Antalya

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

Her yıl onlarca ülkeden milyonlarca turist ağırlayan turizm kenti Antalya, geçen yıl 23 Nisan'da ulaşılan 1 milyon turist rakamını günler öncesinden kırdı.

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

Her yıl onlarca ülkeden milyonlarca turist ağırlayan turizm kenti Antalya, geçen yıl 23 Nisan'da ulaşılan 1 milyon turist rakamını günler öncesinden kırdı. Günlük dışarıdan 100 uçağın geldiği Antalya'ya şu ana kadar geçen yıla göre yüzde 60 farkla 1 milyon 72 bin 742 turist geldi. Antalya’nın tarihindeki en iyi Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarını yaşadığını belirten Vali Ersin Yazıcı, 17 milyon turist hedefinin gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.
Turizm kenti Antalya turizmde rekorlar kırmaya devam ediyor. 650 bin yatak ve 550'ye yakın 5 yıldızlı otel ve tatil köyü yanı sıra güneş, kum ve denizi ile dünyanın en iyi tatil merkezlerinden olan Antalya, geçen yıl 23 Nisan'da gerçekleşen 1 milyon turist rekorunu bu yıl 2 hafta öncesinden kırdı. 9 Nisan tarihi itibarıyla turizm kenti Antalya’ya 1 milyon 72 bin 742 turistin geldiğini ifade eden Antalya Valisi Ersin Yazıcı, “Geçen yıl Nisan ayına göre yüzde 60 üzerinde bir rekor var. Her ay yeni bir rekor kırıyoruz, bu rekorları kırmaya geçen yıl Ekim ayında başladık. Bugüne kadar en iyi Ekim, Kasım ve Aralık’ı geçen yıl yaşadık. Şu ana kadar en iyi Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarını gördük. Şu an çok iyi gidiyoruz, beklentilerimiz çok yüksek. Geçen yıl 23 Nisan’da yakaladığımız 1 milyon rakamını bu yıl çok daha erken yakaladık” dedi.

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

Birinci yüzde 30 ile Ruslar, ikinci sırada yüzde 24 ile Almanya

2023 yılının turizm açısından Antalya için çok daha iyi olacağını belirten Yazıcı, “Gelen turistlerin millet dağılımında çok büyük bir değişiklik yok. Önceki yıllarda da olduğu gibi yine birinci sırada yüzde 30 ile Ruslar, ikinci sırada yüzde 24 ile Almanya, üçüncü sırada ise İngiltere var. Ardından ise Polonya, İran, İsrail, Hollanda, Danimarka, Ukrayna geliyor. İnşallah bu yıl Avrupa’dan çok sayıda, önceki yıllarda olmadığı kadar da İsrail’den misafir bekliyoruz. İyi bir sezon olacak, sektör temsilcilerimizin beklentileri de çok yüksek. Turizmcilerimiz ile belirli zamanlarda bir araya gelerek sektörün durumunu görüşüyoruz. Temsilcilerimizin çok iyi bağlantıları var” sözlerine yer verdi.

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

Antalya Havalimanına dışarıdan gelen günlük uçak sayısı 100’ü geçti

2023 yılının bugüne kadar yaşanılan en iyi yıl olacağını sözlerine ekleyen Vali Ersin Yazıcı, “17 milyon hedefimizi yakalayacağımızı düşünüyoruz. İyi başladık ve iyi gidiyoruz. Dünyanın en iyi ve en kalitesini hizmetini biz sunuyoruz. En uygun fiyata verilen bu hizmetten dolayı Türkiye’nin pandemiden sonra gösterdiği yükseliş trendi devam ediyor. Antalya Havalimanına dışarıdan gelen günlük uçak sayımız 100’ü geçti. Temmuz-Ağustos döneminde pik yapıyor. Antalya Havalimanımızda çalışmalar devam ediyor. Birtakım yenileme ve büyümeler oldu. Geçen yıla göre kapasitemiz yüzde 20 civarında artmış olacak” açıklamasına yer verdi.

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

"Biz depremden sonra otellerde 80 bine yakın misafir ağırladık"

Antalya’nın deprem sonrası depremzedelere iyi bir misafirlik yaşattığını belirten Yazıcı, “Özellikle bu misafirlik için otel yöneticilerimize ve sektör çalışanlarımıza teşekkür ederim. Biz depremden sonra otellerde 80 bine yakın misafir ağırladık. Şu an 2 bin civarına kadar düştü. Otellerimiz kendi düzenlerine dönmeye başladı. KYK yurtlarında kalanlar devam ediyor. Şehrimizde bölgeden gelen nakil yaptıran 21 bin 200 öğrenicimiz var. Ankara’dan sonra en fazla nakil alan bölgeyiz” şeklinde konuştu.

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldıGünlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldıGünlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldıGünlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Turizm sektörünün yüzünü 9 günlük bayram tatili güldürdü
Yerel

Turizm sektörünün yüzünü 9 günlük bayram tatili güldürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarıldığını açıklaması, iç pazardaki tatil rezervasyonlarını hızlandırdı. İşte detaylar...

Belediyeler konaklama vergisinden pay almalı
Yerel

Belediyeler konaklama vergisinden pay almalı

ANTAB Olağan Meclisi’nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı ve ANTAB Birlik Başkanı Muhittin Böcek, konaklama vergisinden belediyelerin pay alması gerektiğini yineledi.

Yörük göçü renkli görüntüler oluşturdu
Yerel

Yörük göçü renkli görüntüler oluşturdu

3 gün sürecek ve 16 ülkeden 300 kişilik heyetin ağırlandığı festivalde yöresel kıyafetlerle Yörük Göçü yapan kafile renkli görüntüler oluşturdu. Yabancı turistler büyük ilgi gösterdi. İşte detaylar...

Yaz gelmeden 3,5 milyona yaklaştı Antalya'ya yoğun ilgi
Yerel

Yaz gelmeden 3,5 milyona yaklaştı Antalya'ya yoğun ilgi

Antalya, turizmdeki yükselen ivmesiyle yeni rekorlara imza atmaya devam ediyor. 1 Ocak-31 Mayıs tarihleri arasında şehri hava yoluyla ziyaret eden turist sayısı 3 milyon 405 bin 458 oldu.

Renk cümbüşü yaşatan caddeye turistler bayılıyor
Yerel

Renk cümbüşü yaşatan caddeye turistler bayılıyor

Antalya'nın tarihi ve turistik merkezlerinden şemsiye kullanılarak gölgelendirildiği cadde, 2013 yılından bu yana yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanların başında geliyor.

Antalya'da nereye baksanız Alman olacak
Yerel

Antalya'da nereye baksanız Alman olacak

Almanya’da yurt dışı rezervasyonu yapan her 5 turistten biri Türkiye’yi tercih ederken, Antalya ve çevresindeki birçok otel doluluk oranlarıyla dikkat çekiyor.