Türkiye'de Buğday Üretim Maliyeti Artış Gösterdi: TZOB Başkanı Bayraktar Açıkladı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2024 yılı bir kilogram buğday üretim maliyetini 10,87 lira olarak açıkladı. Bayraktar, TMO'nun hasat başlamadan buğday fiyatını açıklamasını ve üretim maliyetini dikkate almasını istedi.

Türkiye'de Buğday Üretim Maliyeti Artış Gösterdi: TZOB Başkanı Bayraktar Açıkladı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, buğday üretiminde hasat döneminin yaklaşmasını ve buğday üreticilerimizin sorunlarını yaptığı görüntülü basın açıklamasıyla değerlendirdi. Bayrakraktar, Kuru tarımda 1 kilogram buğdayın maliyetini çıkardıklarını belirterek, şunları kaydetti:

2024 YILI 1 KİLOGRAM BUĞDAY ÜRETİM MALİYETİ BELLİ OLDU

“Buğdayda kültürel işlemlerin yoğun olduğu Ekim-Mart döneminde mazot fiyatı ortalama 23 lira iken bu yıl aynı dönemde yüzde 76 artışla ortalama 40 liranın üzerine çıktı. Mazot fiyatı son bir yılda ise yüzde 105 oranında artış gösterdi.

ÇİFTÇİ GÜBREYİ HANGİ FİYATLARDAN KULLANDI?

Taban gübresinin yoğun olarak kullanıldığı Ekim-Kasım-Aralık aylarında ise DAP gübresinin ortalama fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16, 20.20.0 gübresinin fiyat ise yüzde 22 oranında artış gösterdi. Şubat ve Mart ayında kullanılan ÜRE gübresinin fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 oranında arttı.

ARAZİ KİRA ÜCRETLERİ YÜZDE 64, İŞÇİLİK MALİYETLERİ YÜZDE 75 ARTTI

Ziraat Odalarımızdan aldığımız bilgilere göre; bölgesel bazlı değişmekle birlikte, Türkiye genelinde geçen yıla göre arazi kira ücretlerinde yüzde 64, işçilik ücretlerinde ise yüzde 75’e varan oranlarda artışlar yaşandı.

Bu yıl iklim değişikliğinin etkisiyle kış uykusundan erken uyanan tarla farelerinin popülasyonları arttı, fareler birçok ilde ekili hububat alanlarını istila etti. Bu durum zirai ilaç maliyetini geçtiğimiz yıla göre yüzde 52 oranında artırdı.

Çiftçilerimizin buğday tohumunu attığı günden hasada kadar yapacağı harcamalar dikkate alınarak yapılan maliyet hesabında, kuru şartlarda üretimi yapılan buğdayın ortalama maliyeti geçen yıla göre yüzde 62 oranında artarak kilogramı 10 lira 87 kuruş olarak tespit edildi” dedi.

ÇİFTÇİ TMO’DAN BUĞDAY FİYATI BEKLİYOR!

Çiftçinin TMO’dan buğday fiyatını açıklamasını beklediğini kaydeden Bayraktar, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl Toprak Mahsulleri Ofisi üzerine düşen görevi yaparak çoğunluğu buğday olmak üzere 12 milyon tonun üzerinde hububat alımı gerçekleştirdi. Haliyle Toprak Mahsulleri Ofisi’nin depoları doldu. Son günlerde Toprak Mahsulleri Ofisi depolarının doluluğuna ve dünya buğday fiyatlarının düştüğüne yönelik açıklamalar çiftçilerimizi tedirgin ediyor. Bu doğrultuda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin sorumluluğu geçmiş yıllara nazaran bu yıl daha da arttı.

TMO ÜRETİM MALİYETİNİ DİKKATE ALARAK FİYAT AÇIKLAMALI

Çiftçilerimiz gereğini yaptı bu ülkemiz için stratejik öneme sahip buğdayını üretti. Toprak Mahsulleri Ofisi hasat başlamadan 10 lira 87 kuruş olan üretim maliyetini dikkate alan buğday fiyatını açıklayarak çiftçilerimizi bir an önce rahatlatmalıdır.

TÜRKŞEKER VE TARIM KREDİ'DE BUĞDAY ALIMI YAPMALI

Toprak Mahsulleri Ofisi hasat başlamadan alım merkezlerini hazır hale getirmeli, gerekirse geçen yıl olduğu gibi yığma alım yaparak, gelen buğdayın tamamını alacağını açıklamalıdır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Tarım Kredi Kooperatifleri ve TÜRKŞEKER de buğday alımı yapmalıdır.”

kaynak: tarımdan haber

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Ekmeklik Buğday Fiyatları Geriledi!
Yerel

Ekmeklik Buğday Fiyatları Geriledi!

Ekmeklik buğdayda hasat dönemine sayılı günler kala fiyatlar geriledi. Peki buğday, arpa ve mısır fiyatlarında son durum ne? Ticaret Borsaları ve TÜRİB'den güncel hububat fiyatları.

Afyonkarahisar Dinar'da Kara Buğday Sevildi
Yerel

Afyonkarahisar Dinar'da Kara Buğday Sevildi

Dinar çiftçisi kara buğdayı çok sevdi

Buğday ve arpa fiyatlarında son durum: Ekmeklik buğdayda rekor artış
Türkiye

Buğday ve arpa fiyatlarında son durum: Ekmeklik buğdayda rekor artış

TOBB tarafından açıklanan güncel listeye göre, ekmeklik buğday fiyatlarında önemli bir artış yaşandı. Ekmeklik beyaz sert Anadolu buğdayının tonu 8 bin 703 liraya yükselerek rekor kırdı.

Afyonkarahisar'da ata buğdayının boyu 2 metreyi buldu
Yerel

Afyonkarahisar'da ata buğdayının boyu 2 metreyi buldu

Boyu 2 metreye yaklaşan buğday

Antalya Büyükşehir Belediyesi Atıl Araziye Ektiği Buğdayı Hasat Etti . Buğdaylar Tohumluk Olarak  Bedava Dağıtılacak
Yerel

Antalya Büyükşehir Belediyesi Atıl Araziye Ektiği Buğdayı Hasat Etti . Buğdaylar Tohumluk Olarak Bedava Dağıtılacak

Korkuteli'nde Büyükşehir Belediyesine ait yaklaşık 60 dekar alanda buğday ekimi gerçekleştirdi. Hasat edilen buğdayların 19 ilçedeki çiftçilere tohumluk olarak hibesi yapılacak.

Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne Cebrail Buğday atandı
Yaşam

Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne Cebrail Buğday atandı

Mardin emniyetinde görev değişikliği işte detaylar..