Emekliler için 3 bakanlıktan düzenleme!

Emekliler için yüzde 20 indirimli otobüs bileti uygulamasında yaşanan sorunlar gideriliyor. 3 bakanlığın ortak çalışmasıyla, emekli kimlik numarası üzerinden belgelendirilecek.

Emekliler için 3 bakanlıktan düzenleme!

Emeklilere yüzde 20 indirimli otobüs bileti uygulamasında yaşanan sorunlar çözülüyor. Kimlik numarası ile emekli belgesi sorgulanabilecek. Otobüsçüler Federasyonu ise EYT'lilerin indirimden çıkarılmasını ve 65 yaş üzerinin faydalanmasını talep ediyor.

Bayram öncesi alınan karar milyonlarca emekliyi sevindirmişti. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre emekliler yıl sonuna kadar şehirler arası yolculuklarda yüzde 20 indirim kullanabileceklerdi. Ancak yola çıkma planları yapanlar bilet almak için otogarlara geldiğinde hiç beklenmedik bir durumla karşılaştı. Firmalar yüzde 20 indirim isteyen emeklileri geri çevirmişti. Otobüs firması yetkilileri bu durumun emeklilerin ‘emekli olduğunu ispat edememesinden kaynaklı’ olduğunu dile getirdi.

3 BAKANLIKTAN ORTAK ÇALIŞMA

Otobüslerde emekliye indirimli bilet uygulaması kafa karıştırırken yaşanan sorunun giderilmesi için 3 bakanlığın yeni bir sistem hazırlığında olduğu öğrenildi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan bakanlığın çalışmasına ilişkin detayları, “Bakanlık, ‘biz size bunun kolaylığını sağlamak için 3 bakanlık birleşik vaziyette çalışıyoruz. Emeklilerin belgesini TC kimlik numaralarına kayıt edeceğiz. Bundan sonra TC kimliğini girdiğinizde yolcunun emekli olup olmadığını göreceksiniz’ dedi” sözleri ile anlattı.

Emekliye indirimli bilet online satışlarda da uygulanamıyor. Emeklinin indirimden yararlanması için sistemde düzenleme gerekiyor. Birol Özcan yeni düzenlemenin online satışlara da getirilmesi gerektiğini kaydetti.

‘EYT’LİLERE İNDİRİMLİ BİLET OLMASIN’ TALEBİ

Otobüsçülerin yeni düzenleme karşısında bir de talepleri var. Özcan, “16 milyon emekli var. 45-50-55 yaşındaki EYT emeklileri var. Çalışan bir insana neden indirim uygulansın? Bir firma 30 yolcu ile gittiği zaman 20 kişi emekli olduğunda nasıl yapacağız bunu? Maliyetini kurtarmaz. 65 yaşından sonrasını kapsaması lazım” diyerek dikkat çeken bir çıkışa da imza attı.

kaynak: finans mynet

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Emeklilerin yüzü gülecek! Yıllardır ücret ödeniyordu
Yerel

Emeklilerin yüzü gülecek! Yıllardır ücret ödeniyordu

Ziraat Bankası, emekli maaşını bankaya taşıyan emeklilere ücretsiz HGS etiketi, indirimli kiralık kasa, yüksek faizli mevduat ve ücretsiz havale/EFT/FAST işlemleri gibi birçok avantaj sunuyor. Hemen başvurun, ayrıcalıklardan faydalanın!

Emekliye zam geliyor! Emekli maaşı ne kadar oldu
Yerel

Emekliye zam geliyor! Emekli maaşı ne kadar oldu

Yaklaşık 4 milyon emekliyi ilgilendiren kritik toplantı bugün Beştepe'de gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve bakanlar kurulu üyeleri, en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarılması için bir araya gelecek. Zam Temmuz maaşlarına yetiştirilmeye çalışılacak.

Emeklileri sevindiren haber
Yerel

Emeklileri sevindiren haber

AK Parti, en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarılması için çalışma başlattı. Düzenlemenin temmuz ayı içinde Meclis'ten geçmesi bekleniyor. Peki kim ne kadar alacak? #EmekliMaaşları #Zam #AKParti #Milletvekili #Cumhurbaşkanı #TÜİK #Ekonomi #ÇalışmaVeSosyalGüvenlikBakanlığı #VedatIşıkhan #SelçukGülten

Emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak
Yaşam

Emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak

Yükselen enflasyonla birlikte geçim sıkıntısı yaşayan emeklilerin gözleri yapılacak olan emekli maaşları zammına çevrildi. İlk 6 aylık enflasyon oranı ile emekli maaşlarına yapılacak zam netleşecek.

Emeklilerin bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? Detaylar Geldi!
Yerel

Emeklilerin bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? Detaylar Geldi!

Emekli bayram ikramiyesi için tarih araştırmaları başladı. Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde emeklilerin hesaplarına yatırılan bayram ikramiyeleri için sorgulamalar sürüyor. Peki, 2024 emekli bayram ikramiyesi ne zaman yatacak, bayramdan önce yatar mı?

Emekliler üzgün! Alım gücü yerlerde! Emekliler zam bekliyor!
Yerel

Emekliler üzgün! Alım gücü yerlerde! Emekliler zam bekliyor!

Enflasyon nedeniyle alım gücünde düşüş yaşayan emekliler, Temmuz ayında en az %25 zam talep ediyor. İşte detaylar...