Antalya'nın Aksu ilçesinde yaklaşık bin domates çiftçisinin katıldığı tarla gününde, yerli ve milli tohumdan üretilen, ihracata dayanıklı domatesler üreticiyle buluştu.
Antalya’da örtüaltı üretimde birinci sırada yer alan Aksu’da, geçen yıl 31 bin 321 dekar alanda 487 bin 613 ton domates üretimi gerçekleşti. Düzenledikleri "tarla günü"nde domates üretiminin bu yıl daha fazla olacağını belirten Ziraat Mühendisi Osman Can Yılmaz; yüzde yüz yerli domates tohumundan üretilen, ihracata dayanıklı, raf ömrü uzun domatesleri tanıtmak için Aksulu çiftçilerle buluşturduklarını söyledi.
Kemerağzı bölgesinde yaklaşık bin çiftçinin katılımıyla 'tarla günü' düzenlediklerini belirten Ziraat Mühendisi Osman Can Yılmaz, "Çiftçi tabiriyle ‘tarla günü’ düzenledik. Bu serada yüzde yüz yerli tohumdan üretilen domatesimiz var. Kalitesi, rengi, hastalık dayanımıyla ön plana çıkan yerli bir üretimi çiftçilerimize tanıtıyoruz" dedi.
Yılmaz, "Çiftçilerimize hastalıklara karşı dayanıklı, raf ömrü uzun, ihracata dayanıklı, sert ve dalında kızardıktan sonra 50-60 gün civarında bekleyebildiği için bu domates türünü tanıttık. Hasattan sonra 40-50 gün bekleme süresi olan bir domates türü. Kalitesi, kirpik yapısı yuvarlak ve verimli olması çiftçilerimiz açısından çok çok önemli. Ayrıca rekoltesi yüksek bir domates türü" şeklinde konuştu.
Satışlarda fiyat farkının olduğunu ifade eden Yılmaz, "Yurt içi ve yurt dışı satışlarda özellikle fiyat farkı kalitesinden ötürü çok fazla oluyor. Çiftçilerimiz ihracat domatesinde hem yurt içi hem yurt dışı için kontrollü bir üretim yaptığı için bu domatesler arılı. Bilinen bir yanlış var hormonlu diye. Genel olarak Aksu’da yetiştirilen domateslerde hormon kullanılmıyor" diye belirtti.
Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Bu domates Eylül ayında ekildi. Haziran ayına kadar hasat devam eder. Bu süreçte dekar başına 15-20 ton ürün alınabiliyor. Üreticilerimiz yerli tohumu eksinler, biz arkalarındayız. Verim ve kalitesiyle ürünleri ön plana çıkacaktır. Bölgemizdeki çiftçilerimizden olumlu geri dönüşler alıyoruz."
10 yıldır geri dönüşüm işi ile uğraştığını belirten Tuncer Pelit, çöpte en çok da parası uğruna çalıştıkları ekmekle karşılaşınca üzüldüğünü belirtti. "60-70 bin TL’lik ürünün dörtte birini tüketip atıyorlar"
Antalya'da Kemer'de yaşanan kazada, ATSO Başkanı Ali Bahar ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Başkan Bahar'ın ölümü, Antalya'yı yasa boğdu.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Antalya Organize Sanayi bölgesi Başkanı Ali Bahar tekne kazasında hayatını kaybetti. Ali Bahar cenazesi ne zaman ve nereden defin edilecektir. Detaylar
Burdur Antalya karayolu üzerinde meydana gelen trafik kazasında 3 kişi yaralandı. Detaylar haberimizde...
AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Yunus Emre Coşkun, Elmalı-Korkuteli yol yapım çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini ve projeye katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iki başpehlivanı Yusuf Can Zeybek ve Mustafa Taş finalde güreşti. Kıran kırana geçen müsabakanın ardından rakibi Mustafa Taş’ı eleyen Yusuf Can Zeybek Kırkpınar’ın yeni başpehlivanı oldu. Yusuf Can Zeybek’e altın kemeri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz takarken, kupasını CHP Genel Başkanı Özgür Özel verdi. 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne Sarayiçi Er Meydanı'nda yapıldı.