MAKÜ 100. Yıl Konseriyle Burdur'da yerini aldı

MAKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı, Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel bir konser düzenledi. Detaylar ve fotoğraflar haberimizde...

MAKÜ 100. Yıl Konseriyle Burdur'da yerini aldı

MAKÜ 100. Yıl Konseri Büyük Beğeni Aldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Türk Müziği Devlet Konservatuarı, Müzik Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Akademik Orkestrası tarafından Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel bir konser düzendi.

"Mayıs 1919 Kurtuluştan Cumhuriyetin 100’üne Müzikal Bir Yolculuk" teması altındaki konser MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleştirildi. Konsere Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Musa Talih, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve ekibi, akademisyenler, öğrenciler ve Burdur halkı katıldı.

Konsere, Prof. Dr. Zeki Nacakçı yönetimindeki Müzik Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Akademik Orkestrası eşlik etti. Oda müziği formatında seslendirilen türküler ve dans gösterileri, izleyicilerden büyük beğeni topladı. Özellikle Mehmet Akif Ersoy’a ait Prof. Dr. Zeki Nacakçı tarafından bestelenen “Uyan” ve Prof. Dr. Alaattin Canbay tarafından bestelenen “Cenk” şiirleri büyük alkış aldı. Orkestranın başarılı performansıyla birlikte, Türk müziğinin zengin mirası ve Cumhuriyet döneminin önemli eserleri dinleyicilere sunuldu.

Müzikal bir şölenin yaşatıldığı etkinlikte, Türk müziğinin derinliklerine yolculuk yaparak, Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren geçen 100 yılın müzikal izleri izleyicilere aktarıldı. Kültürel bir birikimi ve sanatsal değeri yansıtan konser, Burdur'un müzikal canlılığına ve sanatsal etkinliklere verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi. Ayrıca ilk kez yapılan bir uygulama ile konserde karekod uygulaması sayesinde izleyicilerden gere dönütler alındı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Emniyetli Afişler Sergisi Sanat ve Güvenliği bir araya getirdi
Yerel

Emniyetli Afişler Sergisi Sanat ve Güvenliği bir araya getirdi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sanat ve Tasarım Fakültesi ve Burdur Emniyet Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen Emniyetli Afişler Sergisi, sanat ve güvenliği bir araya getirdi.

Gölhisar MYO'da Çınar Kitap Kafe Açılışı Gerçekleşti!
Yerel

Gölhisar MYO'da Çınar Kitap Kafe Açılışı Gerçekleşti!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gölhisar Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen törenle Çınar Kitap Kafe açıldı.

Sportif Dron yarışlarınsa MAKÜ rüzgarı
Yerel

Sportif Dron yarışlarınsa MAKÜ rüzgarı

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ÜNİLİG kapsamında 9 -10 Mayıs 2024 tarihleri arasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “Sportif Dron” yarışları İstiklal yerleşkesinde bulunan MAKÜ Stadyumun da gerçekleştirildi.

MAKÜ Öğrencilerinden Yapay Zeka ile Mehmet Akif Ersoy Portresi
Yerel

MAKÜ Öğrencilerinden Yapay Zeka ile Mehmet Akif Ersoy Portresi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencileri, milli şair Mehmet Akif Ersoy'u modern teknolojiyle buluşturarak dikkat çekici bir projeye imza attı. Yapay zeka ve metahuman teknolojisi ile oluşturulan Mehmet Akif Ersoy heykeli, ziyaretçilerin sorularını yanıtlayabiliyor ve şiir okuyabiliyor.

İneklerin Stresini alan Türk Müziği Her Derde Deva!
Yerel

İneklerin Stresini alan Türk Müziği Her Derde Deva!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Çiftliğinde Devlet Konservatuarı ile ortak düzenlenen "Türk Müziğinin Süt İneklerinin Hormon ve Süt Verimi Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi" projesi çerçevesinde ineklere Türk müziği dinletilerek süt veriminin arttığı gözlemlendi.

MAKÜ Çiftliği'nde Damızlık Buzağı satışı
Yerel

MAKÜ Çiftliği'nde Damızlık Buzağı satışı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Çiftliği, yüksek kaliteli damızlık buzağılarını ihale ile satışa sundu. Buzağılar, embriyo transferi çalışmaları sonucunda doğdu ve sektörde önemli bir ihtiyacı karşılamak üzere alıcılar arasında kıyasıya bir rekabete sahne oldu.