KORKUTELİ’NDE “CİĞER” GELENEĞİ DEVAM EDİYOR
Korkuteli’nde gelenek haline gelen ve ilçeye bağlı Datköy mahallesindeki sabah kahvaltısındaki “Ciğer” geleneği ilçe merkezinde de devam ediyor.
Hafta sonu İlçeye bağlı Karşıyaka mahallesinde Ramazan-Şerife Alptekin’in mevlid’in de sabah kahvaltısında ciğer pişirilerek gelen misafirlere ikram edildi.
Tatköy mahallesinde 50 Yıllık gelenekselleşen ve Mevlit ve düğün sahibi tarafından Kuzu, Oğlak ve büyükbaş hayvan ciğerlerin hazırlanarak Sabah saat 07’de ilk olarak kuşbaşı etin kavrularak daha sonra Ciğer ile birleştirilerek hazırlanan kahvaltı, gelen misafirlere ikram ediliyor.
İlçe merkezine doğru gelen Beğiş ve Datköy sakinlerine has olan bu gelenek, özellikle Mevlit ve düğünde hizmet edecek kişilerin ağırlanması ve yemek ikram edilmesiyle doğan asırlık gelenek, yeni kuşaklar tarafından da sürdürülüyor.
Beğiş ve Datköy’de adetlere göre, her düğün ve mevlit öncesi cumartesi günü kız evinde, Pazar günü oğlan evinde ayrıca mevlitlerde ciğer pişirilerek Mevlit ve düğüne gelen misafirlere ikram ediliyor. Çevre mahallelerde ve ilçelerde böyle bir adet olmamasına rağmen, Datköy ve Beğiş mahalle sakinleri atalarından kalan âdeti yaşatmaya devam ediyor.
Aşçı Ekrem Alptekin tarafından pişirilen ciğer, gelen misafirlere afiyet ile ikram edildi.
Bucak Belediyesi'nin geleneksel sünnet şöleni için kayıtlar başladı! Son başvuru tarihi 19 Temmuz. Hemen başvur, çocuğunu ücretsiz sünnet ettir!
Burdur'un Gölhisar ilçesine bağlı Yeşildere köyünde Ramazan Bayramı'nın ikinci günü geleneksel hale gelen tahta araba yarışı heyecanı yaşandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel olarak düzenlenen Geleneksel Türk Okçuluğu yarışmaları, Burdur Gençlik Merkezi'nde yapılan müsabakalar ile sona erdi.
Burdur Belediyesi, Regaib Kandili nedeniyle esnaf ve vatandaşlara kandil simidi dağıttı. Detaylar haberimizde...
Korkuteli'nde düğünlerde ciğer ikram edilmesi asırlık bir gelenek. Datköy ve Beğiş mahallelerinde cumartesi günü kız evinde, pazar günü oğlan evinde ciğer pişirilerek düğüne gelen misafirlere ikram ediliyor.
Kepez Belediyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu İşbirliğiyle çocuklar geleneksel sporlar ve oyunlarla buluştu. Devamı haberimizde...