Burdur

Hastaneyi Bekleyemedi! Ambulansta Dünyaya Geldi

Burdur'da Özlem Bilici isimli hamile kadın, Gölhisar Devlet Hastanesi'nden Burdur Devlet Hastanesi'ne sevk edilirken ambulansda doğum yaptı. Doğumda görev alan ekip, anne ve bebeğin sağlıklı bir şekilde hayata gelmesini sağladı.

Hastaneyi Bekleyemedi! Ambulansta Dünyaya Geldi

Burdur’un Gölhisar ilçesinde hastanede sancıları artınca Burdur’a sevk edilen hamile kadın ambulansta doğum yaptı. Doğum için hastaneye kadar bekleyemeyen Nehir bebek, daha bir hafta önce doğum eğitimi alan ambulanstaki ekibin yardımıyla dünyaya geldi. Ekip bebeği evinde ziyaret etti.

Burdur’un Çavdır ilçesine bağlı Kozağacı köyünde yaşayan ve 9 aylık hamile olan Özlem Bilici (32), 25 Nisan tarihinde evde sancıları başlayınca Gölhisar Devlet Hastanesi’ne gitti. Burada yapılan kontrollerde suyunun geldiği anlaşılınca ambulans ile Burdur Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Özlem Bilici ambulansta doğum yaptı. 3 kilo 200 gram doğan kız bebeklerine Nehir ismini veren Özlem-Niyazi Bilici çifti üçüncü çocuklarını kucaklarına almanın mutluluğunu yaşıyor. Doğumdan 13 gün sonra Nehir bebeğin ambulansta doğumunu gerçekleştiren 112 ekibi İsmail Çelikbaş, Perihan Hasçeltik ve İsmail Hasçeltik, Nehir bebeği evinde ziyaret etti.

Özlem Bilici’nin doğumunu gerçekleştiren ve 5 yıldır paramedik olarak görev yapan Perihan Hasçeltik, "Nöbetimizde Komuta Kontrol Merkezi’nden Gölhisar Devlet Hastanesi’nden Burdur Devlet Hastanesi’ne miadında gebelik olarak sevk görevi verildi. Hastaneye gittiğimizde 32 yaş ve üçüncü doğum olduğu söylendi. Bir saattir hastanede beklemiş ve suyu gelmeye başlamıştı. Bizde gebe arkadaşla birlikte yanımıza bir ebe arkadaş da alarak yola çıktık. Yola çıktığımızda sancısı artınca biraz bekledik doğum başlarsa geri döneriz diye. Doğum gerçekleşmeyince tekrar yola koyulduk. Yaklaşık 10 dakika sonra ambulansta doğum gerçekleşti. Bebek doğduktan sonra ebe arkadaş ile birlikte bebeği ve anneyi stabil hale getirdik ve sağ salim Burdur Devlet Hastanesi’ne teslim ettik. Doğumunu gördüğümüz Nehir bebeği ve ailesini bugün ziyarete geldik. Bebeğimiz büyümüş, 15 günlük olmuş, maşallah diyelim. Buna vesile olmak ve doğumuna yardımcı olmak da güzel bir duyguydu bizim için" dedi.

"Mesleğimde 20 yıl sonra ilk kez böyle bir vaka aldım"

Yaklaşık 20 yıldır paramedik olarak görev yapan ambulans ekip şefi İsmail Çelikbaş ise, "Arkadaşlarım ile birlikte o gün doğum işlemini gerçekleştirdik. 20 yılda ilk defa böyle bir vaka ile karşılaştım. Her zaman çok acil vakalar, ölümler, kalp krizleri, trafik kazaları gibi vakalara değil böyle güzel olayların da olması bize gurur ve onur veriyor. Bugün de aileyi ziyarete geldik, Nehir bebeği yerinde gördük. Annesine, babasına, vatana ve millete hayırlı evlat olmasını dilerim" şeklinde konuştu.

"Bir hafta önce doğum eğitimi almıştık"

Ekip olarak yaklaşık bir hafta önce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kendilerine doğum eğitimi verildiğini de söyleyen Paramedik İsmail Çelikbaş, "Yaklaşık bir hafta önce doğum eğitimi almıştık bakanlığımız ve müdürlüğümüz sayesinde. Eğitimin üzerine de bu olayın gerçekleşmesi çok güzel oldu. Bu eğitimde bize yardımcı olan eğitmenlerimize ve müdürlüğümüze çok teşekkür ederiz" sözlerini sarf etti.

Nehir bebeğin babası Niyazi Bilici kızlarının doğumunda yardımcı olan ekibe teşekkürlerini sunarken anne Özlem Bilici ise, "25 Nisan tarihinde evde sancım başlayınca Gölhisar Devlet Hastanesi’ne gittim. Orada ebelerimiz ve sağlık çalışanlarımız yardımcı oldu. Ambulans ile Burdur’a gidecektim ama yolda doğumum başlayınca ambulanstaki sağlık çalışanlarımız ve ebemiz yardımıyla doğumum gerçekleşti. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Bebeğimi onların sayesinde sağlıklı bir şekilde kucağıma aldım" dedi.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Afyonkarahisar’da ambulans sürüş güvenliği eğitimi verildi
Yerel

Afyonkarahisar’da ambulans sürüş güvenliği eğitimi verildi

Sağlık Bakanlığı tarafından Afyonkarahisar 112 Acil Sağlık Başhekimliğinde görevli ambulans şoförlerine ‘ambulans sürüş güvenliği eğitimi’ eğitim verildi.

“Ambulans Ekipmanları Tanıtımı ve Örnek Vaka Çalışmaları” eğitimi
Yerel

“Ambulans Ekipmanları Tanıtımı ve Örnek Vaka Çalışmaları” eğitimi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Burdur Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu; nitelikli ve çağın gereklerini yerine getirebilecek yüksek donanımlı öğrenciler yetiştirme misyonu doğrultusunda uygulamalı eğitimlere devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesinden büyük hizmet
Yerel

Büyükşehir Belediyesinden büyük hizmet

Bir yıl içinde 5 bin 591 yaşlı ve hastaya evde sağlık hizmeti sunuldu.

Burdur Yeni Devlet Hastanesi'ne Ambulansla Nakledilen Hastaların Güvenliği Trafik Ekipleri Tarafından Sağlanıyor
Yerel

Burdur Yeni Devlet Hastanesi'ne Ambulansla Nakledilen Hastaların Güvenliği Trafik Ekipleri Tarafından Sağlanıyor

Yeni Burdur Devlet Hastanesi'nin açılması için yapılan hazırlıklar sürerken, hastaların ambulanslarla güvenli bir şekilde nakli için Burdur Trafik Ekipleri seferber oldu. Trafik güvenliği ve rehberlik çalışmaları, hastane taşınma sürecinde önemli bir rol oynuyor.

Antalya'da Uzman Jandarma Gökhan Kam Evinde Ölü Bulundu
Yerel

Antalya'da Uzman Jandarma Gökhan Kam Evinde Ölü Bulundu

Antalya’da koruma bölüğünde görevli 43 yaşındaki uzman jandarma, evinde ölü bulundu.

Kaza da yaralandı, üstüne bir de ceza yedi
Yerel

Kaza da yaralandı, üstüne bir de ceza yedi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde otomobille motosikletin kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında motosiklet sürücüsü yaralandı.