Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Antalya Şubesi, Antalya, Isparta ve Burdur illerinde Şubat-Nisan döneminde ciddi kuraklık belirtileri gözlemlendiğini belirterek, bu duruma karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirmede bulundu.
Yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 2023-2024 su yılı verilerine göre, Türkiye genelinde normallere yakın yağışlar gerçekleşmiş olmasına rağmen, Antalya, Isparta ve Burdur’da Şubat-Nisan döneminde ciddi kuraklık belirtilerinin gözlemlendiği vurgulandı. ÇMO Antalya Şubesi, "Meteorolojik kuraklık, tarımsal ve hidrolojik kuraklığın habercisidir ve bu sürecin ne zaman sona ereceği bilinmemektedir. Bu nedenle, birlikte hareket ederek dirençliliğimizi arttırmalıyız," ifadelerine yer verdi.
2024 yılı Nisan ayı yağışlarının, Türkiye geneli normaline göre yüzde 50, geçen yılın Nisan ayı yağışlarına göre yüzde 67 azaldığı belirtilen açıklamada, Akdeniz Bölgesi’nde Nisan ayı yağışlarının normaline göre yüzde 57, geçen yılın Nisan ayına göre ise yüzde 70 azalma gösterdiğine dikkat çekildi. Antalya'nın batısında yağışların yüzde 20-40 arasında, kent merkezi ve doğusundaki sahil bölgelerinde ise yüzde 80 azaldığı kaydedildi.
ÇMO Antalya Şubesi, kuraklıkla mücadele için kamu, çiftçiler ve bölge halkının dikkat etmesi gereken önlemleri sıraladı:
Yerel Yönetimler: Su tasarrufu kampanyaları başlatmalı, su kaynaklarının yönetimini optimize etmelidir.
Tarım ve Orman Bakanlığı: Çiftçilere kuraklığa dayanıklı tohum ve bitki türleri hakkında eğitim ve destek sağlamalıdır.
Devlet Su İşleri: Baraj ve göletlerde su seviyelerini izlemeli ve acil durum planları hazırlamalıdır.
Çiftçiler: Damla sulama gibi su tasarrufu sağlayan yöntemler kullanmalı, kuraklık şartlarına dayanıklı bitki türlerine yönelmeli, tarım alanında eğitim programlarına katılmalıdır. Hayvancılık yapan çiftçiler, yem ve su kaynaklarını verimli kullanmalı, tarımsal üretimde teknolojik yenilikler ve sürdürülebilir uygulamalar benimsemelidir.
ÇMO Antalya Şubesi, kuraklıkla mücadelede halkın bilinçlenmesinin ve aktif katılımının büyük önem taşıdığını vurguladı. Su yönetimi, yağmur suyu hasadı, gri su kullanımı ve sulak alanların korunması konularında bilinçlendirme kampanyaları düzenlenmesi gerektiğini belirten ÇMO Antalya Şubesi, tüm vatandaşların, resmî kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği içinde olmasının önemine dikkat çekti.
"Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak, kuraklıkla mücadelede hep birlikte hareket ederek bu zorluğun üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz: Yapabiliriz!" ifadeleriyle açıklama sona erdi.
Burdur İli Çavdır İlçe Entegre Hastanesinde çalışmalar süratle devam ediyor AK Parti Burdur İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çavdır ilçemize yapımına başlanan 10 yataklı ilçe entegre hastanesindeki çalışmaların hızla devam ettiği müjdesi verildi.
24 Temmuz Basın Bayramı'nda gerçekleşen Burdur Gazeteciler Cemiyeti Olağan Genel Kongresi'nde Kürşat Tuncel yeniden başkan seçildi. İşte kongre detayları ve yeni yönetim listesi. BGC'de Kürşat Tuncel, güven tazeledi
Çeltikçi'de ev yangını! Ev kullanılamaz hale geldi Burdur'un Çeltikçi ilçesi Cami Mahallesinde ev yangını çıktı. Çıkan yangın sonrasında ev kullanılamaz hale geldi.
Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında motor sürücüsü yaralandı. Yaralanan sürücü hastaneye kaldırıldı.
Karamanlı Ziraat Odası Başkanı Hasan Güz, sosyal medyada süt üreticilerinin karşılaştığı sorunlara dikkat çekti. Süt fiyatlarındaki düşüş ve ödeme süresinin uzaması nedeniyle çiftçilerin yaşadığı zorlukları paylaştı.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, üniversite tercihi yapacak öğrencilere kapsamlı rehberlik hizmeti sunuyor. Detaylı bilgi için Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi'ndeki tanıtım standını ziyaret edin.