Antalya

Kasım Ayında Tarım Girdi Fiyatları Yıllık Yüzde 38.82 Arttı

Antalya Ticaret Borsası ve Antalya Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır, Kasım ayında açıklanan Tarım Girdi Fiyat Endeksi'ni değerlendirdi. Çandır'a göre, tarım girdi fiyatlarındaki artış yıllık yüzde 38.82'ye ulaştı. Ayrıca, veteriner harcamaları ve hayvan yemi fiyatlarında dikkat çekici artışlar yaşandı.

Kasım Ayında Tarım Girdi Fiyatları Yıllık Yüzde 38.82 Arttı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Kasım ayı Tarım Girdi Fiyat Endeksi'ni (Tarım-GFE) değerlendirdi. Tarım-GFE'nin aylık yüzde 1.44 ilan edildiğini belirten Çandır, "Bu rakam, endeksin ölçülmeye başladığı 2015 yılından itibaren Kasım ayları ortalamasının 1.07 katı oldu" dedi. Tarım-GFE'nin Kasım ayında yıllık yüzde 38.82 ilan edildiğini kaydeden Çandır, "Bu yıllık rakam, geçen yılki yüzde 121.49 düzeyinin üçte biri civarındadır. İlan edilen yıllık rakamın yüzde 31.96 olan ortalamadan bir miktar yüksek olması, gelecekteki düşüş beklentilerini artırmaktadır. Kasım ayı için açıklanan tarımsal girdi maliyetleri enflasyonu aylıkta ortalamalarda seyrederken, yıllıkta 2022 yılından sonraki en yüksek düzeyde gerçekleşti" değerlendirmesinde bulundu.

HAYVAN YETİŞTİRMEK PAHALANIYOR

Çandır, Kasım ayı Tarım-GFE'nin alt kalemlerine bakıldığında tohumda aylık yüzde 1.87, enerjide yüzde -1.80, gübrede yüzde -2,15, ilaçta yüzde 1.46, veteriner harcamalarında yüzde 10.84, yemde yüzde 3.01 ve diğer kalemlerde ise yüzde 2.12 değişimler ilan edildiğini belirtti. Başkan Çandır, yıllıkta tohumda yüzde 44.12, enerjide yüzde 38.51, gübrede yüzde 8.44, ilaçta yüzde 25.06, veteriner harcamalarında yüzde 144.54, yemde yüzde 25.03 ve diğer kalemlerde ise yüzde 83.90 artış ilan edildiğine dikkat çekti. Çandır, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetlerin fiyatlarında aylıkta yüzde 1.70, yıllıkta 72.48'lik artış olduğunu kaydetti. Başkan Çandır, yu değerlendirmede bulundu:

"Kasım ayında Tarım-GFE alt kalemlerinde aylıkta sıra dışı rakamlar gözlendiğini, en dikkat çekici kalemlerin veteriner harcamaları ve hayvan yemindeki artışlar olduğunu belirten Çandır, Veteriner harcamalarında 2023 yılı boyunca ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Bu artış eğilimi Kasım ayında da devam etmiştir. Öyle ki yüzde 10.84'lük aylık artış, Ocak ve Temmuz 2023 tarihlerindeki rekor artışların ardından üçüncü, tüm zamanların ise dördüncü en yüksek artışı olmuştur. Hayvan yeminde ise yüzde 3.01'lik aylık artış, Ocak ayından sonra en yüksek artış olmuştur. Veteriner harcamalarındaki yıllık yüzde 144.54'lük artış tüm zamanların rekoru düzeyinde olmuştur. Diğer bir dikkat çekici kalem olan diğer mal ve hizmetler kalemindeki aylık yüzde 2.12'lik artışa karşılık yıllık yüzde 83.90'lık artış görülmüştür"

