Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca ve Yönetim Kurulu üyeleri, Bucak Belediye Başkanı Hülya Gümüş’ü makamında ziyaret etti. Ziyarette Bucak’ta yaşanan su sorunu ele alınırken, özellikle bilinçsiz tarımsal sulamanın su kıtlığı konusunda büyük bir tehdit olduğu vurgulandı.
Kendisi de Makine Mühendisi olan Başkan Hülya Gümüş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Başkan Atmaca da genç meslektaşlarının bu göreve seçilmesinden dolayı son derece mutlu ve gururlu olduklarını ifade etti.
Ziyarette ilçenin yaşadığı su sorunu da gündeme gelirken, Başkan Gümüş, “Şuandaki en önemli gündem maddemiz ilçemizin yaşadığı su sorununu çözmek.” dedi.
Gümüş, kuraklığın tüm dünyada olduğu gibi Bucak’ı da olumsuz etkilediğinin altını çizerek, ‘İlçemizin suyunun yüzde 95'ini yeraltı derin kuyularından elde ediyoruz. Azalan yağışlar sebebiyle kaynaklarımız tükenme noktasında. Bu nedenle de yeni su kaynakları bulmak zorundayız. Suyun kıymetini bilerek ve doğru kullanarak, ilçemizin ve ülkemizin su kaynaklarını sürdürülebilir bir şekilde yönetmeliyiz. Halkımız suyu tasarruflu kullanmalı ve israfı önlemeliyiz. Bu hepimiz için hayati bir konu.” dedi.
Suyun önemini ve vahşi sulamanın su kaynakları için büyük bir tehdit olduğunu her fırsatta vurguladıklarını ifade eden MMO Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca ise, “Özellikle tarımsal sulamada sondaj ile su temininde gereğinden fazla su çekilmesi, aynı zamanda kuyu pompalarında gereksiz elektrik enerjisi kullanımı anlamına da gelmektedir.
Gereğinden fazla harcanan enerji küresel ısınmayı tetiklemekte, küresel ısınma da yağışları azaltmakta, olay tamamıyla kısır bir döngüye dönüşmektedir. Bütün bu nedenler bir araya geldiğinde, kesinlikle bilinçsiz sondaj yapılmamalı, izinsiz kuyu açımına asla müsaade edilmemelidir.
Yağmur sularının toplanarak tekrar kullanılması, bahçelerde su ihtiyacı düşük bitkilerin tercih edilmesi veya gri su olarak isimlendirilen lavabo ve duşlardan dönen suyun şartlandırılarak farklı amaçlarla tekrar kullanılması gibi alternatif birçok tedbir de söz konusu olmakla birlikte, en önemli tedbir tarımsal üretimde kullanılan su için alınmalıdır.
Sulama amaçlı kullanılan açık kanallardan buharlaşma ile ciddi su kayıpları meydana gelmektedir. Bu açık kanallar zaman içerisinde modernize edilerek tamamen kapalı hatlara dönüştürülmelidir. Hatta bu hatlarla taşınan ve kullanılan suyun otomasyon ile bir merkezden kontrolü ve denetimi de muhakkak yapılmalıdır” diye konuştu.
Ziyarette Başkan Atmaca’nın yanı sıra Başkanvekili Devrim Kılıç, Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Selçuk Duvar, Burdur İl Temsilcisi Özgür Özer, Bucak İlçe Temsilcisi Mustafa Kadıoğlu, Temsilcilik Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Evsen ve Şube Müdürü Serdar Sönmez yer aldı.
Burdur'un da aralarında olduğu 3 ilde Şubat Nisan ayları aralığında ciddi kuraklık belirtileri gözlemlendi. Uzmanlar kuraklığın kapıda olduğunu belirterek, önlem alınması gerektiğini söylüyor.
Kuraklık nedeniyle son 50 yılda üçte birini kaybeden Burdur Gölü'nün en büyük destekçisi olan yer altı su kaynakları aynı zamanda gölde konaklayan su kuşlarının da beslenme alanlarını oluşturuyor.
Burdur Gölü, son 30 yılda kapasitesinin %30'unu kaybetmiş durumda. Bu durum, gölün seviyesinin önemli ölçüde düşmesine ve birçok olumsuz sonuca yol açıyor. Detaylar, video ve fotoğraflar haberimizde...
Burdur Gölü’ndeki çekilmenin korkunç boyutu sosyal medya mecralarında da gündem olmaya devam ediyor.
Afyonkarahisar’da "Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Toplantısı" yapıldı.
Yıllardır kuraklıkla boğuşan Burdur Gölü'ne ilkbaharda gelen flamingoların sayısı sonbaharın gelmesiyle birlikte iyice azaldı. Gölde kalan son birkaç flamingo, yavrularıyla birlikte besin bulmak için çabalıyor.