Kulislerde konuşuluyor, ertelenebilir!

Ankara kulislerinden sızan bilgilere göre, yurt dışına çıkış harcına yapılması planlanan zam ertelenebilir. Ekim ayına kadar ertelenmesi gündemde olan zamda bazı muafiyetler de değerlendiriliyor.

Kulislerde konuşuluyor, ertelenebilir!

Ankara kulislerinden sızan bilgilere göre, yurt dışına çıkış harcına yapılması planlanan zam, kamuoyu ve parti içinden gelen eleştirilerin ardından ertelenebilir. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı vergi paketi içinde yer alan bu düzenlemenin, ekim ayına kadar ertelenmesi gündemde.

Özellikle AK Parti içinden ve kamuoyundan gelen tepkiler, konunun yeniden değerlendirilmesini zorunlu kıldı. Grup yönetimi ve ilgili bakanlıkların katıldığı toplantılarda, çeşitli muafiyetlerin de ele alındığı öğrenildi. Önerilere göre, yurt dışı çıkış harcı artışı, öğrenciler, hacca gidenler ve sınır ticareti yapanlar için uygulanmayacak.

Ayrıca, yurt dışında oturma iznine sahip olanlar, ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan araçların mürettebatı ve 7 yaş altı çocuklar da bu harçtan muaf tutulacak. Yapılacak kabine toplantısında, bu önerilerin değerlendirilmesi bekleniyor.

AK Parti kaynakları, yurt dışı çıkış harcının 3 bin lira olacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtiyor. Mevcut durumda 150 lira olan harcın ekonomik gerçeklerle uyuşmadığı ve bu nedenle bir artışın kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor. Ancak, yapılacak değerlendirmeler sonucunda, bu düzenlemenin ekim ayına kadar ertelenmesi de mümkün olabilecek.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Fahiş fiyatlar için çözüm geldi!
Yerel

Fahiş fiyatlar için çözüm geldi!

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, fahiş fiyatlara karşı harekete geçti. Üyelerine ve sektöre %10 indirim çağrısı yaptı. Peki indirim işe yarayacak mı? Fiyatlar düşecek mi? Tüm detaylar burada...

THY'den  yeni zam haberi!  %50 zam!
Yerel

THY'den yeni zam haberi! %50 zam!

Türk Hava Yolları (THY), ücretlerine yüzde 50 zam yaparak son bir yıldaki zam oranını yüzde 100'e çıkardı. Yeni fiyatlar ne kadar? Hangi havalimanlarında ne kadar ücret ödeyeceksiniz?

Temmuz ayı zamları kucakladı!
Yerel

Temmuz ayı zamları kucakladı!

HGS alt limit fiyatları Temmuz ayında yüzde 40 zamlanacak mı? Yeni fiyat ne kadar olacak? Ekonomistlerden tepkiler...

İstanbul'da su fiyatları git gide yükseliyor
Yerel

İstanbul'da su fiyatları git gide yükseliyor

İstanbul'da 0.5 litrelik pet şişe suyun fiyatı son iki ayda %100 artarak 10 liraya ulaştı. Su fiyatlarındaki bu fahiş artış, halk arasında tepkilere neden oldu. Peki bu artışın sebebi ne? İşte detaylar...

Elektriğe yüzde 38 zam hayırlı olsun
Yaşam

Elektriğe yüzde 38 zam hayırlı olsun

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamaya göre, elektrik üretim maliyetlerindeki artışlar nedeniyle elektrik fiyatlarına zam yapıldı.

Otomotiv pazarında tüm dengeler değişiyor
Yaşam

Otomotiv pazarında tüm dengeler değişiyor

Temmuz ayından itibaren GSR2 ve Çin'den ithal araçlara getirilen gümrük vergisi nedeniyle sıfır araba fiyatlarında önemli artışlar bekleniyor. Detaylar burada!