Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimler Derneği (TÜM EMEK-DER) Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, “Malumunuz emekliler olarak ne kadar alsak piyasa o kadar anormal gidiyor ki dün tamam bugün biraz daha iyiyiz derken ertesi gün yine maalesef asgari ücretin ve açlık sınırının altına düşmekteyiz. Seçim dönemi ne yaptırabiliriz diye düşünüyoruz. Diyeceğiz ki; 14 Mayıs’ta söz bizde. Hepimiz toplanmamız lazım. Toplanmadıkça bir şey olmaz. Biz geçinebileceğimiz bir maaş istiyoruz. Artı bir şey istemiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Biz çalıştık, emek vermişiz. Bu emeğin karşılığı emekli maaşımızı almamız lazım. Bu da bize yetecek, geçinebileceğimiz bir aylık istiyoruz.” dedi.
TÜM EMEK-DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimler Derneği Burdur İl Başkanlığını ziyaret etti. Burdur’daki üyelerle bir araya gelen Çalışkan, emeklilerin yüzde 80’inin açlık sınırının altında olduğunu belirterek geçinebilecekleri bir maaş istediklerini söyledi.
Çalışkan şunları söyledi;
“Malumunuz emekliler olarak ne kadar alsak piyasa o kadar anormal gidiyor ki dün tamam bugün biraz daha iyiyiz derken ertesi gün yine maalesef asgari ücretin ve açlık sınırının altına düşmekteyiz. Bugün emeklinin yüzde 80’i açlık sınırının altında. Bilhassa bağkur ve işçi emeklileri. Bunlar için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Yılbaşındaki artışımızda biliyorsunuz tüfe malum 17 civarında çıktı. Biz çalışmalarımızda o gün için çıkmadan 15 gün önceydi sayın Cumhurbaşkanımızın özel kalemine direkt yazı yazdık ve dilekçe gönderdik. Durumu anlattık, emeklilerimizin mağduriyetini anlattık. 20 senedir tüfeyi biz 6 ay geriden takip ederek bugünkü duruma geldik. Bize bugüne kadar refah payı verilmedi. Emeklinin en mağdur olmasındaki büyük sebeplerden birisi budur. Bunun telafi edilmesi gerekiyor dedik. Sayın Cumhurbaşkanımız 25 açıkladı. Fakat bu da yeterli değil, ne yapabiliriz hesabımız yine devam etti. Grup toplantılarına katılmayı düşündük. Çarşamba günü düşündük ve o gün hem İYİ Parti’nin hem AK Parti’nin grup toplantısı var. Öğleden önce İYİ Parti’nin öğleden sonra AK Parti’nin. AK Partili arkadaşlarımızla görüştük. Çünkü biz her partiyle görüşüyoruz, her partiyle diyaloğumuz var. Bizim böyle bir düşüncemiz var, ‘tamam’ dediler. Daha önce de ben birkaç kez çıkmıştım. Bana daha sonra telefon ettiler, ‘başkan hep sen çıkıyorsun, bugün bir bayan çıkarsak’ dediler. Olur dedim. O gün için derneğimizin teşkilat sekreteri hazırlandı çıktı, durumu anlattı. Öğleden sonra sayın Cumhurbaşkanımız yüzde 30 açıkladı. Yeter mi, yetti mi? Yetmedi. Çünkü ertesi gün piyasa yüzde 40 yükseldi. Ama çalışmalarımız yine devam etmektedir ve devam ediyoruz.
Şimdi en yakın olan ikramiyemiz var. Bu ikramiyenin yükseltilmesi için çalışmalarımıza başladık. Seçim dönemi ne yaptırabiliriz diye düşünüyoruz. Diyeceğiz ki; 14 Mayıs’ta söz bizde. İnşallah bu sözü iyi kullanırız. Bunun yanında emeklinin durumu malum. Bugün şu anda emekliye bağlanan maaş 3 tane yasa üzerinden bağlanıyor. Bunu biz dahi hesaplayamıyoruz, hesaplayan çok az, doğru mu yanlış mı? Önce bundan çıkmak istiyoruz. Bundan çıkarken de intibak talebimiz var. Bu intibak talebinin de hizmet ve prime dayalı olması. Yani kimin ne hizmeti varsa ne kadar miktarda prim ödediyse ona göre değerlendirilsin. Ayrı donelerle a kanunu b kanunu değil tek bir maddeye girelim. Yani emeklilikte hizmete göre standart birliği getirilsin. Kimin ne hizmeti varsa onu alsın şeklinde çalışmalarımız devam ediyor.
