2 Nisan Otizm Farkındalık Günü, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bünyesinde yer alan Atçılık ve Hippoterapi Merkezi'nin öncülüğünde, Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve MAKÜ Atlı Spor Topluluğu işbirliğiyle kutlandı. Etkinliğin açılışı, ilham verici konuşmalarla başladı.
Atçılık ve Hippoterapi Merkezi'nin Müdürü Prof. Dr. Şima Şahinduran, açılış konuşmasında özellikle atların ve çocukların arasındaki özel bağa vurgu yaptı. "Bugün burada, otizmli çocuklarımızı atlarımızla buluşturarak, onlara at sevgisini öğretmek ve unutulmaz bir deneyim yaşatmak istiyoruz. Her çocuk kendi hızında öğrenir, ve otizmli çocukların beyinleri eşsiz bir yapıya sahiptir. Doğru desteği ve fırsatları sağladığımızda, bu çocuklar toplum için büyük başarılar elde edebilir. Onların öğrenme sürecine tanık olmak ve bu yolculukta onlarla birlikte büyümek bizler için paha biçilemez." şeklinde duygularını ifade etti.
Otizm Özel Bir Yetenek Zenginliğidir
Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, otizmin bir zenginlik olduğunu ve otizmli çocukların topluma katkılarının önemine dikkat çekti. "Üniversitemiz, otizmli çocuklarımızı ve onların ailelerini desteklemeye devam edecek. Her 100 çocuktan birisinin otizm spektrumunda olduğunu unutmamalı ve bu çocukların özel yeteneklerini toplumun faydasına nasıl yönlendirebileceğimizi düşünmeliyiz. Bugün burada gerçekleşen etkinlik, bu konudaki farkındalığı artırmada önemli bir adımdır. Katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyor, çocuklarımızın her birine sevgilerimi gönderiyorum" dedi.
Etkinlik, MAKÜ'nün İstiklal Yerleşkesindeki At Maneji'nde düzenlendi ve bir festival havasında geçti. Çocuklar, etkinlik boyunca müzik eşliğinde çeşitli oyunlar oynadılar ve yüz boyama gibi aktivitelerle eğlenceli vakit geçirdiler. Ayrıca, çocuklar at manejindeki atlara binme fırsatı buldular, bu deneyim onlara hayvanlarla etkileşim kurma ve yeni beceriler öğrenme şansı verdi. Etkinlik, otizmli çocuklara yönelik toplumsal farkındalığı artırma ve onların sosyal becerilerini geliştirmeye yönelik önemli bir girişim olarak kaydedildi.
Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında motor sürücüsü yaralandı. Yaralanan sürücü hastaneye kaldırıldı.
Burdur'da 16 Temmuz 2024 Pazar günü elektrik kesintisi var mı? Burdur ve ilçelerinde elektrikler kesilecek mi? Burdur'da yaşanacak elektrik kesintilerini sizler için derledik. Detaylar haberimizde..
Kocaaliler Belediyesi, incir, çelenk ve Milyos'u harmanlayan yeni logosuyla ilçenin kültürel ve doğal zenginliklerini gözler önüne seriyor.
Isparta'nın Sütçüler ilçesinde sağanak yağışlar Kuzu Göbeği mantarlarının çıkmasını hızlandırdı. Mantar toplayıcıları tarafından toplanan bu lezzetli mantarlar, 350 liraya satışa sunuluyor.
Başkan İlkay Güngör, MHP Disiplin Kurulu Başkanı Av. Abdullah Bahadır Alperen'i ziyaret etti, misafirperverliği için teşekkür etti.
Kosova Tarım, Orman ve Kırsal Kalkınma Bakanı Faton Peci, Burdur'a bir ziyarette bulundu ve Vali Dr. Türker Öksüz ile tarım, ormancılık ve kırsal kalkınma konularında iş birliği geliştirmek için görüşmeler yaptı.