Tükenmişlik sendromu, uzun süreli stres ve baskının neden olduğu bir psikolojik durumdur. Tükenmişlik sendromu yaşayan kişiler, fiziksel ve duygusal olarak tükenmiş hissederler.
Tükenmişlik sendromunun başlıca belirtileri şunlardır:
Fiziksel belirtiler: Yorgunluk, uykusuzluk, kas ağrıları, baş ağrıları, mide bulantısı, iştahsızlık
Duygusal belirtiler: Üzüntü, öfke, sinirlilik, umutsuzluk, isteksizlik
Düşünsel belirtiler: Konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık, karar verme güçlüğü
Davranışsal belirtiler: Sosyal izolasyon, işten kaçınma, iş performansında düşüş
Tükenmişlik sendromunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, uzun süreli stres ve baskının önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Tükenmişlik sendromuna neden olabilecek stres ve baskı kaynakları şunlardır:
Tükenmişlik sendromunun tedavisi, belirtilerin şiddetine ve nedenine bağlı olarak değişebilir. Tükenmişlik sendromunun tedavisinde genellikle aşağıdaki yöntemler uygulanır:
Tükenmişlik sendromundan korunmak için aşağıdaki önlemleri almak faydalı olabilir:
Gölhisar Kaymakamı Emre Çifçi'ye, Başkan Sertbaş'tan hayırlı olsun ziyareti Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, Gölhisar'ın yeni Kaymakamı Emre Cifçi'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Emre Cifçi kimdir, detaylar için tıklayın
10 yıldır geri dönüşüm işi ile uğraştığını belirten Tuncer Pelit, çöpte en çok da parası uğruna çalıştıkları ekmekle karşılaşınca üzüldüğünü belirtti. "60-70 bin TL’lik ürünün dörtte birini tüketip atıyorlar"
Gölhisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'nda yeni başkan Aziz Dikmen ve başkan vekili Neşat Yüksel göreve başladı. Detaylar için tıklayın.
Türkiye'nin nadide şehirlerinden olan İstanbul’un en güzel ilçesi neresi? Bu sorunun yanıtını yapay zekaya sorduk. İşte yapay zekaya göre İstanbul’un en güzel ilçesi Şile oldu. İşte ayrıntılar...
Türkiye'nin nadide şehirlerinden olan Eskişehir’in en güzel ilçesi neresi? Bu sorunun yanıtını yapay zekaya sorduk. Bu sorunun yanıtı Seyitgazi oldu. İşte tüm ayrıntılar…
Motosikletli arkadaşları ile birlikte motosikletiyle geziye çıkan 33 yaşındaki Aydın Kuyucu, Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Fele Köyü yakınlarına geldiğinde kaza geçirdi.