Ankara

Genel af çıkacak mı ? İşte infaz düzenlemesi

"Genel af yolda mı, çıkacak mı son dakika 2023?" sorusu gündemden düşmezken, TBMM'de kabul edilen 7. Yargı Paketi ile gözler infaz düzenlemesine çevrildi.. Peki, genel af son durum ne? 7. yargı paketi maddeleri neler? İşte, af yasası son durum 2023....

Genel af çıkacak mı ? İşte infaz düzenlemesi

"Genel af yolda mı, çıkacak mı son dakika 2023?" sorusu gündemden düşmezken, TBMM'de kabul edilen 7. Yargı Paketi ile gözler infaz düzenlemesine çevrildi.. Peki, genel af son durum ne? 7. yargı paketi maddeleri neler? İşte, af yasası son durum 2023....

7.YARGI PAKETİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI!

Kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk, uyuşturucu ile mücadelede yeni tedbirler ve çocuğu hasta olan hükümlü annelere infaz erteleme imkanı sağlayan Yeni Yargı Paketi Resmi Gazete'de yayımlandı.

GENEL AF ÇIKACAK MI, SON DURUM NE?

7. Yargı Paketi'nin TBMM'de kabul edilmesinin ardından gözler infaz indirimi düzenlemesine çevrildi. Adalet Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen pakette genef affa ilişkin bir madde bulunmuyor.

Yargıda yeni düzenlemeleri içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan kanunla, çocuğu hasta annelere infaz ertelemesi getirilirken, kira uyuşmazlıkları da arabuluculuk kapsamına alınıyor. Uyuşturucuyla mücadelede de ağır cezaların öngörüldüğü kanunla göçmen kaçakçılığı suçlarının cezaları da artırılıyor. Kanunla ayrıca, aile bireylerine ait kişisel eşya ile ailenin ortak kullanımına hizmet eden tüm ev eşyaları haczedilemeyecek.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE

Uyuşturucu madde kullananlar hakkında uygulanacak tedavi veya denetimli serbestlik tedbiri sürecinin daha etkin işletilebilmesi öngörülüyor. Bu kapsamda; tedavi veya denetimli serbestlik tedbirlerine ilişkin uzatma süresi, 1 yıldan 2 yıla çıkarılmakta ve şüphelinin daha uzun süre tedavi veya denetim altında tutulması sağlanıyor.

UYUŞTURUCU MADDE TİCARETİ SUÇU CEZASININ ALT SINIRI 15 YILA ÇIKARILDI

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188'inci maddesinin 4. fıkrası kapsamına "sentetik katinon ve türevleri, sentetik opioid ve türevleri ile amfetamin ve türevleri" de dahil edildi. Böylelikle bu maddelerin imal, ithal, ihraç ve ticaretine ilişkin suçların cezaları yarı oranında artırıldı. Bu kapsamda örneğin anılan uyuşturucu maddelerin ticaretine ilişkin suçun cezasının alt sınırı 10 yıldan 15 yıla çıkarıldı.

Uyuşturucu madde kullananlar hakkında uygulanacak tedavi veya denetimli serbestlik tedbiri sürecinin daha etkin işletilebilmesi öngörülüyor. Bu kapsamda, tedavi ve/veya denetimli serbestlik tedbirlerine ilişkin uzatma süresi, 1 yıldan 2 yıla çıkarılmakta ve şüphelinin daha uzun süre tedavi ve/veya denetim altında tutulması sağlanacak. Cumhuriyet savcısının, erteleme süresi içinde uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını tespit etmesi için şüpheliyi yılda en az 2 kez ilgili kuruma sevk etmesi zorunlu hale getirildi. Cumhuriyet savcısı tarafından şüpheli hakkında verilen erteleme kararının kolluk birimlerine bildirilmesi sağlanacak.

UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILARINA ÖZGÜ İYİLEŞTİRME TEDBİRLERİ GELİŞTİRİLDİ

Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanununa eklenen 12/A maddesiyle, uyuşturucu madde bağımlılarına özgü iyileştirme tedbirleri geliştirildi. Buna göre, Türk Ceza Kanununun 191'inci maddesi gereğince Cumhuriyet savcısı tarafından hakkında bu suçtan dolayı denetimli serbestlik veya tedavi tedbiri verilen şüpheliyle ilgili olarak denetimli serbestlik müdürlüğünce, tedaviye tabi tutulma, belirlenen programlara katılma, çocuklarla bir arada olmayı gerektiren ortamlarda çalışmaktan yasaklanma, belirlenen yer veya bölgelere gitmeme, bir bölgede denetim veya gözetim altında bulunma, eğitim kurumuna, eğitim programına veya mesleki uğraşlarına ilişkin eğitime devam etme, belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanma, gözetim altında ücret karşılığı çalıştırılma, silah bulunduramama veya taşıyamama, gerektiğinde sahip olunan silahları makbuz karşılığında adli emanete teslim etme, her türlü taşıtları veya bunlardan bazılarını kullanamama ve gerektiğinde makbuz karşılığında sürücü belgesini teslim etme yükümlülüklerinden en az 3 veya daha fazlasına karar verilecek..

