İstanbul

Türkiye'de vergi reformu yolda

Türkiye'de uzun zamandır tartışılan gelire göre vergilendirmeye geçiş için çalışmalar hızlandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yeni bir vergi sisteminin sosyal adaleti güçlendireceğini söyledi.

Türkiye'de vergi reformu yolda

Türkiye'nin Vergi Sistemi Değişiyor: Dolaysız Vergi Payı Artırılacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'de vergi sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Dolaysız (doğrudan) vergilerin payının artırılması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, gelir düzeyi ne olursa olsun herkesten aynı vergiyi almak yerine, düşük gelirli kesimlere daha az sorumluluk yüklenmesinin hedeflendiğini ifade etti.

Dolaysız ve Dolaylı Vergi Payları:

Dolaysız (doğrudan) vergiler: Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Veraset ve İntikal Vergisi, Emlak Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi gelir ve mülkiyet üzerinden alınan vergilerdir.

Dolaysız (dolaylı) vergiler: KDV (Katma Değer Vergisi), ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), Damga Vergisi, Banka ve Sigorta Muamele Vergisi gibi mal ve hizmet alımlarıyla ilişkilendirilen vergilerdir.

Türkiye'de Vergi Sistemi:

Türkiye'de uzun yıllardır dolaysız vergilerin payı düşük, dolaylı vergilerin payı ise yüksektir. Dolaysız vergiler, gelir düzeyine göre daha fazla vergi ödemenin hedeflendiği bir sistemi ifade ederken, dolaylı vergiler, mal ve hizmet alımları üzerinden alındığı için herkes tarafından aynı oranda ödenir.

Dolaylı vergiler arasında KDV ve ÖTV gibi tüketimle ilgili vergiler bulunurken, dolaysız vergiler gelir ve kazanç üzerinden alınır.

Türkiye'de dolaylı vergi yükünün oranı yıllar içinde değişiklik göstermiş, ancak genellikle yüksek seviyelerde seyretmiştir. Özellikle 2021 yılında dolaylı vergi payı yüzde 62.2 olarak kaydedilmiştir.

Türkiye'de dolaylı vergilerin payı, OECD ülkelerine göre oldukça yüksektir. OECD ülkeleri genelinde dolaysız vergiler, gelir, kâr ve sermaye gelirlerinden alınan vergilerin payı ortalama yüzde 11.2'dir.

Vergi Sistemi Değişikliği Planları:

Hükümet, vergi sistemi üzerinde çalışmalar yaparak dolaysız vergilerin payını artırmayı hedefliyor. Bu, gelir düzeyi düşük olan kesimlere daha az vergi yükü getirecek bir değişiklik olarak planlanıyor.

Vergi denetimlerinin artırılması, kayıt dışılıkla mücadele, dijital verilerin kullanılması gibi yöntemlerle vergi gelirlerinin artırılması amaçlanıyor.

Gelir ve kurumlar vergisi kanunları, vergi usul kanunu gibi vergi mevzuatlarında adalet, eşitlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde güncellemeler yapılması öngörülüyor.

Vergi teşvikleri, muafiyetler, uzlaşma ve matrah belirleme gibi konularda düzenlemeler yapılacak. E-defter ve e-belge uygulamaları daha yaygın hale getirilecek.

Vergi sistemindeki bu değişikliklerin Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Bu değişikliklerle, Türkiye'nin vergi sistemi adalet, eşitlik ve etkinlik açısından güncellenmeyi hedefliyor.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Vergisiz iphone alma hayalleri suya düştü
Türkiye

Vergisiz iphone alma hayalleri suya düştü

Üniversite öğrencilerine piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonu ve bilgisayar için toplamda 5 bin 500 lirayı geçmeyecek şekilde vergisiz destek verilecek.

Üniversite öğrencilerine vergisiz cep telefonu ve bilgisayar fırsatı
Türkiye

Üniversite öğrencilerine vergisiz cep telefonu ve bilgisayar fırsatı

Üniversite öğrencilerinin tamamının yararlanabileceği vergisiz cep telefonu ve bilgisayar kampanyasında, Türkiye'de üretilen cihazlar vergisiz olarak sunulacak.

Yapılandırma taksitleri için son ödeme tarihi uzatıldı
Türkiye

Yapılandırma taksitleri için son ödeme tarihi uzatıldı

Vergi ve idari para cezası yapılandırmaları için taksitlerin son ödeme tarihi 4 Ağustos'a kadar uzatıldı. SGK'den açıklama ve detaylar burada!

Yapılandırma ödemesi için bugün son gün!
Yerel

Yapılandırma ödemesi için bugün son gün!

Yapılandırılan borçların peşin ödeme süresi bugün sona eriyor. Bucak Vergi Dairesinde yoğunluk oluştu.

Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bayram ikramiyeleri artacak mı
Türkiye

Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bayram ikramiyeleri artacak mı

Ekonominin ana gündem maddesi olduğu Kabine Toplantısı başladı. Toplantıda asgari ücret ara zammının yanı sıra bayram ikramiyeleri ve fahiş konut kiraları uygulaması görüşülecek. İşte Kabine toplantısı haberi detayları....

Telefon alacaklara müjde Bilgisayar ve telefonlarda fiyat düşüyor
Yerel

Telefon alacaklara müjde Bilgisayar ve telefonlarda fiyat düşüyor

Gençlere verilen seçim vaatleri arasında bilgisayar ve cep telefonunda vergi muafiyeti yer alıyor. Erdoğan'ın seçimleri kazanmasıyla birlikte vaatlere dair seçimler araştırma konusu oldu. İşte tüm detaylar...