zararımız oldu. Kurtlar ile sürekli karşılaşmışızdır. Böylesini görmedik. Yayla sezonu kapandı gider ayak bu olayı yaşadık. Hepsi de süt hayvanıydı. Zararım 2 milyon TL’nin üzerinde. Yetkililerden zararımın karşılanmasını istiyorum” diye konuştu.

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Bucak'ta üzen olay! Çoban ölü bulundu
Yerel

Bucak'ta üzen olay! Çoban ölü bulundu

Burdur'un Bucak ilçesinde akşam saatlerinde 56 yaşındaki çoban ölü bulundu. İşte detaylar...

Afyonda kaza araç hurdaya döndü
Yerel

Afyonda kaza araç hurdaya döndü

Afyonkarahisar’da iki otomobilin çarpıştığı ve birisinin hurdaya döndüğü kazada şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. İşte detaylar...

Suriye'ye götürüyordu saka kuşlarıyla yakalandı
Yerel

Suriye'ye götürüyordu saka kuşlarıyla yakalandı

Suriye'ye 900 saka kuşu getirmek isteyen kişi Çobanbey Gümrük Kapısı'nda yakalandı. Kuşlara el koyulurken, şahsa 1 milyon 173 bin 734 lira cezai işlem uyguladı.

Bucak'ta Orman Yangını Kontrol Altına Alındı
Yerel

Bucak'ta Orman Yangını Kontrol Altına Alındı

Burdur'un Bucak İlçesinde orman yangını meydana geldi. Yangın kısa sürede yapılan etkin müdahale ile kontrol altına alındı.

Hakkari Çukurca  kaymakamı değişti İşte yeni kaymakam Mert Kumcu kimdir?
Yerel

Hakkari Çukurca kaymakamı değişti İşte yeni kaymakam Mert Kumcu kimdir?

Çukurca ilçe Kaymakamı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile değişti. Adana Karaisalı Kaymakamı Mert Kumcu, Hakkari Çukurca Kaymakamı olarak atandı.

Hakkari Şemdinli kaymakamı değişti İşte yeni kaymakam Ali Ekber Ateş kimdir?
Yerel

Hakkari Şemdinli kaymakamı değişti İşte yeni kaymakam Ali Ekber Ateş kimdir?

Şemdinli ilçe Kaymakamı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile değişti. Bayburt Demirözü Kaymakamı Ali Ekber Ateş , Hakkari Şemdinli Kaymakamı olarak atandı.