2022'ye kadar 50 TL'ydi! Yeni karar ile 60 katına çıkacak!

Son günlerin tartışmalı konusu yurt dışı çıkış harcı yeniden gündemde. Gelir İdaresi Başkanlığı, harcın 3 bin TL’ye çıkarılmasını ve her yıl değerleme oranında artırılmasını önerdi.

2022'ye kadar 50 TL'ydi! Yeni karar ile 60 katına çıkacak!

Yurt dışına çıkış harcı ile ilgili son dakika gelişmeleri! GİB tarafından yapılan 24 Mayıs 2024 tarihli sunumunda, harcın 3 bin TL'ye yükseltilmesi ve her yıl enflasyona göre artırılması önerildi.

Türkiye son günlerde yurt dışına çıkış harcını konuşuyor. 2019'dan 2022'ye kadar 50 lira olan 2022'de 150 liraya çıkan harcın geçtiğimiz günlerde 1500 lira olacağı konuşulmuştu. Son olarak Gelir İdaresi Başkanlığının 3 bin lira olarak öneri verdiği ortaya çıktı ve her yıl değerleme oranında artması talep edildi.

Yurt dışı çıkış harcı ne kadar olacak? Son günlerin tartışmalı konusuyla ilgili sıcak bir gelişme yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) 24 Mayıs 2024 tarihli '2024 yılı kanun çalışmaları sunumu' metninde yeni vergi paketine dair dikkat çeken öneri ve tahminler yer aldı.

3 BİN TL İDDİASI
Sözcü'de yer alan habere göre, hükümetin yakın zamanda TBMM'ye göndermesi beklenen yeni vergi paketine dair sunumda, mevcut durumda 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının, 3 bin TL'ye yükseltilmesi önerildi.

2022'ye kadar 50 TL'ydi! Yeni karar ile 60 katına çıkacak!

Şurada 18 ay önce 50 TL'ydi! Yeni karar ile 60 katına çıkacak! 3000 TL olarak talep edildi

"HER YIL DEĞERLEME ORANINDA ARTIŞ" TALEBİ
Sunumda "önerilen düzenleme" ara başlığı altında "Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına alınan harç tutarının 3.000 TL olarak belirlenmesi, harcın her yıl yeniden değerleme oranında artırılmasının sağlanması ve Cumhurbaşkanına verilen yetkinin buna göre düzenlemesi önerilmektedir" denildi.

2023'TE KAÇ KİŞİ YURT DIŞINA ÇIKTI
Önerinin "etki analizi" bölümünde ise 2023 yılında 8 milyon 743 bin 760 kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapmış olduğu hatırlatılarak "2024 yılında da aynı sayıda kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapacağı varsayımı ile 6 aylık gelir etkisinin 12,5 milyar TL olacağı hesaplanmaktadır" denildi.

1500 LİRA OLACAĞI İDDİA EDİLİYORDU
Kurban Bayramı tatili sonrasında TBMM'ye gelecek olan ve vergi düzenlemelerini içeren pakette yurt dışı çıkış harçlarına zam yapılmasına dair düzenleme de olması bekleniyor.

Bloomberg'de 14 Haziran'da yayımlanan haberde, çıkış harcının 150 TL'den 1500 TL'ye yükseltileceği aktarılmıştı.

"RAKAM HENÜZ NETLEŞMEDİ"
Sözcü'nün ulaştığı Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları, çıkış harcına zam hazırlığının doğru olduğunu ancak rakamın henüz netleşmediğini belirtmişti.

2022'YE KADAR 50 LİRAYDI
Temmuz 2019 ile Şubat 2022 döneminde 50 TL olan çıkış harcı, Mart 2022'de 150 TL'ye yükseltilmişti.

Yurt dışı çıkış harçlarından 2023 yılında 1 milyar 311 milyon lira tahsilat yapıldı. 2024 yılının Ocak-Nisan döneminde ise 427 milyon lira gelir sağlandı. Yurtdışı çıkış harçlarının 15 TL'lik bölümü TOKİ’ye aktarılıyor.

kaynak: Mynet

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Kulislerde konuşuluyor, ertelenebilir!
Yaşam

Kulislerde konuşuluyor, ertelenebilir!

Ankara kulislerinden sızan bilgilere göre, yurt dışına çıkış harcına yapılması planlanan zam ertelenebilir. Ekim ayına kadar ertelenmesi gündemde olan zamda bazı muafiyetler de değerlendiriliyor.

Kadınlarda kontrolsüz harcama dikkat eksikliği belirtisi
Sağlık

Kadınlarda kontrolsüz harcama dikkat eksikliği belirtisi

Kadınlarda DEHB erkeklere göre farklılık gösteriyor Devamı haberimizde...

Zam sonrası telefon almak için sınıra koştular
Türkiye

Zam sonrası telefon almak için sınıra koştular

Sınır Kapısı'nda vergi oranlarındaki artış nedeniyle cep telefonu kayıt harcı yoğunluğu yaşanıyor.

Gelen zamlarla fiyatlar şaha kalktı
Türkiye

Gelen zamlarla fiyatlar şaha kalktı

Pasaport, noter ve vize harçları yüzde 50 oranında artırıldı. İşte yeni fiyatlar...

Bugün gelen zamlar ve oranları
Türkiye

Bugün gelen zamlar ve oranları

IMEI harcı 20 bin TL, KDV oranları yükseldi, tapu harcı ve şans oyunları vergisi arttı. Tüketici kredilerinde BSMV oranı yükseldi.

Yüzde 50 zam hayırlı olsun
Türkiye

Yüzde 50 zam hayırlı olsun

Maktu harçlara yüzde 50 zam yapılırken, yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı 20 bin TL oldu.