Antalya

Şeker hastalığına karşı propolis tavsiyesi

Propolisinin içeriğinde bulunan fenolik ve flavonoid gibi biyolojik aktif bileşenlerin, tip 2 diyabette görülen yüksek kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabileceği belirten uzmanlar, propolis tüketimi önerisinde bulundu.

Şeker hastalığına karşı propolis tavsiyesi

Propolisinin içeriğinde bulunan fenolik ve flavonoid gibi biyolojik aktif bileşenlerin, tip 2 diyabette görülen yüksek kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabileceği belirten uzmanlar, propolis tüketimi önerisinde bulundu.
Halk arasında “şeker hastalığı” olarak bilinen tip 2 diyabetin, adölesan dönemdeki çocuklar ve yetişkinler dahil olmak üzere geniş bir yaş aralığını etkileyen yaygın bir metabolizma hastalığı olduğuna dikkat çeken Uzman Dr. Enes Güler; “Günden güne görülme sıklığı artan tip 2 diyabet, genellikle yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı ve genetik faktörlerin bir kombinasyonu olarak ortaya çıkıyor. Tip 2 diyabet, vücudun insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan yüksek kan şekerine bağlı olarak gelişiyor ve kronik yani geri dönüşümsüz bir hastalık. Uzun dönemde ise hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olma üzere birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor” dedi.

Tip 2 diyabette yaşam tarzı değişikliği şart


Tip 2 diyabetin etkili bir şekilde yönetilmesi için yaşam tarzı değişiklikleri büyük önem taşıdığını belirten Dr. Enes Güler, uyarılarını şu sözlerle dile getirdi: “Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek, düzenli egzersiz yapmak ve kilo kontrolü sağlamak, kan şekerini yönetmeye yardımcı olan temel adımlardır. Ayrıca, düzenli tıbbi takip, kan şekerini düzenleyici ilaçları düzenli kullanmak, stresi yönetmek, sigara içmemek ve alkol tüketimini sınırlandırmak kritik öneme sahiptir. Her bireyin sağlık durumu farklı olduğu için, tip 2 diyabet yönetim planı bireysel ihtiyaçlara uygun olarak doktoru tarafından belirlenmelidir. Bu bütünsel yaklaşım, tip 2 diyabetin kontrol altında tutulmasına, sağlık komplikasyonlarının önlenmesine ve yaşam kalitesinin artırılmasına katkı sağlayabilir.”

“Anadolu propolisinin tip 2 diyabete karşı etkili olduğu bildirildi”
Arı Ürünleri Uzmanı Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ise, “2020 yılında Giresun Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir in vivo çalışmada, etanol ile ekstrakte edilen Anadolu propolisinin anti-diyabetik aktivitesi incelenmiştir. Çalışma, kontrol grubu, deney grubu olmak üzere 2 ana gruba ayrılmıştır. Deney grubu ise; yüzde 30 propolis damla alan diyabetikler ve yüzde 15 propolis damla alan diyabetikler olmak üzere 2 alt gruba ayrılmıştır. Deney grubunda yer alan diyabetik alt gruplara, 4 hafta boyunca 0.5 ml/100 g propolis damla uygulanmıştır. Kontrol grubu ise propolis desteği almamıştır. Elde edilen sonuçlar, etanol ile özütlenen Propolis Damla'nın kan şekerini düzenleyici ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirici özelliklere sahip olduğunu göstermiştir ” dedi.

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Yaşlı çift hüzne boğdu
Yaşam

Yaşlı çift hüzne boğdu

Burdur'da Atatürk Mahallesi'nde yaşayan yaşlı bir çift, evlerinde doğalgaz sızıntısı sonucu hayatını kaybetti. Olayda hayatını kaybeden çiftin yakınları büyük üzüntü yaşadı.

 2 katlı ev kullanılamaz hale geldi
Yaşam

2 katlı ev kullanılamaz hale geldi

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Emine K.'ye ait 2 katlı evde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesine rağmen söndürülemedi. Yangında ev kullanılamaz hale geldi.

 Keçi ağılında çoban hareketsiz bulundu
Yaşam

Keçi ağılında çoban hareketsiz bulundu

Burdur'un Halıcılar Köyü'nde meydana gelen olayda, Cihan K. (44) isimli çoban, keçi ağılında tüfekle vurulmuş halde ölü bulundu. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Mesut Kocagöz Başkanlığında CHP Kepez belediye meclis üyeleri tam listesi
Yerel

Mesut Kocagöz Başkanlığında CHP Kepez belediye meclis üyeleri tam listesi

Mesut Kocagöz Başkanlığında CHP Antalya Kepez belediye meclis üyeleri tam listesi

BBP  Serik Belediye Başkan adayı  Mevcut Başkan Enver  Aputkan oldu
Yerel

BBP Serik Belediye Başkan adayı Mevcut Başkan Enver Aputkan oldu

Bir süre önce AK Partiden istifa eden ve Bağımsız olarak Serik Belediye Başkanlığı görevini yürüten Enver Aputkan, aldığı kararla Büyük Birlik partisi (BBP) nden belediye başkan adayı oldu.

BBP  Antalya İbradı Belediye Başkan Adayı Yusuf Doğaroğlu  İlçe Seçim de
Yerel

BBP Antalya İbradı Belediye Başkan Adayı Yusuf Doğaroğlu İlçe Seçim de

Büyük Birlik Partisi Antalya İbradı Belediye Başkan Adayı İbradı Haber Yusuf Doğaroğlu Çalışmalara İlçe seçim kululundan başladı.