Antalya

Şeflerin Lezzetleri Yarışması’ndan altın madalyayla dönmenin sevinci

Alanya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinin düzenlediği II. Akademisyen Şeflerin Lezzetleri Yarışması’nda altın madalyanın sahibi oldu.

Şeflerin Lezzetleri Yarışması’ndan altın madalyayla dönmenin  sevinci

Alanya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinin düzenlediği II. Akademisyen Şeflerin Lezzetleri Yarışması’nda altın madalyanın sahibi oldu.
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen, Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşen "Lisansüstü Öğrencileri Gastronomi Sempozyumu" büyük bir heyecana sahne oldu. Sempozyumun önemli bir parçası olan II. Akademisyen Şeflerin Lezzetleri Yarışması’na katılan Alanya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı öğrencilerinden Cihan Doğan ve Cihan Öncel, muhteşem bir performans sergileyerek birincilik ödülüne layık görüldü.


Antalya temalı “oğlak” tabağına altın madalya

Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Erman Baş koordinatörlüğünde yarışmaya hazırlanan öğrenci ekibi, ana yemek kategorisinde Antalya temalı “oğlak” tabağı tabak hazırladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmada öğrenciler lezzetleri ve dikkat çekici sunumlarıyla jüriyi etkileyerek altın madalyanın sahibi oldu. Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Erman Baş, yarışma sonucu ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Öğrencileri başarılarından dolayı kutlayan Öğr. Gör. Baş, “Bu tabağı hazırlarken modern mutfak tekniklerini uzun süren çalışmalar sonucunda belirlediler. Sous-Vide yöntemiyle hazırlanmış oğlak tandır, İza bulgurlu filisli kapa, keçi boynuzu sos, elma graten, ızgara taze soğan, altın susam kıtırı ve reyhan yağını yapmış oldukları tabak ile sunan öğrencilerimiz yarışmayı birinci olarak tamamladılar. Öğrencilerimizi tekrardan tebrik eder, başarılarının devamını dilerim” ifadelerini kullandı.

1,5 ay yarışmaya hazırlandılar
Cihan Doğan ve Cihan Öncel, bir buçuk aydır yarışmaya hazırlandıklarını söyledi. Cihan Doğan ve Cihan Öncel, yarışma sonucu ile ilgili yaptığı ortak açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“II. Akademisyen Şeflerin Lezzetleri ve Yemek Yarışmasına katılmış olmaktan ve yaklaşık 45 günlük bir hazırlık aşamasından sonra birincilik ödülünü almış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Antalya temalı sunduğumuz ’oğlak’ tabağımızı farklı bir yorum ve bakış açısı ile ele alarak modern pişirme teknikleriyle yorumlamaya çalıştık. Ortak fikirler ile oluşumunu tamamladığımız ve Yarışmaya katılmamızı sağlayan Alanya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Y. Birol Saygı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esra Mankan ve Öğr. Gör. Erman Baş hocalarımıza teşekkür ederiz. Son olarak Bünyesinde Ar/Ge Chef olarak görev aldığımız Akra Hotels yönetimine ve şefimiz Baykaner Gönen’e sundukları imkanlar ve eğitimimize vermiş oldukları desteklerden ötürü ayrıca teşekkür ederiz.”


Rektörden öğrencilere tebrik

Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, yarışmada altın madalyaya layık görülen gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerini kutladı. Kazanılan başarıyı üniversitenin eğitim kalitesi ile özdeşleştiren Prof. Dr. Güner, “Gastronomi ve mutfak sanatları yarışmaları, şeflerin ve aşçıların becerilerini sergileyip geliştirmelerine çok önemli katkılar sağlıyor. Teşvik eden bu yarışmalar; öğrencilerin bu alandaki becerilerinin gelişmesine, gastronomi standartlarının yükselmesine faydalar sağlıyor. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı hocamıza ve etkinlik düzenleyicisi kıymetli hocalarına sektöre ve öğrencilere sağladığı katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Kazandığımız bu anlamlı başarı ve ödül, üniversitemizin eğitim kalitesini ve öğrencilerimizin yeteneklerini bir kez daha ortaya koydu. Öğrencilerimizin altın madalya kazanarak üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmeleri bizler için gurur kaynağı oldu. Altın madalya kazanan öğrencilerimiz sahip oldukları yüksek beceri sektörün de dikkatini çektiler. Yenilikçi tarifler, teknikler veya sunumlarla sektöre yeni perspektifler getirdiler. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerimizi, yarışmada elde ettikleri başarıdan dolayı kutluyorum” diye konuştu.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

40 ayrı olayın şüphelisi yapılan çalışmalarla  tutuklandı
Yerel

40 ayrı olayın şüphelisi yapılan çalışmalarla tutuklandı

Antalya’da 40 ayrı hırsızlık olayının şüphelisi olarak tespit edilen M.K. ve yabancı uyruklu K.C. Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yakalandı. K.C. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Başkan Güngör turizm sektörünü ele aldı
Yerel

Başkan Güngör turizm sektörünü ele aldı

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 2023 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak “2024 yılında iyi bir turizm sezonu bekliyoruz.

Antalya'da inşaat işçisi 21 metreden düşerek hayatını kaybetti
Yerel

Antalya'da inşaat işçisi 21 metreden düşerek hayatını kaybetti

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir otelin çatısında çalışırken 21 metreden aşağıya düşen 26 yaşındaki inşaat işçisi Harun Çetin, olay yerinde yaşamını yitirdi.

Dolu ve Sağanak Alanya'yı Vurdu: Turizm Çarşısı Sular Altında
Yerel

Dolu ve Sağanak Alanya'yı Vurdu: Turizm Çarşısı Sular Altında

Şehir merkezinde bulunan turizm çarşısını rögarların taşması sonucu su bastı.

Burdur’da kaçak sigara operasyonu; bin 565 paket kaçak sigara ele geçirildi
Yerel

Burdur’da kaçak sigara operasyonu; bin 565 paket kaçak sigara ele geçirildi

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda bin 565 paket kaçak sigara ele geçirildi.

Başkan Ercengiz 5 Aralık Dünya Toprak Günü'nü Kutladı
Yerel

Başkan Ercengiz 5 Aralık Dünya Toprak Günü'nü Kutladı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 5 Aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla sosyal medya üzerinden bir mesaj yayımladı.