Karabük / Safranbolu

Safran bitkisine tüm dünyadan yoğun ilgi

Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan safran bitkisini görmek için dünyanın birçok bölgesinden turist geliyor.

Safran bitkisine tüm dünyadan yoğun ilgi

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisini görmek için dünyanın her yerinden turist geliyor.
Gıda, ilaç, kozmetik gibi birçok alanda kullanılan "dünyanın en pahalı baharatı" olarak adlandırılan safran bitkisinin Türkiye’deki çeşidi İran, İspanya, Hindistan ve Yunanistan gibi bazı ülkelerde üretilene göre sertlik, renk ve aroma bakımından farklılık gösteriyor.
Ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen, 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen ve kilogramı 100 bin liradan alıcı bulan safranı görmek için dünyanın dört bir yanından turist Safranbolu ilçesine geliyor.
3 bin 500 yıllık geçmişe sahip, Bizans döneminde Batı Anadolu’da ticareti yapılan, Osmanlı döneminde de önemini koruyan safran bitkisinin, hücre yenileyici, solunum rahatsızlıkları, depresyon, kaygı, hafıza kaybı, kan şekeri seviyesi düzenleyici, görme keskinliğini artırıcı ve katarakt oluşumunu önleme özelliği bulunuyor.

"Çok fazla yabancı misafir geliyor"

Safran üreticisi İsmail Yılmaz, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, safranın iki haftadır çiçek açtığını belirtti. Şu anda safranda çiçeklenmenin zirve olduğu dönem olduğunu ifade eden Yılmaz, "Her gün topluyoruz, akşamları da içindeki çiçekleri temizliyoruz. İnşallah önümüzdeki cuma-cumartesi günü de Safran Hasadı Festivali var. Misafir oldukça yoğun, tarlayı görmek istiyorlar" dedi.
"Dünyanın her tarafından safranı görmeye gelenler var" diyen Yılmaz, "Bu her geçen yıl gittikçe artıyor, bu sene yabancı misafir daha çok fazla. Safranbolu’da özellikle Avrupalı turist çok fazla. Her gün 3-5 araba geliyor" ifadelerini kullandı.

Safran bitkisine tüm dünyadan yoğun ilgi

"Yenileyici özelliği için alıyorlar"

10-15 Kasım’a kadar çiçeklenmenin devam edeceğini aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:
"Biz de çiçek toplamaya devam ederiz. Biz safranın sadece kendisini, kırmızı lifini kullanmıyoruz. Ürünün her tarafını değerlendiriyoruz. İçindeki sarı lifler genellikle kozmetik de, kahve yapımında kullanılıyor. Dışındaki mor yapraklar safran pekmezi ve reçel yapımında kullanılıyor. Kırmızı lifler de malum bütün yemeklerde, tatlılarda, kozmetik de, boyada, ilaç sanayinde kullanılıyor. Safranın hücre yenileyici özelliği var. En büyük özelliği bu. Bir de sakinleştirici özelliği var. Gelenlerin belki de yüzde 80’i bunun için geliyor. Safranı çok içtiğinde gülme krizine sokuyor, öyle bir özelliği var rahatlatıyor insanları"
Yılmaz, 20 kilo civarın bir ürün beklediklerini, şu an kilogram fiyatının 100 bin lira olduğunu sözlerine ekledi.

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Çöp kamyonu ile çarpışan otomobil sürücüsü yaralandı
Yerel

Çöp kamyonu ile çarpışan otomobil sürücüsü yaralandı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde çöp kamyonuna arkadan çarpan otomobilin sürücüsü yaralandı.

Karabük'te yolcu minibüsü refüjdeki ağaca girdi
Yerel

Karabük'te yolcu minibüsü refüjdeki ağaca girdi

Karabük Safranbolu'da yolcu minibüsü refüjdeki ağaca çarpması sonucu 1 kişi yaralandı.

Karabük'te traktör uçuruma yuvarlandı
Yerel

Karabük'te traktör uçuruma yuvarlandı

Karabük Eskipazar'da sürücüsünün kontrolünü kaybettiği traktörün 50 metrelik uçuruma yuvarlanması sonucu 2 kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Karabük'te alkollü sürücü kaza yaptı
Yerel

Karabük'te alkollü sürücü kaza yaptı

Karabük’te otomobili ile kaza yapan sürücü olay yerinden kaçmaya çalışırken, polis ekiplerince enselendi.

Karabük'te araç demir yoluna uçtu 1 ölü
Yerel

Karabük'te araç demir yoluna uçtu 1 ölü

Karabük Yenice'de yoldan çıkan bir otomobil demir yoluna uçarak hayatını kaybetti.

Karabük’te otomobil hayvan sürüsüne çarptı
Yerel

Karabük’te otomobil hayvan sürüsüne çarptı

Karabük Eflani'de bir araç büyükbaş hayvan sürüsüne çarptı, hayvanların yardımına koşan bir kişi de araba çarpması sonucu öldü.