Antalya Gazipaşa’da geçimini hayvancılıkla sürdüren sürü sahipleri, yaklaşık 5 ay Toroslar’ın zirvesinde konaklayacakları yaylalara göç etmeye başladı.
Gazipaşa’da, havaların iyiden iyiye ısınmaya başladığı şu günlerde, geçimini hayvancılıkla sürdüren sürü sahipleri sürüleriyle birlikte yaylalara göç etmeye başladı. Yörüklerin bu göçü Torosların muazzam doğasında renkli görüntüler oluşturuyor. Sürülerini hem yaz sıcağından korumak, hem de yaylaların zengin bitki örtüsüyle beslemek için başlatılan göçler, haziran ayı başlarına kadar devam ediyor. Küçükbaş hayvanları ile birlikte saatlerce süren zorlu yolculuğu, kimi zaman mola vererek sürdüren sürü sahipleri, yılın yaklaşık 5 ayını yaylalarda geçiriyor.
Gazipaşa’nın Çobanlar Mahallesi’nden Bin 600 rakımlı Yunt Yaylası’na küçükbaş hayvanlarıyla yaya olarak göç eden Mustafa Atalay, sürüleriyle birlikte yaklaşık 5 ay yaylada kalacağını dile getirdi. Küçükbaş hayvanlarını yaz sıcaklarından korumak için Toroslar’ın serin yaylalarına göç ettiklerini belirten Atalay, “Yaylalar hem hava şartları hem de bitki örtüsü nedeniyle hayvanlara ve bize büyük kolaylık sağlıyor. Yaz sıcaklarından korunan hayvanlarımız, Toroslar’ın zengin bitki örtüsüyle beslenme fırsatı buluyor. Göç esnasında yaya olarak yaptığımız yolculuğumuz zor ve bir o kadarda eğlenceli oluyor. Her meslekte olduğu gibi hayvancılığın da zorlu yanları var. Her şeye rağmen işimizi yapmaya devam ediyoruz” dedi.
Hayvanlarıyla Göçük Mahallesi’nden Balca Yaylası’na göç eden Yaşar Çağlar ise, “Yayla yolculuğumuz başladı. Koyun ve keçilerden oluşan küçükbaş sürümüzle yollara düştük. 2 gün süren yolculuğun ardından Balca Yaylası’ndaki evimize ulaşacağız. Bir gecemiz yolda geçecek. Hayvanlarımızı yormadan, karınlarını doyurarak yolumuza devam edeceğiz. 4 buçuk 5 ay hayvanlarımızla birlikte yaylada kalacağız. Havaların soğumaya başladığı ekim ayında yeniden sahile göç edeceğiz” dedi.
Antalya'da düzenlenen 2. Uluslararası Yörük Türkmen Festivali'nin ilk gününde temsili Yörük göçü yapıldı. Traktör, deve ve atların yanı sıra 25 bağımsız Türk Cumhuriyeti'nden gelen Yörükler ve Türkmenler, turistlerin ilgi odağı oldu.
Elmalı Belediyesi ve Batı Toroslar Yörük ve Türkmen Dernekleri ile birlikte organize ettiği 9'uncu Temsili Yörük Göçü Coşkuyla Tamamlandı.
3 gün sürecek ve 16 ülkeden 300 kişilik heyetin ağırlandığı festivalde yöresel kıyafetlerle Yörük Göçü yapan kafile renkli görüntüler oluşturdu. Yabancı turistler büyük ilgi gösterdi. İşte detaylar...
Burdur'da Minik eller semaya kalktı, minik sesler ezanla birleşti. Diyanet Gençlik Merkezi'nin minik öğrencileri, ilk kez cemaatle Cuma namazı kıldı
Burdur MAKÜ öğrencileri, TÜBİTAK destekli araştırma projeleriyle Türkiye çapında önemli başarılara imza attı. Lisans ve ön lisans programlarında kazandıkları derecelerle üniversitelerini gururlandırdılar.
Burdur'a müjde! Dereboğazı ve Tek çeşmeleri yeniden açıldı. Burdur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, geçici olarak kapatılan çeşmelerden alınan son numunelerin temiz çıkması sonucu çeşmelerin yeniden kullanıma uygun olduğu tespit edildi.