Antalya

İmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldular

Antalya’da 30’u aşkın cami imamı, orman yangını gönüllüsü oldu. Ellerine hortumları alan imamlar, ‘Bismillah’ deyip belirtilen hedefe köpükleri sıktı.

İmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldular

Antalya’da 30’u aşkın cami imamı, orman yangını gönüllüsü oldu. Ellerine hortumları alan imamlar, ‘Bismillah’ deyip belirtilen hedefe köpükleri sıktı. Yaklaşık 8 saatlik pratik ve uygulamalı eğitim alan imamlar, muhtemel bir orman yangınına artık ‘bilinçli’ bir şekilde müdahale edecek.
Orman Genel Müdürlüğünün 100 bin orman gönüllüsüne eğitim verme ve büyük yangınlarda gönüllerin katılımını sağlaması adına başlattığı projeye, Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki 30’u aşkın cami imamı da katıldı. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nde 8 saatlik pratik eğitime katılan imamlar, yangın öncesi, yangın anı ve sonrasında yapılacaklarla ilgili bilgiler aldı. Ardından arazözler, su yakıt ikmal araçları ve teçhizat hakkında eğitime tabi tutulan imamlara, bu araç ve gereçlerin nasıl kullanılacağı yönündeki bilgileri uygulamalı olarak aldı. Ellerine hortumu alan imamlar, ‘bismillah’ deyip sırayla belirtilen hedefe köpük sıktı.

“Amacımız yangınların çıkmasını önlemek, çıktığında ise hızlı müdahale ile söndürmek”

Antalya Orman Bölge Müdürlüğünde eğitimci mühendis Zeki Tuncer, Orman Genel Müdürlüğünün 2021 yılında başlattığı proje sonrası gönüllülere eğitim verilmeye devam edildiğini bildirdi. Hafta sonu gerçekleşen 8 saatlik eğitime 30’un üzerinde din görevlisi ve 3 cezaevi infaz koruma memurunun katıldığını belirten Tuncer, alınan eğitimlerle ilgili ise şunları söyledi:
Sabah pratik eğitim veriyoruz. Yangın öncesi, yangın anı ve sonrasında yapılacak işlerle ilgili bilgiler verdik. Öğleden sonraki programımızda ise yangında kullanılan alet edevatlar, arazözler, su ikmal araçları ve ilk müdahale araçlarıyla ilgili, gönüllülerin orman yangınında kullanabileceği araç ve işler uygulamalı olarak veriyoruz. 1 günlük 8 saatlik bir eğitim. Yangının uzun sürdüğü, afete dönüştüğü kısımlarda vatandaşların bilinçli bir şekilde destek vermesi önemli. Amacımız yangınların çıkmasını önlemek, çıktığında da henüz küçükken hızlı müdahale ile söndürmenin bilgilerini vermek.

“Buradan aldığımız bilgileri cemaatimize aktaracağız”

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisindeki caminin imamı Ramazan Güçlü, Orman Genel Müdürlüğü personellerinin orman yangınlarındaki göstermiş olduğu etkin çalışmaya destek vermek için gönüllü olduklarını söyledi. Antalya il ve Muratpaşa ilçe müftülüğünün bu oluşumu desteklediğini aktaran Güçlü, Orman Bölge Müdürlüğüne müracaat ettiklerini ve eğitim aldıklarını söyledi.
Güçlü, ilk olarak kendi görev yaptıkları mahalle, köy gibi yerlerde yangınların çıkmaması adına alınabilecek tedbirleri öğrendiklerini belirterek, “Bunları tabi ki cemaatimize aktaracağız. Bir yangın çıktığı zaman yangına nasıl müdahale edilebileceğini öğrendik ve çok güzel kazanımlar elde ettik. Bu hocalarımız tüm afetlerde bulunduğu gibi bundan sonra orman yangınlarında daha eğitimli bir şekilde yer alacak. Türkiye genelinde bütün kurumlara ve insanlara örnek olması için yola çıktık, hamdolsun bunun şu anda sevincini yaşıyoruz” dedi.
İslam dininin israfa karşı olduğunu hatırlatan Güçlü, orman yangınında kullanılan sıvıların doğru bir şekilde kullanımını öğrenerek, israfın önüne geçmeyi de öğrendiklerini ifade etti.

“Bütün halkın bu eğitimleri alması gerekiyor”

Eğitime katılan Antalya Cezaevi Arama Kurtarma Ekibinde yer alan infaz koruma memuru Onur Karay ise ekip olarak deprem bölgesinde görev yaptıktan sonra, orman yangını gönüllüsü olmak için eğitimlere katıldıklarını söyledi. Eğitimin önemine değinen Karay, “Depremde de çok fazla insana ihtiyaç vardı, orman yangınlarında da büyük olunca ihtiyaç oluyor. Bütün halkın bu eğitimleri alması gerekiyor. Bilinçli olup devletimizin her zaman yanında olmalıyız” diye konuştu.

İmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldularİmamlardan örnek davranış; Orman yangını gönüllüsü oldular

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Manavgat hükümet konağı, Haziran ayında hizmete açılacak

Manavgat hükümet konağı, Haziran ayında hizmete açılacak

ANTALYA (İHA) –Antalya Manavgat’ta yapımı bütün hızıyla devam eden hükümet konağının 2 ay sonra 2023 Haziran ayında tamamlanarak hizmete açılacağı bildirildi. Mevcut Hükümet Konağının Cumhuriyet Meydanına dâhil edilerek, kütüphane, okuma ve hobi alanı olarak kullanılması bekleniyor.

Aksu İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçen'e ödül
Yerel

Aksu İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçen'e ödül

Aksu İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçen’e Yeşilçam Medya Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Selçuk tarafından ödül takdim edildi.

Dayanışma ve hüzün aynı sofrada
Yerel

Dayanışma ve hüzün aynı sofrada

Antalya Konyaaltı'nda Ramazan ayı dolayısı ile Siteler Mahallesinde kurduğu iftar sofrasında deprem bölgesinden Antalya’ya gelen afetzede vatandaşlar ile bölge halkı aynı sofrada buluştu.

Bu habere dikkat! Kanser habercisi olabilir
Yaşam

Bu habere dikkat! Kanser habercisi olabilir

Menopoza girdikten sonra yeniden adet kanamalarının yüzde 20’sinde kansere dönebilecek lezyonlar tespit eden uzmanlar, menopoza giren kadınları bu durumu ciddiye almaları konusunda uyardı.

Antalya Hali'nde bahar hareketliliği: Ürün fiyatları yarıya düştü
Yerel

Antalya Hali'nde bahar hareketliliği: Ürün fiyatları yarıya düştü

Türkiye’nin örtü altı üretim üssü Antalya’da ürünlerin işlendiği Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'nde, bahar hareketliliği başladı. İşte detaylar..

Kemer'de kapalı pazar yeri dualarla açıldı
Yerel

Kemer'de kapalı pazar yeri dualarla açıldı

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun projesi çerçevesinde Arslanbucak ve Kuzdere Kapalı Pazar yerlerinin ardından Çamyuva Mahallesi’nde yapılan kapalı pazar yeri de dualar eşliğinde hizmete girdi.