TÜİK'in Kasım ayı tarımsal üretici fiyat endeksi Tarım-ÜFE'yi aylık yüzde -0.95 ve yıllık ise yüzde 50.47 ilan ettiğini anımsatan Çandır, "Tarımsal faaliyetlerde bulunanlar açısından son bir yıllık eğilim, genel olarak üretici aleyhine seyretmişken Mayıs ve Haziran aylarında aylık ve yıllık düzeyde Tarım-GFE, Tarım-ÜFE'nin altında kalarak üretici lehine dönmüştü. Kasım ayında bu durum aylıkta üretici aleyhine yıllıkta ise üretici lehine döndü. Önümüzdeki aylarda yıllık eğilimin devam etmesi, üretici kesimin birikmiş zararlarının azalmasına katkı sağlayacaktır" dedi.

Yurtiçi ve yurtdışı üretici enflasyonlarının da tarım sektörünü dolaylı olarak etkilediğini söyleyen Çandır, "YD-ÜFE, Kasım'da aylık yüzde 3.51 ve yıllıkta yüzde 59.15 artmıştı. Yİ-ÜFE, aylıkta yüzde 2.81 ve yıllıkta yüzde 42.25 artmıştı. Üretici düzeyindeki gıda kalemi ise aylıkta yüzde 3.00 ve yıllıkta ise yüzde 64.95 artmıştı. Bu durum Kasım ayında da tarıma dayalı imalat sanayiindeki enflasyonun tarımdan daha yüksek seyrettiğini göstermektedir" dedi.

Kasım ayında tüketici enflasyonu TÜFE'nin aylık yüzde 3.28, yıllık yüzde 61.98 ilan edildiğini belirten Çandır, "Gıda enflasyonu, Kasım ayında aylık yüzde 2.78 ve yıllık yüzde 67.16 artmıştı. İşlenmemiş gıda enflasyonu ise Kasım'da aylık yüzde 0.31 ve yıllık yüzde 80.85 ilan edilmişti. Yaş meyve sebze enflasyonu aylık yüzde -2.66 ve yıllık 57.37 ilan edilmişti. Tüketici taraftaki bu rakamlar, üreticilerin maruz kaldığı enflasyonun üzerinde bir tüketici enflasyonu olduğunu göstermektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Kasım Ayı Trafik İstatistikleri: Isparta'da Yaşanan 4 Kaza Anı
Yerel

Kasım Ayı Trafik İstatistikleri: Isparta'da Yaşanan 4 Kaza Anı

Isparta’da kasım ayında meydana gelen trafik kazaları Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi (KGYS) kameralarına yansıdı.

Burdur İl Özel İdaresi'nde kasım ayı toplantısı yapıldı
İş Dünyası

Burdur İl Özel İdaresi'nde kasım ayı toplantısı yapıldı

Burdur İl Özel İdaresi’nde 1 Kasım 2023 Çarşamba günü İl Genel Meclisi Kasım Ayı Bütçe Görüşmeleri yapıldı.

ATSO Başkanı Ali Bahar gıda enflasyonuna dikkat çekti
İş Dünyası

ATSO Başkanı Ali Bahar gıda enflasyonuna dikkat çekti

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Bahar, 'hayat pahalılığını gıda enflasyonu körüklüyor.' dedi.

Antalya'da 295 gıda kontrol görevlisi kızartma yağı denetimi için sahadalar
Yaşam

Antalya'da 295 gıda kontrol görevlisi kızartma yağı denetimi için sahadalar

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, fast-food, restoran gibi toplu tüketim yerlerinde kızartma yağı denetimi gerçekleştirdi.

 Afyonkarahisar'da denetimler devam ediyor
Yerel

Afyonkarahisar'da denetimler devam ediyor

Afyonkarahisar Sinanpaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri toplu tüketim ve perakende satış yerlerinin denetim yaparak, kurallara uymayan işletmelere cezai işlem uyguladı.

Göllerde kaçak avcılıkla mücadele devam ediyor
Yaşam

Göllerde kaçak avcılıkla mücadele devam ediyor

Afyonkarahisar’da göl ve göletlerdeki kaçak avcılık ile mücadele devam ediyor.