Geçmişte kullandığımız ve bugün emekli sandığının hala kullandığı gösterge ve katsayı sistemi var. Biz daha önce gösterge ve katsayı sisteminden çok memnunduk. Bunun da tekrar uygulanmasını talep ediyoruz. Başka 5510 sayılı kanunun 55. Maddesinin ortadan kaldırılması lazım. Bu tüfeden kesin kurtulmalıyız. Bu hususta çalışmalarımız var. Tabi ki çalışmalarımızı yaparken söyledik, toplanmamız lazım. Birleşe birleşe haklarımızı almamız lazım. Çünkü 14 milyon emeklinin maalesef 1 milyonu derneklere üye. Bugün 16 milyon olacağız. Bunun yanında sadece bizim maaşlarımızın artışını isterken sosyal güvenlik nereye gidiyor buna da aklımızın yettiği kadar bir şeyler söylememiz, uyarmamız gerekiyor. Şu anda sosyal güvenliğin yüzde 50 prim kaybı var. Dışarıda primsiz çalışanlar var. Bunların bir an önce hükümet tarafından tedbirlerinin alınması lazım diyerek ikazlarımızı yapmak zorundayız ve yapmaktayız.
Hepimiz toplanmamız lazım. Toplanmadıkça bir şey olmaz. Biz geçinebileceğimiz bir maaş istiyoruz. Artı bir şey istemiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Biz çalıştık, emek vermişiz. Bu emeğin karşılığı emekli maaşımızı almamız lazım. Bu da bize yetecek, geçinebileceğimiz bir aylık istiyoruz. Bugün piyasa, tüfe yüzde 10 artarken tüfe bu ay yüzde 3 çıkarsa demek ki burada bir şeyler dönüyor. Bunun için toplanmamız lazım. Bizim herhangi bir siyasi parti veya ideolojik tutumumuz yok. Hepimiz biz o yollardan geçtik. Buradaki kişilerin hepsi 70’lerin 80’lerin çalışanı. O yolların ne olduğunu gayet iyi biliriz. Zararını da gördük. Zararının da neler olduğunu gayet iyi biliyoruz.”
MUHAMMET FATİH BAŞCI / burduryenigün
Burdur İli Çavdır İlçe Entegre Hastanesinde çalışmalar süratle devam ediyor AK Parti Burdur İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çavdır ilçemize yapımına başlanan 10 yataklı ilçe entegre hastanesindeki çalışmaların hızla devam ettiği müjdesi verildi.
24 Temmuz Basın Bayramı'nda gerçekleşen Burdur Gazeteciler Cemiyeti Olağan Genel Kongresi'nde Kürşat Tuncel yeniden başkan seçildi. İşte kongre detayları ve yeni yönetim listesi. BGC'de Kürşat Tuncel, güven tazeledi
Burdurlu gazeteci genç kadın hüzne boğdu! Son yolculuğuna uğurlandı Burdur'un Bucak ilçesi Kızılkaya Beldesinde de tanınan, Antalya’da gazetecilik kariyerine devam eden Rabihan Aktaş, hayatını kaybetti.
Çeltikçi'de ev yangını! Ev kullanılamaz hale geldi Burdur'un Çeltikçi ilçesi Cami Mahallesinde ev yangını çıktı. Çıkan yangın sonrasında ev kullanılamaz hale geldi.
Gölhisar Kaymakamı Emre Çifçi'ye, Başkan Sertbaş'tan hayırlı olsun ziyareti Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, Gölhisar'ın yeni Kaymakamı Emre Cifçi'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Emre Cifçi kimdir, detaylar için tıklayın
Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında motor sürücüsü yaralandı. Yaralanan sürücü hastaneye kaldırıldı.