Türkiye'de Gayrimenkul Devrimi: 3 Boyutlu Tapu ve Kadastro Sistemi Geliyor!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün başlattığı devrim niteliğindeki proje ile gayrimenkul alım-satım süreçleri 3 boyutlu bir boyuta taşınıyor. Detaylar için tıklayın!

Türkiye'de Gayrimenkul Devrimi: 3 Boyutlu Tapu ve Kadastro Sistemi Geliyor!

Türkiye genelinde tapu ve kadastro işlemlerinde devrim niteliğinde bir değişiklik kapıda. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan proje ile birlikte, gayrimenkul alım-satım süreçleri 3 boyutlu bir boyuta taşınıyor. Bu uygulama, 81 ilde yaygınlaştırılacak ve vatandaşların gayrimenkul alım-satım süreçlerinde önemli bir dönemeç olacak.

3 boyutlu şehir modelleri yönetim bilgi sistemi, gayrimenkul alım-satım süreçlerini daha şeffaf ve etkileşimli hale getirecek. Bu sistem sayesinde, vatandaşlar web ve mobil uygulamalar aracılığıyla almak istedikleri gayrimenkulün detaylı bilgilerine ulaşabilecekler. Alan büyüklüğü, cephesi, oda sayısı gibi önemli detaylar artık daha görsel ve anlaşılır bir formatta sunulacak.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, proje ile ilgili olarak, "Gayrimenkul alım-satım süreçlerinde, yapı ve bağımsız bölüm bilgileri web ve mobil uygulamalar üzerinden vatandaşlara sunulabilecek. Ayrıca, yakın zamanda 2024 strateji programında yer alan değer haritaları oluşturulması çerçevesinde de kullanılabilecek. Sistem, gerçek ve güncel bir bina stok takibi ve sorgulamasına da imkan tanıyacak." dedi.

3 boyutlu sistemle tapudan adrese, adresten tapuya kolay erişim sağlanabilecek. Mekânsal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) projesi, kadastro verilerinin merkezi bir sistem üzerinde toplanarak tapu bilgileri ile eşleştirilmesini amaçlıyor. Merkez Adres Kayıt Sistemi (MAKS) entegrasyonu ise adres bilgilerinin coğrafi koordinatlarla birleştirilmesini ve diğer sistemlere entegre edilmesini sağlayacak.

Altın Emlak Genel Müdürü Özelmacıklı, Türkiye genelinde toplamda 58 milyon 667 bin parsel bulunduğunu belirterek, "Bu parsellerin ölçümleri tamamlanarak oluşturulmuş 2 boyutlu kadastroları var. Ancak günümüzde hızlı yapılaşma sürecinde mevcut durum ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. 3 boyutlu tapularla artık bina ve bağımsız bölümlerin geometrisi, yapı sınıflandırmaları, değerleme katmanları gibi birçok nesne katmanı görüntülenebilecek." şeklinde konuştu.

Ülkemizin kentsel alanlarındaki belirlenen standartlara göre Amasya'nın ilk 3 boyutlu şehir olduğunu ifade eden Özelmacıklı, projenin diğer şehirlerde de kullanılmaya başlanmasıyla birlikte sistemin etkinliğinin artacağını vurguladı. Bu yeni dönem, gayrimenkul sektöründe daha şeffaf, hızlı ve güvenilir işlemleri mümkün kılacak gibi görünüyor.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Aksu Belediyesi Tapu dağıtımına devam ediyor
Yerel

Aksu Belediyesi Tapu dağıtımına devam ediyor

Aksu’da yıllarca tapularına kavuşamayan vatandaşlar ekonomik fiyatlarla tapularına kavuşmaya devam ediyor.

Antalya Aksu'da Tapu Sevinci  kaç kişi tapu aldı ,tapu dağıtımı sürecek mi
Yerel

Antalya Aksu'da Tapu Sevinci kaç kişi tapu aldı ,tapu dağıtımı sürecek mi

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’in makamında gerçekleştirilen toplantıda tapularını alan vatandaşlar, tapularına oldukça ekonomik bir fiyatla kavuştukları için Başkan Şahin’e teşekkür etti.

Tapulu araziden geçen yol krizi Kepçeyle kazıp trafiğe kapattı
Yerel

Tapulu araziden geçen yol krizi Kepçeyle kazıp trafiğe kapattı

Burdur'un Gölhisar ilçesinde bir vatandaş, tapulu arazisinden geçen Elmalıyurt-Fethiye karayolunun imar planında görünmediği için kepçeyle kazarak trafiğe kapattı.

Antalya'da mühür vurulan siteye hırsızlık olayına karşı önlem alındı
Yerel

Antalya'da mühür vurulan siteye hırsızlık olayına karşı önlem alındı

Boşaltılan 26 yıllık sitenin kapısına mühür vuruldu, hırsızlık olaylarına karşı kaynak atıldı

Sanayi Sitesi esnafları müstakil tapulara kavuşuyor.
Yerel

Sanayi Sitesi esnafları müstakil tapulara kavuşuyor.

Akdeniz Sanayi Sitesi’nde tapu sevinci. Detaylar haberimizde

Milyonları ilgilendiriyor! Satışta yeni dönem
Türkiye

Milyonları ilgilendiriyor! Satışta yeni dönem

Hisseli tapu satışında dikkat edilmesi gereken konular açıklandı. Milyonlarca tapu sahibini ilgilendiriyor.