Burdur

Kolik olan bebekleri nasıl rahatlatacaksınız ? İşte 7 yöntem

İnfantil kolik; üç haftadan uzun süren, haftanın en az üç günü, günde üç saati aşan huzursuzluk ve ağlama nöbetleri olarak tanımlanıyor. Bu durum bebeklerin %5 - 25'inde görülüyor.

Kolik olan bebekleri nasıl rahatlatacaksınız ? İşte 7 yöntem

İnfantil kolik; üç haftadan uzun süren, haftanın en az üç günü, günde üç saati aşan huzursuzluk ve ağlama nöbetleri olarak tanımlanıyor. Bu durum bebeklerin %5 - 25'inde görülüyor. Genellikle doğumdan sonraki ikinci-üçüncü haftalarda başlayarak, altıncı-sekizinci haftalarda artıyor ve üçüncü-dördüncü aylarda kendiliğinden düzeliyor. İnfantil kolik süreci hem bebek hem de aileler için yorucu ve yıpratıcı oluyor. Bazı önlemler ve öneriler bu dönemde işe yarayabiliyor. Memorial Sağlık Grubu Medstar Topçular Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Kerem Yıldız, infantil kolik hakkında önerilerde bulundu.

Bu süreç bebekleri huysuzlaştırıyor

İnfantil kolik nöbetleri genelde öğleden sonra veya akşam saatlerinde gözlenir. Kolik ağlaması çoğunlukla her gün yineler, bazen de bir gece ara verdiği görülür. Nöbetler sırasında bebeğin yüzünde bir ağrı ifadesi oluşur, yumruklarını sıkar ve ayaklarını karnına çeker. Beslenme ve uyku düzeni ağlamayla bozulur bu yüzden bebek huysuzlaşır. Meme aranan bir bebek emmeye başladıktan kısa bir süre sonra ağlayarak emmeyi bırakabilir ya da tam uykuya dalmışken birkaç dakika sonra uyanarak ağlamaya devam edebilir.

Kolik davranış sorunlarının en erken örneği

Kolikli bebekler normal bebeklerle aynı ağlar. Ancak kolikli bebekler daha uzun süre ağlar ve kolaylıkla susturulamaz. Kolik, bebek ve çevre arasında yetersiz bağdan kaynaklanan davranış sorunlarının en erken örneği olarak tanımlanmıştır. Gebelikte stres ve fiziksel yakınmalar, aile içi sorunlar ve doğumda olumsuz tecrübeler kolik gelişimiyle ilişkili bulunmuştur. Annede endişe, alkol tüketimi infantil kolik riskini artırmaktadır. Ayrıca genç anne, annenin eğitim düzeyi, baba ile birlikte yaşamama, sosyal desteğin yetersiz olması da diğer faktörlerdir.

Sigara dumanı koliği artırıyor

Çok sayıda uyaranla karşılaşan bebek, akşam saatlerinde iyice gergin ve uyarılmış olur ve nedensiz ağlamalar görülür. Bebek beşinci ayın sonunda bu uyaranlarla baş edebilmeye başlar ve kolik sona erer. Koliği artırıcı çevresel bir faktör olarak, sigara dumanı da gösterilmiştir. Evde sigara içen birey sayısı ne kadar fazla ise, bebekte kolik görülme olasılığı ve şiddeti o kadar fazladır. Düşük doğum ağırlığının kolik riskini artırdığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

Anne sütü kolikten koruyor

Biberonla besleme, yatay pozisyonda besleme ve beslenme sonrası gaz çıkarmama infantil kolik nedeni olarak bildirilmiştir. Anne sütü ile beslenme ilk altı ayda tek koruyucu faktör olarak kabul edilmektedir. Koliğin inek sütü proteinine karşı alerji nedeniyle ortaya çıktığını bildiren çalışmalar mevcuttur. Besin alerjisi ve laktoz intoleransı bu bebeklerin çok az kısmında koliğe neden olabilir. İnfantil koliğin reflünün tek belirtisi olabileceği ileri sürülmektedir. Tek başına anne sütü ile beslenen bebeklerde diyet değişikliği yapmaya gerek yoktur. Süt ve süt ürünleri, buğday, yumurta ve fındığın annenin diyetinden çıkarılması yararlı olabilir. Bitki çaylarının tedavi amaçlı bebeğe kullanımı, doz ve içeriklerinin standardize olmaması, normal beslenmeyi bozmaları ve bazı ciddi yan etki ihtimalleri nedeniyle önerilmemektedir.

