Burdur

Burdur'da diyaliz olayı sonrası vefat eden Somalili hasta son yolculuğuna uğurlandı

Burdur'da yaşanan diyaliz olayı sonrasında hayatını kaybeden Somali uyruklu Amine Abas jama hayatını kaybetti. Detaylar haberimizde...

Burdur'da diyaliz olayı sonrası vefat eden Somalili hasta son yolculuğuna uğurlandı

Burdur'da 25 Mayıs günü diyaliz tedavisinin ardından fenalaşınca hastaneye dönen, sonrasında Antalya Şehir Hastanesi’ne sevk edilen ve burada hayatını kaybeden hastalardan Somali uyruklu Amine Abas Jama (67) Burdur’da toprağa verildi. Jama'nın 3 yıl önce ailesi ile birlikte sığınmacı olarak Türkiye'ye geldiği ve Burdur'a yerleştiği öğrenildi.

Burdur Devlet Hastanesi’nde 25 Mayıs Cumartesi günü 08.00-12.00 ile 12.00-16.00 seansında diyalize giren hastalardan bazıları baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve nakil aracından inememe tarzı şikayetlerle hastaneye geri dönmüştü. Bunun üzerine hastane yönetimi gün içinde diyalize giren tüm hastaları hastaneye çağırıp yapılan tetkiklerin ardından, gün içinde diyaliz merkezinde tedavi olan 33 hastayı Afyonkarahisar, Isparta, Antalya, Bucak’ta bulunan devlet hastaneleri ve özel diyaliz merkezlerine sevk etti.

Olay sonrası entübe edilerek ambulans ile Antalya Şehir Hastanesi’ne sevk edilerek burada tedavi altına alınan ve entübe halde tedavisi devam eden 5 hastadan biri olan 67 yaşındaki Somali uyruklu Amine Abas Jama, olaydan 4 gün sonra hayatını kaybetti.

Antalya'da Şehir Hastanesi'ndeki müdahaleye rağmen kurtarılamayan Jama’nın cenazesi otopsi işleminin ardından ailesine teslim edildi. 3 yıl önce sığınmacı olarak geldikleri Türkiye'de ailesi ile birlikte Burdur'a yerleşen Amine Abas Jama'nın cenazesi ailesinin yaşadığı Burdur’a getirilerek Burdur Belediyesi Sultandere Camisi avlusunda kılınan cenaze namazının ardından Sultandere Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cenaze törenine; Burdur Valisi Türker Öksüz, Vali Yardımcısı Yasin Özcan, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik ve yakınları katıldı.

Cenaze sonrası tercüman eşliğinde konuşan Amine Abas Jama’nın oğlu Ahmed Adan Jama (47), "Türkiye’ye 2021 yılında geldik. Annem diyaliz hastasıydı. Sürekli tedavi için Burdur Devlet Hastanesi’ne gidip geliyordu. En son gidişine kadar hiçbir zaman durumunda kötüleşme olmamıştı. Ama en son girdiği tedavinin ardından kötüleşti hastaneye geri götürdük. Oradan Antalya’ya gönderdiler ama 4 gün sonra vefat etti" dedi.

Olay sonrası Antalya'da tedavi altına alınan 33 hastadan 12'si taburu edilmişti; 2'si entübe 18 hastanın ise tedavisine devam ediliyor. Hayatını kaybeden hastalardan Mustafa Demir (70) Burdur'un Karamanlı ilçesinde, Saniye Aksöz (88) ise Burdur merkeze bağlı Kozluca köyünde çarşamba günü toprağa verilmişti.Burdur'da diyaliz olayı sonrası vefat eden Somalili hasta son yolculuğuna uğurlandıBurdur'da diyaliz olayı sonrası vefat eden Somalili hasta son yolculuğuna uğurlandıBurdur'da diyaliz olayı sonrası vefat eden Somalili hasta son yolculuğuna uğurlandıBurdur'da diyaliz olayı sonrası vefat eden Somalili hasta son yolculuğuna uğurlandıBurdur'da diyaliz olayı sonrası vefat eden Somalili hasta son yolculuğuna uğurlandı

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur Devlet Hastanesi'nde Diyaliz Ünitesi Soruşturması: 2 Kişi Tutuklandı
Yerel

Burdur Devlet Hastanesi'nde Diyaliz Ünitesi Soruşturması: 2 Kişi Tutuklandı

Burdur Devlet Hastanesi'nde Diyaliz Ünitesi Soruşturması Sekreter ve elektrik teknisyeni serbest bırakılırken, makine mühendisleri Y.A ile G.A.S. taksirle ölüme sebebiyet verme ve yaralanmaya sebep olma suçlarından tutuklandı.

Burdur'daki diyaliz olayı açıklaması Fahrettin Koca'dan geldi
Yerel

Burdur'daki diyaliz olayı açıklaması Fahrettin Koca'dan geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Mayıs'ta Burdur Devlet Hastanesi'nde diyalize giren hastalarda yaşanan sağlık sorunları ve sonrasında yapılan işlemler hakkında açıklama yaptı

Burdur devlet Hastanesi'ne diyaliz olayı sonrası bilirkişiler geldi
Yerel

Burdur devlet Hastanesi'ne diyaliz olayı sonrası bilirkişiler geldi

Burdur Devlet Hastanesi'nde 25 Mayıs'ta rahatsızlanan 33 kişinin tedavisi ve 3 kişinin ölümü sonrası bilirkişiler savcı eşliğinde diyaliz bölümünde incelemelerde bulundu. Detaylar için tıklayın.

Diyaliz olayında ikinci ölüm geldi!
Yerel

Diyaliz olayında ikinci ölüm geldi!

Burdur'da 25 Mayıs günü diyaliz tedavisinin ardından fenalaşan hastalardan 88 yaşındaki Saniye Aksöz de hayatını kaybetti. Olayda ölenlerin sayısı 2'ye yükseldi.

Diyaliz olayında hayatını kaybetti, toprağa verildi
Yerel

Diyaliz olayında hayatını kaybetti, toprağa verildi

Diyaliz sonrası fenalaşan ve hayatını kaybeden Mustafa Demir'in hüzünlü cenaze töreni. Yürek burkan feryatlar ve Karamanlı'daki veda.

Burdur'da diyaliz sonrası fenalaşan hasta vefat etti
Yerel

Burdur'da diyaliz sonrası fenalaşan hasta vefat etti

Burdur'da 25 Mayıs günü diyaliz tedavisinin ardından fenalaşınca hastaneye geri dönen, buradan da Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen hastalardan Mustafa Demir (70) hayatını kaybetti.