Denizli

Denizli OSB, Uluslararası Çalışma Örgütü temsilcilerini ağırladı

Geçici Koruma Altındaki Suriyeli ve Türk Vatandaşları İçin İnsana Yakışır İşlerin Desteklenmesi Projesi

Denizli OSB, Uluslararası Çalışma Örgütü temsilcilerini ağırladı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) yetkilileri, Denizli OSB iş birliğinde gerçekleştirilen “İŞMEP Projesi” çerçevesinde Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek yürürlükte olan proje hakkında bilgi aldılar.

“Geçici Koruma Altındaki Suriyeli ve Türk Vatandaşları İçin İnsana Yakışır İşlerin Desteklenmesi Projesi” çerçevesinde Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) arasında 28 Nisan 2022 tarihinde imzalanan İşyerinde Mesleki Eğitim ve Gelişim Programı (İŞMEP) çerçevesinde tekstil, makine ve mermer sektörü öncelikli olmak üzere 100 Suriyeli ve 100 Türk vatandaşın çalışma onaylarının alınması ve mevcut eleman arayan firmalara yerleştirilip meslek sahibi olması hedeflendi. Denizli OSB olarak proje çerçevesinde DOSTEM Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde kurulan Denizli ILO Ofisi Proje ekibi, 1 Haziran 2022 tarihi itibariyle mesleki eğitim ve istihdam çalışmalarına başladı. Denizli ILO Ofisi Proje Ekibi, DOSTEM Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hakkı Öztürker koordinatörlüğünde 6 kişilik bir ekip ile firma ziyaretlerine başladı.

Proje uygulama sürecinde işe yerleştirilecek Geçici Koruma Altındaki Suriyeli ve Türk vatandaşların çalışma başvuruları, izinlerin alınması ve mesleki eğitim ile istihdam alanlarına yönelik çalışmak isteyen kişilerin başvuruları değerlendirilerek, ILO projesinden yararlanıp yararlanamayacakları belirlendi. Geri kalan 9 aylık süreçte işe yerleştirilen kişilerin destek ödemeleri ve firmalardan alınacak matbu belgeler tamamlanarak işyerlerine firmalara teşvik ödemeleri gerçekleştirilmiş ve mesleki becerilerin geliştirilmesi hedeflendi. Proje çerçevesinde istihdam gerçekleştirilen firmalar 6 ay boyunca istihdam edilen kişi sayısınca asgari ücretin yüzde 30’u ve SGK prim desteklerinden faydalandı.

İLO İŞMEP Projesinde yeni durum incelenmiş, yaklaşık 400 kursiyer firmalar ile mülakata alınmış, mesleki gelişim eğitimleri verildi. SGK girişi yapılmış olan 158 aday ise teşvik desteğinden yararlandırıldı. İşe yerleştirilen bu adayların 97’si Türk vatandaşı 61’i de Geçici Koruma Altında ilde yerleşim gösteren Suriye vatandaşıdır.

Ziyaret sırasında göstermiş olduğu misafirperverlik dolayısı ile Bölge Müdürü Ahmet TAŞ’a teşekkürlerini sunan Proje Koordinatörü Emily Harwıt, Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ile gerçekleştirilen proje çerçevesinde başarılı bir organizasyon içerisinde olduğunu, firmaların istihdam edilen çalışanlara yaklaşımlarından memnuniyet duyduğunu belirtti. Denizli OSB ILO Ofisi proje koordinatörü Hakkı Öztürker ve proje ekibine yapmış oldukları çalışmalar için teşekkür eden Emily Harwıt, özellikle Engelli istihdamı konusunda projenin gerçekleşmiş olduğu 6 il içerisinde Denizli OSB’nin ilk sırada olduğunu belirtti. Denizli OSB ile iş birliklerinin devam edeceğini ve yeni projeler ile çalışmaların süreceğini belirterek ziyaret tamamlandı.

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Denizli’deki kaza Marmaris’i ,Sarıgöl ve Pazarcık'ı yasa boğdu
Yaşam

Denizli’deki kaza Marmaris’i ,Sarıgöl ve Pazarcık'ı yasa boğdu

otomobil Denizli’nin Buldan ilçesinde tırın altında kaldı. Kazada baba Hasan Çetinkaya (35), anne Ümmü Çetinkaya (31), kızları Ece İkra Çetinkaya (6) ile İdil Çetinkaya (3) hayatını kaybetti.

Denizli Buldan 'da Tırın biçtiği otomobildeki ölü sayısı 4’e yükseldi
Yaşam

Denizli Buldan 'da Tırın biçtiği otomobildeki ölü sayısı 4’e yükseldi

Denizli’nin Buldan ilçesinde kontrolden çıkan tırın karşı şeride geçerek otomobile çarpması sonucu anne, baba ve kızlarının öldüğü kazada, hastaneye kaldırılan ailenin diğer ferdi minik Ece İkra’da kurtarılamadı.

Göker'e Kılıçdaroğlu'ndan Denizli görevi
Yerel

Göker'e Kılıçdaroğlu'ndan Denizli görevi

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’de Kılıçdaroğlu’nun isteği ile Denizli’ye görevlendirildi

Akşener, Denizli’de 1 oy kendine, 1 oy Kılıçdaroğlu’na istedi
Türkiye

Akşener, Denizli’de 1 oy kendine, 1 oy Kılıçdaroğlu’na istedi

Denizli’de düzenlenen açık hava toplantısında partilileriyle bulaşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “14 Mayıs akşamı ben Başbakan olacağım, Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olacak” dedi.

Denizli Gönüllü Platformu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğini açıkladı
Türkiye

Denizli Gönüllü Platformu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğini açıkladı

Denizli Gönüllü Platformu, 14 Mayıs’ta yapılacak 13 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan desteğini “Cumhuriyetin 100. Yılında cumhurun yanındayız” sözleriyle açıkladı.

FETÖ’nün Denizli’deki emniyet yapılanmasına büyük darbe
Yaşam

FETÖ’nün Denizli’deki emniyet yapılanmasına büyük darbe

Denizli’de FETÖ/PDY silahlı terör örgütü soruşturması çerçevesinde, örgüte üye olma suçundan yakalanan 4 kişiden 2’si tutuklandı.