Havalimanlarında yeni güvenlik önlemleri! O da zorunlu olacak

Havalimanlarında yeni güvenlik önlemleri! Yolcuların ve eşyalarının teknik cihazlarla yapılan kontrollerinin yetersiz kaldığı durumlarda elle arama zorunlu hale getirildi. İşte detaylar... #Havalimanları #Güvenlik #ElleArama #UçakBiletleri #Uçuş #Ulaştırma #Türkiye

Havalimanlarında yeni güvenlik önlemleri!  O da zorunlu olacak

Havalimanlarında Yeni Dönem: Uçağa Binmenin Kuralları Değişti!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen yeni kanun teklifiyle birlikte ulaştırma sektöründe önemli düzenlemeler hayata geçirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, deniz ve iç sular ile limanlardaki fiyatlandırma ve denetlemelerde tam yetki sahibi olurken, havalimanlarında güvenlik önlemleri de genişletildi. İşte detaylar:

Havaalanlarında Elle Arama Zorunluluğu
Yeni düzenlemeyle birlikte, havalimanlarında yolcuların ve eşyalarının güvenliği için yapılan teknik cihaz kontrollerinin yetersiz kaldığı durumlarda, yolcuların elle aramayı kabul etmeleri zorunlu hale getirildi. Elle aramayı reddeden yolcular, havaalanına ve uçağa kabul edilmeyecek.

İnsansız Hava Araçlarına (İHA) ve Paraşütle Atlama Faaliyetlerine Sıkı Denetim

Ruhsatsız İHA Uçurma: Ruhsatsız İHA uçuranlar 60 bin lira ceza ile karşılaşacak.

İzinsiz Paraşütle Atlama: İzinsiz paraşütle atlama yapanlara ise 500 bin lira ceza uygulanacak.

İHA Düzenlemeleri: İHA sistemlerinin ithali, satışı, tescili, ruhsatlandırılması ve uçuşa elverişliliğin sağlanması gibi konulara ilişkin düzenlemelere aykırı hareket edenlere 5 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

Deniz ve Liman Düzenlemeleri
Sera Gazı Emisyonu Bedeli: Limanlara gelen veya ayrılan gemilerden saldıkları sera gazı emisyonları için bedel alınacak.

Kılavuzluk ve Römorkörcülük Hizmetleri: Bu hizmetleri verenlerin yükümlülüklere aykırı hareket etmeleri halinde 100 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Demirleme Ücret Tarifesi: Geminin büyüklük oranı başına 2 lirayı geçmemek üzere demirleme ücret tarifesi belirlenecek.

Yeşil Denizcilik Teşvikleri: Denizcilikte çevre dostu uygulamalar teşvik edilecek.

Yeni Kuralların Amacı ve Önemi
Bu düzenlemeler, Türkiye'nin ulaştırma ve altyapı alanında daha güvenli, düzenli ve çevreye duyarlı bir sistem oluşturmayı hedefliyor. Havalimanlarında güvenlik önlemlerinin artırılması ve denizcilikte çevreci uygulamaların teşvik edilmesi, ülkenin uluslararası standartlara uygun hareket etmesini sağlayacak.

Yolcuların, havalimanlarında yeni kurallara uyum göstermeleri ve güvenlik prosedürlerine dikkat etmeleri büyük önem taşıyor.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Kocaaliler Belediyesi logosunda değişikliğe gitti
Yaşam

Kocaaliler Belediyesi logosunda değişikliğe gitti

Kocaaliler Belediyesi, incir, çelenk ve Milyos'u harmanlayan yeni logosuyla ilçenin kültürel ve doğal zenginliklerini gözler önüne seriyor.

Yağmurlar Kuzu göbeğine iyi geldi! 350 liradan satılacak
Yerel

Yağmurlar Kuzu göbeğine iyi geldi! 350 liradan satılacak

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde sağanak yağışlar Kuzu Göbeği mantarlarının çıkmasını hızlandırdı. Mantar toplayıcıları tarafından toplanan bu lezzetli mantarlar, 350 liraya satışa sunuluyor.

Başkan İlkay Güngör Av. Abdullah Bahadır Alperen'i ziyaret etti
Yaşam

Başkan İlkay Güngör Av. Abdullah Bahadır Alperen'i ziyaret etti

Başkan İlkay Güngör, MHP Disiplin Kurulu Başkanı Av. Abdullah Bahadır Alperen'i ziyaret etti, misafirperverliği için teşekkür etti.

Faton Peci ve Vali Öksüz bir araya geldi
Yerel

Faton Peci ve Vali Öksüz bir araya geldi

Kosova Tarım, Orman ve Kırsal Kalkınma Bakanı Faton Peci, Burdur'a bir ziyarette bulundu ve Vali Dr. Türker Öksüz ile tarım, ormancılık ve kırsal kalkınma konularında iş birliği geliştirmek için görüşmeler yaptı.

Elmalı Belediyesi'ne seslenen halk kaldırım sorununun kalkmasını istedi
Yerel

Elmalı Belediyesi'ne seslenen halk kaldırım sorununun kalkmasını istedi

Elmalı Meslek Yüksekokulu öğrencileri ve yerel halk, bozuk kaldırımlar nedeniyle tepkilerini dile getirdi. Detaylar haberimizde...

Japon uzman Türkiye'yi uyardı! O iller tehlikede
Yerel

Japon uzman Türkiye'yi uyardı! O iller tehlikede

Yoshinori Moriwaki, Doğu Anadolu'dan Akdeniz'e uzanan fay hattında 7.5 büyüklüğünde deprem ve Mersin, Adana, Hatay'da tsunami riski olduğunu belirtti. Detaylar haberimizde...