Antalya

Plastik ile Mücadele Etkinliği Konyaaltı sahilinde

Projenin, ikinci ayağı Büyükşehir Belediyesinin Konyaaltı Varyant EKDAĞ Sosyal Tesisleri’nde deniz ve kıyı temizliğiyle başladı.

Plastik ile Mücadele Etkinliği Konyaaltı sahilinde

PLASTİK BELASI İLE MÜCADELE ETKİNLİĞİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) iş birliğiyle 2023 yılında başlatılan “Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular” projesinin ikinci ayağı dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’ndeki EKDAĞ Sosyal Tesisleri’nde başladı.
Çevre sağlığı konusunda önemli projeler gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) iş birliğiyle geçtiğimiz yıl “Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular” projesini başlatmıştı. Projenin, ikinci ayağı Büyükşehir Belediyesinin Konyaaltı Varyant EKDAĞ Sosyal Tesisleri’nde deniz ve kıyı temizliğiyle başladı.
Etkinlik kapsamında Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen çevre eğitimi almış 35 gönüllü ve dalgıçlar tarafından sahil ve kıyı temizliği yapıldı. Toplanan atıklar gönüllüler tarafından ayrıştırılarak, farkındalık oluşturmak için kurulan stantta sergilendi.
KONYAALTI SAHİLİ’NDEN GÜNDE 60 TON ÇÖP TOPLUYORUZ
Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Konyaaltı Sahili’nden hafta içi günde yaklaşık 30 ton, hafta sonu günde yaklaşık 60 ton çöp topladıklarını belirterek, “Deniz çöplerinin yüzde 80'i plastik atıklardan oluşuyor. Özellikle kıyı şehirleri için büyük bir problem. Tek kullanımlık plastikler olmadan da yaşayabiliriz.
Bunun azaltılması veya bitirilmesi gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz.
Türkiye’de bu konuda henüz bir yasak yok, ama bilinçlendirme yaparak bunun önüne geçmeyi hedefliyoruz. Konyaaltı Sahili'nde günde 30 ile 60 ton arası çöp topluyoruz. Bu sürdürülebilir değil. Tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Başkanımız Muhittin Böcek’in öncülüğünde hizmet binamızda tek kullanımlık plastikleri tamamen kaldırdık. Sıfır atık çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.
SADECE TEMİZLEYEREK MÜCADELE EDEMEYİZ
Projenin koordinatörlüğünü yapan EKAD Eğitim Programları Sorumlusu Deniz Candaş, "Plastik kirliliğiyle sadece temizlik yaparak mücadele etmek çok zor. En gerçekçi çözüm plastik kullanımını azaltmak. Yaşamlarımızı tamamen plastiksiz hale getirmek şu an için zor, ancak tek kullanımlık plastiklerden vazgeçmek mümkün. Bu yılki amacımız, plastik alternatiflerini tanıtmak ve doğaya karışmalarını önlemek için çözüm yolları sunmaktır” dedi.
DENİZ ÇÖPLERİ PLASTİKLERDEN OLUŞUYOR
TÜRÇEV Antalya İl Koordinatörü Mustafa Ergiydiren, “Deniz çöplerinin büyük çoğunluğu plastiklerden oluşuyor. Plajlarda en çok tespit ettiğimiz kirlilik çeşidi de plastikler. Bu nedenle halk plajlarında bilinçlendirme çalışmaları yapmaya karar verdik. Projemize fon sağlayan tüm kuruluşlara, proje ortaklarımıza ve gönüllü gençlerimize teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.
4 GÜN SÜRECEK
2023 yılında başlatılan ve plastik atıklar konusunda farkındalığı artırmayı hedefleyen “Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular” projesinin ikinci ayağına 27-30 Haziran tarihleri arasında dört gün süreyle Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Varyant EKDAĞ Sosyal Tesisleri ev sahipliği yapacak. Bu yıl proje, tek kullanımlık plastik ürünlere odaklanıyor.
Projenin ikinci ayağında bilgilendirme stantları açılarak çeşitli etkinlikler yürütülecek. Aynı stantlarda, tek kullanımlık plastiklere alternatif ürünler geliştiren ve/veya satan firmalar da ürünlerini tanıtacak.
Proje, her yıl dünyada sınırlı sayıda projeye destek veren İngiliz müzik grubu Depeche Mode ve İsveçli saat markası Hublot tarafından da destekleniyor.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Antalya Ekdağ  Başkanı Mehmet Manavoğlu’nun acı Günü

Antalya Ekdağ Başkanı Mehmet Manavoğlu’nun acı Günü

Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden EKDAĞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Manavoğlu’nun babası Hacı İbrahim Manavoğlu hayatını kaybetti

EKDAĞ Manavoğlu'na Emanet! Yeni Yönetim Belli Oldu
Yerel

EKDAĞ Manavoğlu'na Emanet! Yeni Yönetim Belli Oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin iştirakçi kuruluşu EKDAĞ'ın yeni yönetimi belli oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Manavoğlu, Genel Müdür ise Ahmet Aydın olarak atandı.

EKDAĞ Halk Ekmek Fabrikası  Vatandaşın tercihi oldu.
Yerel

EKDAĞ Halk Ekmek Fabrikası Vatandaşın tercihi oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Döşemealtı’nda kurduğu EKDAĞ Halk Ekmek Fabrikası bir yılda yaklaşık 16 milyon ekmek üretti. Üretilen

Antalya EKDAĞ tesisleri 2022'de yoğun ilgi gördü
Yerel

Antalya EKDAĞ tesisleri 2022'de yoğun ilgi gördü

Antalya Büyükşehirin EKDAĞ tesisleri, 2022 yılında 453 166 kişiyi ağırladı

Türkiye’deki en iyi ve en başarılı  ilaçlama ekibine  eğitim
Yaşam

Türkiye’deki en iyi ve en başarılı ilaçlama ekibine eğitim

Antalyalıların sineksiz günler geçirmesi için yıl boyunca sahada bulunan 1600 personele, daha bilinçli ve doğru şekilde görev yapabilmeleri için düzenli olarak eğitim veriliyor.

Antalya Büyükşehir Meclisi Toplandı Başak Mesut Kocagöz Alkışlarla Karşılandı
Yerel

Antalya Büyükşehir Meclisi Toplandı Başak Mesut Kocagöz Alkışlarla Karşılandı

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerin grup sözcüleri de Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’e geçmiş olsun dileklerini iletti