Diyabete dikkat her 6 saniyede bir kişi diyabet nedeniyle yaşamını yitiriyor

Araştırmalar 2021'de 529 milyon olan diyabet hastası sayısının 2050'de 1,3 milyarın üzerine çıkacağını öngörüyor. Devamı haberimizde..

Diyabete dikkat her 6 saniyede bir kişi diyabet nedeniyle yaşamını yitiriyor

Araştırmalar 2021'de 529 milyon olan diyabet hastası sayısının 2050'de 1,3 milyarın üzerine çıkacağını öngörüyor. Dünyada her 6 saniyede bir kişinin şeker hastalığına bağlı sorunlar nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydeden Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, "Diyabet hastalığının bu kadar artmasında hareketsiz yaşam tarzı, doğal beslenmenin yerine hazır gıda tüketiminin artması, spor yapma alışkanlığının olmaması ve stesin artması en önde gelen nedenlerden." dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla diyabet hastalığına dair değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Aytaç Atamer, yanlış beslenme ve hareketsizliğin yaygınlaşmasıyla birlikte halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin görülme sıklığı hızla arttığını belirterek, şeker hastalığının her yaş gurubundan insanı tehdit ederken, dünyada her 6 saniyede bir kişinin şeker hastalığına bağlı sorunlar nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydetti.

 

2040 yılında 650 milyon diyabet hastası olacağı bekleniyor

Dünya Diyabet Federasyonu'nun dünya genelinde 2040 yılında 650 milyon diyabet hastası olacağını ön gördüğünü, dünyada ayrıca 320 milyon prediyabet halk arasında bilinen adıyla gizli şeker hastası bulunduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Atamer, "Diyabet hastalığının bu kadar artmasında hareketsiz yaşam tarzı, doğal beslenmenin yerine hazır gıda tüketiminin artması, spor yapma alışkanlığının olmaması ve stesin artması en önde gelen nedenlerden." dedi.

Diyabette tam bir iyileşme sağlanamıyor

Şeker hastalığının pankreasın yeterince insülin üretemediğinde veya vücut onu doğru kullanamadığında kan dolaşımında glikozun birikmesi ve kan şekerinin yükselmesi ile birlikte ortaya çıkan kronik bir hastalık olduğunu anlatan Prof. Dr. Atamer, "Şeker hastalığında ilaçsız tedavi, erken tanı döneminde özelikle yüzde 10'ları bulan kilo kontrolu sağlandığı taktirde Tip 2 diyabet hastaları başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ama hastalık için tam bir iyileşme sağlanamaz. Diyabet hastaları için hastaların durumuna göre tedavi belirlenir. Diyabeti tedavi edici doğal bir ürün henüz bulunmuyor." şeklinde konuştu.

Haftanın en az 5 günü düzenli olarak en az 30 dakika yürüyüş şart

Tip 1 şeker hastalığının önlenmesini sağlayacak etkin bir tedavi yönteminin günümüzde mevcut olmadığını da ifade eden Prof. Dr. Atamer, şöyle devam etti:

"Tip 2 şeker hastalığı ve komplikasyonlarından korunmak için yeterli ve dengeli beslenme sağlanmalı, günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmeli. Hareketli yaşam tarzı benimsenmeli, haftanın en az 5 günü düzenli olarak en az 30 dakika orta yoğunlukta aktivite yapılmalı, örnek olarak tempolu yürüyüş önerilebilir. Fazla kilolar verilmeli sigara tüketilmemeli, aşırı alkolden uzak durulmalı."

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Diyabet hakkında doğru sanılan 6 hatalı bilgi
Sağlık

Diyabet hakkında doğru sanılan 6 hatalı bilgi

Çağımızın önemli bir sorunu olan diyabet dünyada görülme sıklığı en hızlı artan hastalıklardan biri. Dünyada yaklaşık 537 milyon kişinin diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor. Devamı haberimizde...

Antalya Kitap Fuarı: Kitapseverler, Yazarlarla Buluştu
Yaşam

Antalya Kitap Fuarı: Kitapseverler, Yazarlarla Buluştu

“Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılını Birlikte Yazıyoruz” mottosuyla bu yıl 13. kez gerçekleştirilen Antalya Kitap Fuarı, yoğun bir ilgiyle devam ediyor.

71 Yaşındaki Yetim Kadının Sevgisi
Yaşam

71 Yaşındaki Yetim Kadının Sevgisi

Antalya’nın Kemer ilçesinde yaşayan yetim ve öksüz olarak büyüyen 71 yaşındaki Zekiye Nacar, çocukları gibi baktığı bahçesindeki portakal, mandalina ve nar ağaçlarının meyvelerini, yetim ve öksüz çocuklar ile Kemer’deki okullara gönderiyor.

Aralık ayında sıcağı gördüler denize koştular
Yaşam

Aralık ayında sıcağı gördüler denize koştular

Hava sıcaklığının 20 dereceyi bulduğu turizm kenti Antalya’da aralık ayının ilk gününde deniz keyfi devam etti.

MAKÜ'den İlk: Artırılmış Gerçeklikle Zenginleştirilmiş STEAM Eğitimi Araştırması
Yaşam

MAKÜ'den İlk: Artırılmış Gerçeklikle Zenginleştirilmiş STEAM Eğitimi Araştırması

MAKÜ Bilim İnsanları, Artırılmış Gerçeklikle Desteklenen STEAM Eğitiminin Okul Öncesi Çocuklardaki Bilimsel Süreç Becerilerine Etkisini İnceledi. Detaylar Burada...

İlginç Bir Hobi: İngilizce Öğretmeni Arif Sarıca'dan Kendi Tasarladığı Müzik Aletleri
Yaşam

İlginç Bir Hobi: İngilizce Öğretmeni Arif Sarıca'dan Kendi Tasarladığı Müzik Aletleri

Burdur'un öğretmeni Arif Sarıca, atölyesinde eski objelerden yaptığı farklı müzik aletleriyle dikkat çekiyor. Kendi tasarladığı 'utar', 'gitaronsel' gibi enstrümanları keşfedin