Burdur

BESTE Burdur'da konferans ile tanıtıldı

Burdur Valiliği himayelerinde Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde başlatılan Burdur’da Etkin Sürdürülebilir Tamamlayıcı Eğitim Projesi’nin (BESTE) 13 Ekim 2023 Pazartesi günü Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu’nda tanıtımı yapıldı.

BESTE  Burdur'da konferans ile tanıtıldı

Burdur’da Etkin Sürdürülebilir Tamamlayıcı Eğitim Projesi’nin (BESTE) tanıtımı yapıldı.
Burdur Valiliği himayelerinde Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde başlatılan Burdur’da Etkin Sürdürülebilir Tamamlayıcı Eğitim Projesi’nin (BESTE) 13 Ekim 2023 Pazartesi günü Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu’nda tanıtımı yapıldı.

BESTE NEDİR?

Burdur'da Etkin Sürdürülebilir Tamamlayıcı Eğitim Projesi" ya da kısaca "BESTE," anaokulu, ilkokul, ortaokul, liseler ve özel eğitim okullarının tüm kademelerinde gerçekleştirilecek olan bilimsel, akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetleri planlamayı hedefleyen bir projedir. Bu kapsamda, eğitimde nitelik ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmaların planlanması, yürütülmesi, izlenmesi ve değerlendirmesi projenin temel odak noktasını oluşturmaktadır.

“Öğrencilerimizin akademik gelişimlerini sağlamaya yönelik çalışmalar öncelik vereceğimiz ilk alan”

Burdur Valisi Türker Öksüz’ün programda yaptığı konuşmada eğitimin temel amacına değinerek şu ifadeleri kullandı:

Değerli Katılımcılar, kıymetli eğitimciler, basınımızın güzide temsilcileri…

Valiliğimiz himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde hazırlanan, kısa adını BESTE olarak belirlediğimiz “Burdur'da Etkin Sürdürülebilir Tamamlayıcı Eğitim Projesi'nin” tanıtımını yapmak ve startını vermek üzere bir araya geldik.

Öncelikle katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, hepinizi en içten duygularımla saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Eğitim, toplumların geleceğini şekillendiren en önemli konuların başında geliyor. Bu önemli konuda İlimizin var olan potansiyelini daha yukarılara çıkarmak ve gözbebeğimiz olan öğrencilerimizin geleceğini daha parlak kılmak için hazırladığımız Eğitim Projemizi bugün itibariyle başlatıyoruz.

Projemizin, Teke Yöresi’nin Kültür Başkenti, Lavantalar diyarı Huzur Şehri Burdurumuza, eğitim camiamıza, kıymetli öğretmenlerimize, sevgili öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bizlerin ve eğitim sistemimizin temel amacı, Öğrencilerimizi en iyi şekilde yarınlara hazırlayarak, daha iyi bir gelecek sunmaktır. Bu nedenle de eğitimde kaliteyi artırmak ve erişilebilirliği genişletmemiz gerekiyor.

Bu kapsamda hazırladığımız projemiz 5 temel başlık üzerine inşa edildi. Akademik Çalışmalar - Sosyal, Kültürel, Sanatsal, Sportif Çalışmalar - Proje Çalışmaları - Öğretmenlerimizin Motivasyonunu Artırmaya Yönelik Çalışmalar ve Rehberlik Çalışmaları projemizin ana hatlarını oluşturmaktadır.

Öğrencilerimizin akademik gelişimlerini sağlamaya yönelik çalışmalar öncelik vereceğimiz ilk alan. Bu süreçte İzleme ve değerlendirme sınavları ile yapmış olduğumuz çalışmaların sonucunu görme ve takip etme fırsatımız olacak.

Bunun yanı sıra akıl ve zeka oyunları, hızlı okuma teknikleri, Bilgi Yarışmaları, münazaralar ve daha bir çok faaliyet okullarımızda yaygınlaştırılarak projemizin akademik ayağının sağlam temellere oturması sağlayacağız.

Eğitimin sadece akademik alandan ibaret olmadığı bilinci ile çocuklarımızın Sosyal, Kültürel, Sanatsal ve Sportif yönden de gelişimlerini önemsiyoruz.

Bu kapsamda bir çok faaliyeti okullarımızda yaygınlaştırarak her bir öğrencimizin bu imkanlardan faydalanmasını sağlayacağız.

BESTE Projemiz ile Tübitak, Erasmus Plus, E-Twinning, Teknofest, Patent Ve Faydalı Model gibi Ulusal Ve Uluslararası bir çok projeye etkin katılım noktasında büyük bir artış sağlama hedefindeyiz.

Burdur Eğitim Akademisi ile öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasına yönelik çalışmaları yakından takip edeceğiz.

Projemizin sahada en önemli uygulayıcısı olan ve başarıya ulaşmasında çok büyük katkı sağlayacak olan öğretmenlerimizin de Motivasyonunu Artırmaya Yönelik çalışmalarımız olacak.

Rehber öğretmenlerimize bu süreçte çok önemli görevler düşecek. Öğrencilerimizin ilgi, yetenek ve kapasitelerini ortaya çıkararak, bu alanlara yönlendirilmeleri son derece önem taşıyor.

Ünlü yazar Cervantes’in “İnsan eğitimle doğmaz; ama eğitimle yaşar” sözleriyle, eğitimin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Bu nedenle eğitime daha çok önem verilmesi gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Eğitim toplumun tüm kesimlerini doğrudan ilgilendiren hayati bir meseledir diyoruz.

Bugün bu doğrultuda BESTE projemizi hazırladık. Amacımız önem verdiğimiz bu projemizi, ilgili tüm paydaşlarla birlikte, özenle ve koordinasyon içerisinde başarılı bir şekilde uygulamaktır.

