Burdur

Vatandaşlık maaşını kimler alacak? Bakan açıkladı

Vatandaşlık maaşını kimler alacak? Bakan Derya Yanık, aynı aileden birkaç kişinin vatandaşlık maaşı alabileceğini belirtti.

Vatandaşlık maaşını kimler alacak? Bakan açıkladı

Milyonları ilgilendiren 'vatandaşlık maaşı' konusunda açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, aynı aileden birkaç kişinin vatandaşlık maaşı alabileceğini belirtirken, öncesinde kapsamlı bir araştırma ile gelir tespiti yapacaklarını ifade etti.

AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan Aile Koruma Kalkanı paketinin detayları seçime 8 gün kala netleşmeye başladı. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da duyurduğu 'vatandaşlık maaşı' için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık önemli açıklamalarda bulundu ve 'Vatandaşlık maaşı nasıl bağlanacak?' sorusuna yanıt verdi.

"KRİTELERİN ÖNEMLİ BİR KISMI MEVCUT"

CNN Türk yayına konuk olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Kriterlerin önemli bir kısmı mevcut. 28 kurum ve kuruluşun verilerinin doğrudan entegre olduğu, 'Ben sosyal yardımlardan yararlanmak istiyorum' diye müracaat ettiğinde 'Gelir miktarı ne kadar?' bütün bunları ölçtüğümüz bir sistemimiz var. Farklı durumları tespit edebilmemiz için haneleri ziyaret ettiği, hem teknik anlamda vatandaşın gelir düzeyini tespit ettiğimiz süreç var" açıklamasını yaptı.

AYNI AİLEDEN BİRKAÇ KİŞİ FAYDALANABİLECEK

Aynı aileden birkaç kişinin de vatandaşlık maaşından faydalanabileceğinin altını çizen Bakan Yanık, "Sosyal yardımlarımız hane temellidir. Bizim için tek ölçü milletimizin ihtiyacıdır. 'Biz söylüyoruz onlar yapıyor' lafına gülünür. Bugüne kadar kimsenin dönüp bakmadığı başlıklarda AK Parti iktidarlarının yaptıkları ortada. Dolayısıyla 'Biz söylüyoruz onlar yapıyorlar' haksızlık olur" ifadelerini kullandı.

THE ECONOMIST'E TEPKİ

The Economist'in "Erdoğan gitmelidir" şeklinde bir kapak yapmasına da tepki gösteren Bakan Yanık, "Her seçim öncesi bir parmak sallamaya kalkarlar vesayet odakları, her seferinde de millet gereken cevabı verir. Milletin iradesini tecelli edeceğini her seferinde tekrar eden, seçim sonuçlarına kadar hiçbir sonuçtan emin olmayacak bir siyasi lider. Böyleyken, buna rağmen, hala 'Gidecek' gibi son derece çirkin, Sayın Cumhurbaşkanımızın hak etmediği ifadelerle seçime gölge düşürmeye çalışmak bir öğrenilmiş çaresizliktir. Biz gülüp geçiyoruz bir tarafıyla, çok aciz tepkiler bunlar. Milletimiz gereken cevabı 14 Mayıs'ta verecek, biz milletimize güveniyoruz. Seçmenin gündemi her zaman daha rasyoneldir. Sonuç itibarıyla burası deprem bölgesi. Bir taraftan depremin yaralarını sarmaya çalışıyoruz" dedi.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Herkes ne zaman verileceğini soruyor! İşte vatandaşlık maaşı detayları
Türkiye

Herkes ne zaman verileceğini soruyor! İşte vatandaşlık maaşı detayları

Aile Destek Programı'ndaki vatandaşlık maaşı başvuru şartları ve Aile Destek Paketi hakkında bilgiler. Aile Destek Yardımı nasıl alınır öğrenin!

2023 bütçe görüşmeleri
Türkiye

2023 bütçe görüşmeleri

2023 bütçe görüşmelerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık kürsüde konuştu.

Milletvekili Özçelik, Bakan Yanık'ı Burdur'a davet etti
Yerel

Milletvekili Özçelik, Bakan Yanık'ı Burdur'a davet etti

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ı ziyaret etti.

Aile Bakanlığı yeni sosyal yardım tutarlarını açıkladı
Türkiye

Aile Bakanlığı yeni sosyal yardım tutarlarını açıkladı

Yeni sosyal yardım miktarlarını açıklayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, 'Çocuk destek bileşeni' ismiyle yeni bir program dahil edildiğini de duyurdu.

Müjdat Gezen'in internette yayılan videosu tepki topladı
Yerel

Müjdat Gezen'in internette yayılan videosu tepki topladı

Sanatçı Müjdat Gezen'in, internette yayınlanan bir videoda Müslüman Anadolu kadınlarına yönelik ifadeleri tepkilere yol açtı.

Bucak'ta trafik kazası: Motor sürücüsü yaralandı
Yerel

Bucak'ta trafik kazası: Motor sürücüsü yaralandı

Burdur'un Bucak ilçesinde önüne motor çıkan, motor sürücüsü meydana gelen trafik kazasında yaralandı.