Kolik olan bebekleri rahatlatmak için bunları deneyin;

Bebeği sallamak: Kucakta, pusette, yatağında, otomatik bebek salıncağında ritmik şekilde sallamak bebekleri rahatlatabilir. Çok sert sallama boyunda yaralanmaya yol açabileceğinden dikkatli olmak gerekir.
Arabasıyla gezdirmek: Hatta, bebeği arabasında gezdirirken saatte 80-90 km hızla giden bir araba hissi veren sakinleştirme amaçlı araçlar da yapılmıştır.
Ilık temas: Karına ılık havlu uygulaması ve bebeğe ılık banyo yaptırılması bebeği rahatlatır.
Şarkı söylemek: Bebeklerin ilgisini müzik çeker, aileler de bebeğin hangi müzik türünden hoşlandığını keşfetmeye çalışmalıdır.
Ritmik seslerden yararlanma: Birçok bebek vantilatör ya da elektrik süpürgesinin sesiyle, rahim içinde duyduğu guruldamaların teyp kaydıyla, doğadaki seslerle sakinleşebilmektedir.
Bebeğe masaj yapılması: Dokunulmaktan hoşlanan bebekler için masaj, sakinleştirici olabilir.
Basınç uygulama tekniği: Bebek kucağa alınır, annenin/bakıcının karnı üzerine yatırılır ve hafifçe sırtına vurulur ya da sırtı sıvazlanır. Bu, birçok bebeğin çok sevdiği bir yöntemdir.

Bebeği aşırı uyarmaktan kaçının

Bu tedavi yöntemlerinin hiçbirinin etkinliği çalışmalar ile tam anlamda gösterilmemiştir fakat farmakolojik tedavilere ve diyet değişimine göre daha güvenli ve daha az dramatik olması nedeni ile önerilebilir. Ancak, bu yöntemleri uygularken bebeği aşırı uyarmaktan kaçınılmalı ve olası kazalara karşı önlem alınmalıdır. Ağlamaya erken yanıt, aşırı uyarıdan kaçınma, hafif yatıştırıcı hareketler, emzik kullanımı, kanguru kullanımı ve elektrik süpürgesi kullanımı infantil koliği azaltabilir ancak infantil koliğin kanıtlanmış tek tedavisi zamandır.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Antalya’da vahşi cinayet: Eski eşini boğazından bıçaklayıp, ölene kadar başında bekledi .ifadesinde ne dedi
Türkiye

Antalya’da vahşi cinayet: Eski eşini boğazından bıçaklayıp, ölene kadar başında bekledi .ifadesinde ne dedi

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bir kişi eski eşini boğazından bıçaklayarak öldürdü. Olayın ardından kaçmayan ve kimseyi yanına yaklaştırmayan katil zanlısı koca, hayatını kaybeden kadının cenazesinin başında gözaltına alındı. işte ifadesi

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatiline uçuş rekoruyla başlayan Antalya, 4 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladı.
Yaşam

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatiline uçuş rekoruyla başlayan Antalya, 4 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladı.

TÜRSAB Başkan Başdanışmanı Hamit Kuk, Arefe gününde aynı zamanda karayolu ile şehre gelen turist sayısında da rekor kırıldığını belirterek, “17 milyon yolcu beklentimizi karşılayacağız” dedi.

 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, vatandaşları 3 önemli konuda uyardı. Bunları yapan af edilmeyecek sonunda  müebbette var
Türkiye

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, vatandaşları 3 önemli konuda uyardı. Bunları yapan af edilmeyecek sonunda müebbette var

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde orman yangını haberleri de gelmeye devam ediyor. Ayrıca orman yangınlarına sebep olanlar için ağır cezalar ve yaptırımlar uygulanıyor. Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) orman yangınına neden olma ve ormanları tahrip etme fiilleri için çeşitli yaptırımlar öngörülüyor. En düşük ceza 1 yıldan başlamak üzere müebbette kadar orman yangınına neden olanlara ceza uygulanıyor.

Antalya'da cinsel saldırı sanığı doktor Bakın Kendini Nasıl savundu
Yaşam

Antalya'da cinsel saldırı sanığı doktor Bakın Kendini Nasıl savundu

NİTELİKLİ CİNSEL SALDIRIDAN AYRI AYRI CEZALANDIRILMASI İSTENDİ Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyle Cantimur hakkında Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.SANIK İLK KEZ HAKİM KARŞISINDA

Sarı Fırtına İsmail Balaban Gömeç’te yenildiği rakibi Hamza Özkaradeniz 'İ bu sefer yenerek eledi
Spor

Sarı Fırtına İsmail Balaban Gömeç’te yenildiği rakibi Hamza Özkaradeniz 'İ bu sefer yenerek eledi

Dualı çayırın ‘Sarı fırtına’ lakaplı başpehlivanı İsmail Balaban Gömeç Güreşleri’nin finalinde kaybettiği Hamza Özkaradeniz ile Kocaeli Sekapark Güreşleri’nin ilk turunda karşılaştı. Son derece çekişmeli geçen mücadeleyi bu kez İsmail Balaban kazanarak hem yoluna devam etti, hem de Gömeç’te kendisini altın kemerden eden rakibini saf dışı bıraktı.

Milli Futbol Takımı gurubunda işler karıştı  Milliler yenildi Ama Şansları arttı  işte nedeni
Spor

Milli Futbol Takımı gurubunda işler karıştı Milliler yenildi Ama Şansları arttı işte nedeni

EURO 2024'te A Milli Takımımızın da bulunduğu F Grubunda Gürcistan ile Çekya ile 1=1 berabere kaldı . Türkiye İse Portekiz'e 3 golle yenildi İte puan durumu