Cumhuriyetimizin 100. Yıl gururunu yaşadığımız, Sn. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu Türkiye Yüzyılı vizyonuyla büyük idealler ve hedeflerle ikinci yüzyılına adım attığımız bu özel günlerde, Ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyacak olan insan kaynağımızın yetiştiği okullarımızda verilen eğitimin kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar bizim için her açıdan önemlidir.

Bu noktada, projemizin başarıya ulaşmasında en önemli mihenk taşı, Evlatlarımızı yetiştiren, milletimize ve insanlığa faydalı bir fert olmalarına katkı sağlayan öğretmenlerimiz olacaktır.

Eğitim kadromuz başta olmak üzere, öğrencilerimize ve velilerimize olan güvenimi güçlü bir şekilde projemizin başlangıcında bugün ifade ediyorum.

Hangi alanda olursa olsun başarı tesadüften öte disiplin, azim ve fedakârlıklarla dolu uzun bir mücadelenin meyvesidir.

Her başarılı eğitim sürecinin gerisinde çalışkan öğrencilerle beraber mesleğine âşık eğitimcilerin imzası vardır. Her biri ayrı değer olan öğretmenlerimizin verecekleri katkı harcayacakları emek bizi bu projemizde başarıya taşıyacak en önemli noktadır.

Eğitim bir bütündür, eğitimin üç saç ayağı vardır. Öğrenci, öğretmen ve ailelerdir. Biz bu projeyle üç saç ayağının koordinasyonu sağlayarak, disiplinli bir çalışma temposuyla projemizi en iyi şekilde uygulayarak, hep birlikte Eğitimde Marka Şehir Burdur adını tekrar tüm Türkiye’ye duyurmak ve adımızı bu alanda en yukarılara yazdırmak istiyoruz.

Uzun soluklu, meşakkatli bir süreç bizi bekliyor. Burada bulunan herkesten projemize dört elle sarılmasını istiyorum. Ortaya koyacağımız gayret asla zayi olmayacaktır.” İfadelerine yer verdi.

“Öğrencilerimizin hak ettiği en iyi eğitimi almaları için gayret göstereceğiz.”

Toplantıdan Konuşan Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Muhammed Özdemirci BESTE Projesinin temel hedefinden bahsederek şu şekilde konştu:

    “Burdur’da Etkin Sürdürülebilir, Tamamlayıcı Eğitim Projesi BESTE’nin temel hedefi Devletimizin Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda ilimizde eğitim kalitesini daha da yükseltmek ve öğrencilerimizin potansiyelini en üst düzeye çıkarmaktır. Bu amaçla, öğretmenlerimizin motivasyonlarını arttırarak olumlu bir eğitim iklimi oluşturarak akademik alandaki çalışmalarımıza hız vererek, öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda onlara rehberlik ederek sosyal, kültürel sportif ve sanatsal alanda çalışmalar gerçekleştireceğiz. Ulusal ve Uluslararası düzenlenen Proje çalışmalarına katılımımızı arttırarak öğrencilerimizde bilimsel çalışma farkındalığı oluşturacağız. BESTE Projesi ile eğitim sistemimizi daha verimli, daha etkili, daha kapsayıcı,  daha yenilikçi, daha sürdürülebilir hale getirerek öğrencilerimizin hak ettiği en iyi eğitimi almaları için gayret göstereceğiz. Bu vesile ile BESTE Projesinin planlanmasından, İsminin belirlenmesine ve uygulanma aşamasına gelmesine kadar her alanında desteklerini esirgemeyen Valimiz Sayın Türker Öksüz başta olmak üzere, projeye katkı sunan tüm paydaşlarımıza ve yöneticilerimize teşekkür ediyor, Cumhuriyetimizin 100. Yılında uygulamaya başlayacağımız BESTE  Projemizin ilimiz eğitimine başarılar getirmesini diliyor hepinize saygılar sunuyorum." sözlerine yer verdi.

burdur gazetesi 

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

BESTE projesi liseli öğrencileri sinemada topladı
Yaşam

BESTE projesi liseli öğrencileri sinemada topladı

Burdur Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde BESTE Projesi kapsamında liseli öğrenciler sinemada buluştu.

Burdur'da Eğitimde Yeni Dönem BESTE
Yerel

Burdur'da Eğitimde Yeni Dönem BESTE

Burdur Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülecek BESTE projesi ile Burdur'da eğitimde kalite ve nitelik artırılacak.

Yusuf İslam konserine, Cumhurbaşkanı Erdoğan da takip etti
Magazin

Yusuf İslam konserine, Cumhurbaşkanı Erdoğan da takip etti

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Yusuf İslam konserine Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

Burdur MAKÜ'de Filistin konferansı
Yerel

Burdur MAKÜ'de Filistin konferansı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi rektörlüğü tarafından düzenlenen konferansta, Filistin meselesi ele alındı.

MAKÜ'de Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Konferansı: Türkiye'nin Geleceği
Yerel

MAKÜ'de Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Konferansı: Türkiye'nin Geleceği

Bilgisayar bilimleri ve mühendisliği, günümüz dünyasının en önemli alanlarından biri. 8. Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Konferansı, bu alanın son gelişmelerini ve geleceğini tartışmak için bir fırsat sunuyor.

 Fenerbahçe UEFA Avrupa Konferans Liginde Hollanda ekibi Twente’yi 1-0 mağlup ederek adını gruplara yazdırdı.
Spor

Fenerbahçe UEFA Avrupa Konferans Liginde Hollanda ekibi Twente’yi 1-0 mağlup ederek adını gruplara yazdırdı.

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-off Turu rövanş maçında deplasmanda Hollanda ekibi Twente’yi 1-0 mağlup ederek adını gruplara yazdırdı.