Ayrıca bahsi geçen yükümlülüklerin takibi bakımından Cumhuriyet savcıları ile denetimli serbestlik uygulaması kapsamında görev alan personelin sorumlulukları ayrıntılı bir şekilde düzenlendi...

REHABİLİTASYON PROGRAMLARI ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Uyuşturucu madde kullanmak suçundan hükümlü olanlar ile başka bir suçtan hükümlü olup uyuşturucu madde bağımlısı olduğu tespit edilen hükümlülerin ceza infaz kurumunda tedavi ve rehabilitasyon programlarına katılması zorunlu hale getirildi.

Ayrıca tedavi ve rehabilitasyon programlarının uygulanacağı müstakil ceza infaz kurumlarının açılabilmesine veya mevcut ceza infaz kurumlarının bir bölümünün bu amaç için tahsis edilmesine imkan tanındı.

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI SUÇUNUN CEZASININ ALT SINIRI 5 YILA ÇIKARILDI

Göçmen kaçakçılığı suçuyla daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanması amacıyla suçun cezasının alt sınırı 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı.

Göçmen kaçakçılığı suçu nedeniyle el konulan araç, gereç ve malzemenin, milli savunma veya iç güvenlik hizmetleriyle doğrudan ilgili olması durumunda bunların Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığına tahsis edilebilmesine imkan sağlandı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Genel af, erken emeklilik ve maaş zammı Torba Yasada neler var neler
Yaşam

Genel af, erken emeklilik ve maaş zammı Torba Yasada neler var neler

2. Torba yasada genel af, erken emeklilik ve maaş zammı gibi konular gündemde. Genel af için tarih verildi, en düşük emekli maaşlarına ve memurlara ek zam bekleniyor, taşeron işçilere de kadro verilmesi bekleniyor.

Genel af çıkıyor mu ? Grup başkanı bakın neler söyledi
Türkiye

Genel af çıkıyor mu ? Grup başkanı bakın neler söyledi

Yüzbinlerce mahkum ve aileleri genel af konusunda beklentilerini artırıyor. AK Parti'nin af yasası için çalışması olmadığı açıklanıyor. Selçuk Özdağ'dan af konusunda dikkat çeken açıklamalar.

Genel af yerine uygulanacak! Binlerce mahkum dönmeyecek
Yerel

Genel af yerine uygulanacak! Binlerce mahkum dönmeyecek

Hükümet, genel af yerine denetimli serbestlik sürelerini genişleterek çözüm üretmeyi planlıyor. Detaylar haberimizde...

CHP'nin Etimesgut belediye başkan adaylığı için kulislerde sürpriz isim Mustafa Yavuz
Yerel

CHP'nin Etimesgut belediye başkan adaylığı için kulislerde sürpriz isim Mustafa Yavuz

CHP'nin Etimesgut belediye başkan adaylığı için kulislerde sürpriz isim 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçim öncesinde Ankara'nın Etimesgut ilçesinde CHP'de kulislerinde sürpriz aday adayı.

Pençe-Kilit bölgesinde çıkan çatışmada şehit sayısı 3’e yükseldi   Piyade Sözleşmeli Er Fevzi Kızıltaş Şehit oldu
Türkiye

Pençe-Kilit bölgesinde çıkan çatışmada şehit sayısı 3’e yükseldi Piyade Sözleşmeli Er Fevzi Kızıltaş Şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde çıkan çatışmada yaralanan Piyade Sözleşmeli Er Fevzi Kızıltaş’ın tedavi gördüğü hastanede şehit olduğunu açıkladı. Şehit sayısı 3’e yükseldi.

Gelin Merve Doğan Kayınvalidesi Kezban Doğan'ı Boğazını Keserek Öldürdü
Yerel

Gelin Merve Doğan Kayınvalidesi Kezban Doğan'ı Boğazını Keserek Öldürdü

Polatlı ilçesi Basri Mahallesi Akan Sokak'taki evde 28 yaşındaki Merve Doğan ve kayınvalidesi 70 yaşındaki Kezban Doğan arasında kahvaltı sırasında tartışma çıktı.